yeniloji.com
Sağlık

Akçaağaç Şurubu Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar? Sağlıklı mı?

Henüz yorum yazılmadı
Akçaağaç Şurubu Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar? Sağlıklı mı?
Yeniloji 1774 görüntüleme

Akçaağaç şurubu; bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan, çınar pekmezi adı ile de bilinen, şifalı etkilere sahip olan doğal içerikli bir üründür.

Akçaağaç Şurubu Ne İşe Yarar?

Dünya üzerinde ne fazla Kanada'da üretilen akçaağaç şurubu; akçaağaç isimli ağaçlarının gövdesinde bulunan şeker içerikli sudan elde edilmektedir. Şubat, mart ve nisan ayların bu ağaçlarında gövdesinden musluk yardımı ile alınan sular birtakım işlemlerden geçirilerek şurup haline getirilmektedir. Ülkemizde üretimi yapılmamaktadır. Marmara, Ege, Trakya ve Karadeniz bölgelerinde akçaağaçlar bol miktarda bulunmaktadır. Mevsimine göre çiçeklerinin renkleri değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde daha çok bu ağaçlar süs ve dekor amaçlı kullanılmaktadır.

Antioksidan açısından zengin olan akçaağaç şurubu içeriğinde riboflavin, çinko, potasyum, manganez, fosfor,kalsiyum, demir ve magnezyum bileşenleri yer almaktadır. Bu şurubun yaklaşık olarak %95'i sudur.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan akçaağaç şurubu pek çok hastalığa karşı vücudu dirençli hale getirmektedir. Her damlasında şifa barındıran bu doğal içerikli şurup, vücutta kolesterolün dengelenmesini sağlayarak, kalp ve damar sağlığının korunmasına destek olur. Damar sertliği, damar tıkanması gibi durumların önlenmesine giderilmesine etki eder. İçermiş olduğu çinko sayesinde prostat sağlığının korunmasına destek olur. Kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu olan bu doğal içerikli pekmez, özellikle kemoterapi sırasında görülen yan etkilerin hafiflemesi konusunda etkilidir. Vücuttaki hücrelerin DNA hasarından ve mutasyondan korunmasını sağlamaktadır.

Akçaağaç Şurubu Neye İyi Gelir?

Düşük glisemik indekse sahip olan akçaağaç şurubu, vücutta şekerin kademeli olarak artmasını sağlar. Ani etkiler meydana getirmez. Bundan dolayı toz şekere göre daha sağlıklı bir alternatiftir. Şeker hastaları doktor onayı ile tatlandırıcı olarak bu şuruptan yararlanabilirler. Mide ve bağırsak hazımsızlığını, gaz ve şişkinlik şikayetlerini gideren bu şurup, vücuttaki toksin maddelerin uzaklaştırılmasını ve metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır.

Çınar pekmezi içerisinde yer alan vitamin, mineral ve antioksidan bileşenler ALS ve beraberinde merkezi sinir sistemi hastalıklarının oluşumunu ve gelişimini önleyici etkiler meydana getirmektedir. Felç gibi hastalıkların önlenmesini sağlar. Alzheimer tedavisinde etkili sonuçlar meydana getirebilmektedir. İçerisindeki antioksidan bileşenler sayesinde kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu olabilmektedir.

Cilt yüzeyinde yer alan leke, kızarıklık ya da kaşıntı gibi problemlerin giderilmesini sağlayan akçaağaç şurubu aynı zamanda cildi yaşlanma etkilerine ve belirtilerine karşı korumaktadır. Kuruluk gibi durumların düzelmesini sağlarken nem dengesinin oluşmasına da destek vermektedir. Bununla birlikte saç sağlığını olumlu yönde etkiler ve saçların daha canlı, parlak görünmesini sağlar.

Akçaağaç Şurubu Sağlıklı mı? Zararları Var mı?

Her damlası şifa kaynağı olarak nitelendirilen akçaağaç şurubu oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir. Genel olarak akçaağaç şurubunun zararları bulunmamaktadır. Fakat kalorisi yüksek olduğu için kilolu insanlar tarafından tüketiminin sınırlı olması gerekmektedir. Ayrıca şeker hastaları dikkatli kullanmalıdır. Çok fazla tüketilmesi vücutta yan etki meydana getirebilir. Kronik bir hastalık ya da alerjik durum söz konusu ise kullanılmamalıdır.

Akçaağaç Şurubu Nasıl Kullanılır?

Tadı karamelli aroma lezzetinde olan akçaağaç şurubu kullanımı pek çok şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Hamur işi tatlılarında, yemeklerde, dondurmalarda, waffle ve krep yapımında, meyve salatalarında kullanılabilir. Bunun yanında kahve ve çay gibi içeceklere şeker yerinde alternatif olarak eklenebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Sırt bölgesinde yer alan omurganın iki tarafında yer alan kasların gerilmesi sonucunda meydana gelen sırt ağrısı; hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve baskılayan bir durumdur...

Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı

Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı

Fit ve zayıf bir vücut hayali kuranların uyguladıkları arpa suyu diyeti, iştahın kesilmesini ve açlık duygusunun bastırılmasını sağlayan bir beslenme programıdır...

Nar Çiçeği Çayı Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Zararları Var mı?

Nar Çiçeği Çayı Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Zararları Var mı?

Nar çiçeği çayı, mekke gülü ve hibisküs çayı olarak da nitelendirilen, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin, insan sağlığı açısından pek çok şifalı etkisi bulunan bir lezzettir...

Haşhaş Yağı Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır? Fiyatı Ne Kadar?

Haşhaş Yağı Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır? Fiyatı Ne Kadar?

Haşhaş bitkisinin küçük tohumlarının belli işlemlerden ve aşamalardan geçmesi sonucunda elde edilen haşhaş yağı, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve E vitamini açısından zengin olan bitkisel bir yağ çeşididir...