yeniloji.com
Bakım

Ağız Kokusuna Çözüm Yolları Nelerdir? Ağız Kokusu İçin Ne Yapmalı?

Henüz yorum yazılmadı
Ağız Kokusuna Çözüm Yolları Nelerdir? Ağız Kokusu İçin Ne Yapmalı?
Yeniloji 2106 görüntüleme

Ağız kokusu problemi, insanların tamamına yakınında farklı dönemde ortaya çıkabilen ağızda kötü tat ve nefes olarak kendini gösteren bir durumdur.

Ağız Kokusuna Çözüm Yolları Nelerdir?

Ağız içerisinde oluşan koku, konuşma ya da nefes alıp verme durumunda ortama yayılıp diğer insanlar tarafından fark edilebilir. Bu durum, kişilerin sosyal açıdan zorlanmasına sebep olabilirken genel olarak diğer insanlar tarafından hoş karşılanmaz. Ancak bunun yanında bu kokunun anlayışla karşılanması gerekir. Çünkü önemli nedenleri olabilir.

Ağız kokusu, diş sağlığı başta olmak üzere vücuttaki pek çok hastalıktan ötürü meydana gelebilmektedir.

Ağızda oluşan bu koku, belirli bir hastalığın belirtisi olabileceğinden küçük tedbirler ile ortadan gitmemiş olabilir. Ağız kokusundan kurtulmak için nedeninin bilinmesi de oldukça önemlidir. Kaynağının tedavi edilmesi kokunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Ağızda Koku Neden Olur?

Ağızda oluşan kokular, bazı durumlarda çok kısa bir süre ağızda kalırken bazen devamlı olarak ağızda kalır ve uzaklaştırılamaz. Bunun yanı sıra bazı kişilerde uzaklaştırılmış olsa da her geçen gün yeniden koku problemleri ortaya çıkabilir. İnsanların ağzında oluşan bu kokulara genel olarak bakteriler sebep olmaktadır. Ağzın içinin karanlık ve nemli olması, bakteriler için oldukça uygun bir ortamın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Genel olarak gece boyunca bu ortamın hiç bozulmaması bakterilerin çoğalmasını sağlarken sabah kalkıldığında genelde kokunun olmasının sebebi de budur. Ancak koku, çok yüksek düzeylerde ise bu durumda başka bir rahatsızlık bu koku oluşumunu tetikliyor olabilir.

Ağız Kokusuna Neden Olan Hastalıklar

Dişlerde yer alan çürükler, genel olarak bu kötü kokuyu da beraberinde getirmektedir. Çürüklere sebep olan bakteriler, aynı zamanda ağız içerisinde kokunun oluşmasına da sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra sürekli olarak ağızdan nefes almak da hava ile birlikte bazı maddelerin vücuda girmesine ve bunların da koku oluşturmasına sebep olur. Bunlara ek olarak midede yaşanan problemler ve üst solonum yollarında ortaya çıkan iltihaplanmalar da kokunun oluşumuna katkı sağlayacaktır. Karaciğer ve bağırsaklarda yaşanan sorunlar da insanların ağız kokusu problemi yaşamasını sağlamaktadır. Bazı kişilerde dilde oluşan mantarlar bu kokuların kaynağı olurken bu durum gözle rahatlıkla fark edilebilir. Bu sebeplerden herhangi birisi insanlarda sürekli olarak ve yüksek miktarda koku oluşmasına sebep olmaktadır.

Ağız Kokusu İçin Ne Yapmalı? Nasıl önlenir?

Ağız kokusu eğer sürekli olarak devam ediyorsa bu durum farklı bir hastalığın sebebidir ve tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda insanlar, doktora giderek bu sorunun çözümünü arayabilirler. Bunun dışında arada sırada gerçekleşen ve insanları sosyal açıdan rahatsız eden ağız kokusu probleminin çözümü sağlanabilir. Gün içerisinde en az 2 defa dişlerin fırçalanması gerekli olurken bu işlemlerde dilin de fırçalanması ya da temizlenmesi kokuya karşı etkili olacaktır. Su tüketimini arttırmak da doğru seçimlerden birisi olurken bunların yanında tarçın, rezene ya da karbonat gibi malzemeler de bu kokunun ortadan kalkmasına yardımcı olan doğal yöntemler olarak gösterilebilir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Nane çayı; sağlıklı bitki çayları arasında yer alır ve gerek lezzeti gerekse sağlığa olan faydaları açısından sıklıkla tercih edilen bir içecek olma özelliği taşımaktadır...

İkşut Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Nasıl Kullanılır?

İkşut Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Nasıl Kullanılır?

İkşut otu; bostanbozan, canavarotu, bağbozan, cinsaçı, eftimon, gelinsaçı, kızıl sarmaşık, küşüt, şeytansaçı gibi isimlerle anılan, asalak bir bitki olması nedeniyle toprakla uğraşanların ve çiftçilerin sevmediği bir bitki türüdür...