yeniloji.com
Beslenme

Afrikan Cucumber Meyvesi Nedir? Kiwano Meyvesi Nasıl Yenir? Boynuzlu Kavun Faydaları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Afrikan Cucumber Meyvesi Nedir? Kiwano Meyvesi Nasıl Yenir? Boynuzlu Kavun Faydaları Nelerdir?
Yeniloji 2381 görüntüleme

Afrikan cucumber meyvesi; boynuzlu kavun ismi ile bildiğimiz, ülkemizde Alanya ve çevresinde yetişen, anavatanı Afrikan olan bol vitamin ve mineral barındıran bir meyvedir.

Afrikan Cucumber Meyvesi Nedir?

Sıcak iklimleri seven ve soğuk yerlerde yetişmeyen african cucumber meyvesi; dünya üzerinde Yeni Zelanda, Amerika ve Avusturya gibi pek çok ülkede yetiştirilen hem tadı hem de içeriği bakımından ilgi gören bir meyvedir. Genel olarak Akdeniz iklimini seven bu meyve pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Alanya ve çevresinde ise sıklıkla tüketilmekte ve son zamanlarda birçok kinin beğenisini kazanmaktadır. Boynuzlu kavun adı ile bildiğimiz bu meyve oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Kiwano meyvesi olgunlaştıkça dışında bulunan kabukta tıpkı kavunda olduğu gibi kalın bir hal almaktadır. Ayrıca kabuğunun üzerinde çıkıntılar da meydana gelmektedir. Boynuzu andıran bu çıkıntılardan dolayı boynuzlu kavun olarak nitelendirilmektedir.

C vitamini açısından oldukça zengin olan afrikan cucumber aynı zamanda içerisinde protein de barındırmaktadır. Bununla birlikte besin lifi, kalsiyum, A vitamini ve demir açısından da zengindir. Jölemsi kıvamı ve çekirdeği oldukça dikkat çeken bu meyvesinin içerisi salatalığı andırmaktadır. Tat olarak ise muz salatalık arasında bir aromaya sahiptir. Dış kabuğu turuncuya döndükçe tadı muza daha çok benzemektedir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığın güçlenmesine destek olan bu meyve aynı zamanda bazı hastalıklara karşı da koruyucu etki meydana getirdiğinden insan sağlığı açısından faydalı besinler arasında yer almaktadır.

Boynuzlu Kavun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Doğal bileşenler barındıran ve pek çok hastalık için faydalı olduğu belirtilen kiwano meyvesi, oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde bazı kanser türlerinin oluşum riskinin azaltılması konusunda etkili olabilmektedir. Vücutta hastalıkların oluşmasına neden olan toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan afrikan cucumber aynı zamanda enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıkları da önlemektedir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonun giderilmesi, önlenmesi konusunda etkilidir.

Yeterli oranda kalsiyum barındıran boynuzlu kavun kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi için faydalıdır. Sadece bu değil saç, cilt ve tırnak sağlığı için de faydalı etkiler meydana getirmektedir. Saçların daha hızlı uzamasını sağlarken gür ve parlak olmasına da yardımcı olur. Ciltte yenileyici etki meydana getirerek yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır ve kırışıklıkların giderilmesine etki eder. Tırnakların ise daha güçlü olmasını daha düzgün uzamasını sağlar.

Kiwano Meyvesi Nasıl Yenir?

Çiğ olarak yenebileceği gibi meyve suyu olarak da tüketilebilmektedir. Bu meyveyi alırken olgunlaşmış olmasına dikkat ediniz. Kabuğunun tamamen turuncu olması olgunlaştığı anlamına gelir. Eğer kabuğunun üzerinde yeşil yerler varsa meyve henüz olgunlaşmamış demektir. Bu nedenle yemeden önce bir süre bekletilmelidir. Boynuzlu kavun yemek için meyveyi güzelce yıkayıp ortadan ikiye bölünüz. Altta kalan kabuğundan tutarak içerisindeki yeşil çekirdekli yeri kaşıkla yiyebilirsiniz. Tek başına tüketilebileceği gibi salatalara da eklenebilir. Ayrıca reçel ve marmelat yapımında da kullanılır.

Afrikan Cucumber Zararları Nelerdir?

Bilinen herhangi bir zararı bulunmayan african cucumber yan etkileri sadece aşırı tüketim gibi durumlarda oluşabilmektedir. Eğer ki hamilelik durumu söz konusuysa, emzirme dönemindeyseniz ya da kronik bir hastalığınız varsa tüketim öncesinde doktorunuza danışmayı ve bilgi almayı unutmayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight watchers diyeti; 1 haftada 1 kilo vermeye yardımcı olan ve puanlama esasına dayanan bir beslenme programıdır...

Işkın Otu Nedir? Uçkun Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Işkın Otu Nedir? Uçkun Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Işkın otu; dağlık ve yüksek yerlerde yetişen, C vitamini açısından zengin olan, vücuda birçok faydası bulunan doğal bir ottur...

Bergamot Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Bergamot Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Bergamot çayı; kendine özgü tadı ve kokusu olan bir portakal türü bergamot bitkisinden elde edilen, oswego ya da arı balsamı olarak da bilinen, genel olarak siyah çaya katılarak daha lezzetli olmasını sağlayan, pek çok faydası bulunan bir çay türüdür...

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? Nasıl Yok Edilir?

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? Nasıl Yok Edilir?

Çamaşır suyu lekesi; genel olarak zorlu lekeler arasında yer alırken kullanılan birtakım yöntemler ile kolayca çıkartılabilmektedir...