yeniloji.com
Sağlık

Adet Gecikmesi Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Adet Gecikmesi Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?
Yeniloji 1864 görüntüleme

Bayanlar, her ay düzenli olarak adet görürken birçok farklı sebepten dolayı beklenen günde bu olay gerçekleşmeyebilir. Bu da adet gecikmesi olarak isimlendirilmektedir.

Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Bayanlar arasında adet gecikmesi yaşandığı anda insanların aklına ilk olarak hamilelik durumu gelmektedir. Bayanların doğurganlıklarına devam ettikleri süre boyunca her ay vücutlarını bu sürece hazırladığından dolayı adet döngüsü gerçekleşmektedir.

Adet gecikmesi; stres ve hormonal etkenlerden kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda yumurtalıklarda oluşan bir hastalık ya da hamilelik gibi özel durumlar sonucunda da meydana gelebilir.

Hamileliğin gerçekleşmediği her ayda hazırlanan vücut artık maddeleri kan ile dışarı atar. Ancak hamilelik durumunda vücudun yaptığı hazırlıklar değerlendirilmiş olur ve dışarı atılması gereken herhangi bir madde bulunmaz. Bu sebeple de adet gecikmesinin en sık görülen ve en doğal sebebi olarak hamilelik gösterilebilir. Ancak bunun yanında farklı sebepler de bulunmaktadır.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesinin ana sebebi hamilelik olsa da bunun dışında yaşanan durumlar da bu sonuca sebep olabilmektedir. Bu aşamada gecikmeye sebep olan ilk neden fazla kilo alımı ya da fazla kilo kaybıdır. Bu durumlarda östrojen hormonunun üretimindeki denge kayabildiğinden regl gecikmesi yaşanabilmektedir. Genel olarak yoğun tempoyla spor yapılması da buna aynı şekilde etki eder. Yetersiz beslenme durumu da bayanlarda gecikmeye sebep olabilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ya da mineraller düzenli olarak vücuda alınmazsa vücudun dengesi de bozulur ve bu durum rutin olarak gerçekleşen olayları engellemektedir.

Regl Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

İsminden de rahatlıkla anlaşılabileceği gibi adet gecikmesi rahatsızlığı adetin doğru anda gerçekleşmemesi durumudur. Bu durumun da tek belirtisi, yaşanan bu gelişmedir. Eğer bayanların adet döngülerinde zaman kayması yaşanırsa bu durumda ruhsal ve fiziksel yönden oldukça zorlu günler onları beklemeye başlayacaktır. Bir yandan bu olayın ne zaman gerçekleşeceğinin bilinmemesi ruhsal açıdan durumu zora sokarken, bir yandan da bu dönemi ağrılı geçiren bayanların bu ağrılarının devam etmesi anlamına gelmektedir.

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

Adet gecikmesi eğer hamilelik sebebiyle gerçekleşiyorsa bu durumda atılabilecek herhangi bir adım olmaz. Normal bir şekilde hamilelik döneminin başlangıcı gerçekleşmiştir. Ancak hamilelik olmamasına rağmen birçok ayda yaşanan gecikmelerin sonlandırılması için bazı doğal yollara başvurulabilir. İlk olarak bitki çaylarının adet söktürücü etkisi bulunmaktadır. Fakat her bitkinin bu etkisi bulunmaz. Bu aşamada papatya çayı en doğru seçimlerden birisi olacaktır. Aktarlardan rahatlıkla alınabilen ya da doğadan toplanabilen papatyalar ile birlikte kişiler bu çayı hazırlayabilirler.

Regl gecikmesini engellemek için baharatlar bulunmaktadır. Özellikler kekik ve reyhan, bayanların adet gecikmelerinin sonlanması için etkili bir yöntem olacaktır. Bu baharatların da çayı yapılarak tüketilebilirken yemeklerin ya da çorbaların içerisinde de tüketilebilmektedir. Bu sayede süreç daha kolay bir biçimde atlatılabilir. Her ay gerçekleşen adet döngüsünde yaşanan adet gecikmesi, ruhsal ve fiziksel yönden son derece yıpratıcı olabileceğinden kısa süre içerisinde tedavi için adım atılması çok önemlidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bel Ağrısı İçin Korse Kullanımı ve Çeşitleri

Bel Ağrısı İçin Korse Kullanımı ve Çeşitleri

Bel ağrısı, fıtık ya da tutulma gibi pek çok sebeple meydana gelebilen ve korse gibi kıyafetler hafifletilebilen bir durumdur...

Saç Dökülmesinin En Büyük Sebebi ve Çaresi Nedir?

Saç Dökülmesinin En Büyük Sebebi ve Çaresi Nedir?

Beslenme, toplum, genetik etkenler, yaş, cinsiyet ve benzeri birçok farklı faktörden kaynaklı ortaya çıkan saç dökülmesi, sağlık sorunudur...

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Yaşayanlar Var mı?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Yaşayanlar Var mı?

Kronik bir hareket bozukluğu olarak tanımlayabileceğimiz huzursuz bacak sendromu, bir tür sinir sistemi hastalığıdır...

Keton Diyeti Nedir? Listesi, Yapanlar ve Zararları

Keton Diyeti Nedir? Listesi, Yapanlar ve Zararları

Keton diyet; karbonhidrat ve protein alımının kısıtlandırılmasını sağlayan ve yağ alımının artmasına destek olan, normal bir diyette bulunmayan gıdaların enerji sağlayıcı olarak kabul edildiği bir beslenme programıdır...