yeniloji.com
Sağlık

Akciğer Filizlenmesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Akciğer Filizlenmesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?
Yeniloji 796 görüntüleme

Akciğerlerde yabancı maddelerin filizlenmeye başlaması akciğer filizlenmesi olarak isimlendirilirken oldukça nadir gerçekleşen bir durumdur.

Akciğer Filizlenmesi Nedir, Ne Demek?

İnsan vücudunda iç organlar karanlık ve kısmen havasız bir ortamda çalışmalarını sürdürmektedir. Küçük yaşlarda okullarında fasulye ya da benzeri ürünleri filizlendirmeyi deneyen kişiler bunun için karanlık ve nemli bir ortam oluşturmayı düşünürler. Vücudun iç kısmı da bu istenen ortama uygundur. Bu doğrultuda insanların akciğerlerine bazı maddeler ulaşması buradaki uygun ortam sebebiyle bunların filizlenmesine sebep olabilmektedir.

Akciğerde çeşitli bitkilerin filizlenmeye başlaması da akciğer filizlenmesi olarak isimlendirilir. Bu durumda da kişilerin akciğerinde farklı bitkiler büyümeye başlar. Ancak çok küçük bir miktara ulaştığında dahi büyük şikayetler ortaya çıkacağından kısa süre içerisinde müdahale edilmeye başlanmaktadır.

Akciğerde Filizlenme Neden Olur?

Akciğerde filizlenmesi olarak isimlendirilen hastalıkta akciğerde farklı bitkilerin yetişmesi söz konusu olmuştur. Bazı vakalarda bezelye yetiştiği görülürken bazılarında direkt olarak köknar ağacı gibi bitkilerin filizlendiği görülmüştür. Bunun için bu maddelerin tohumunun akciğerlere ulaşması gerekir. Bir kişinin akciğerinde bezelye filizlenebilmesi için çiğ bir şekilde bezelyenin tüketilmesi aşamasında yanlışlıkla bu bezelyenin fes borusuna kaçması ve buradan akciğerlere ulaşması gerekir. Eğer nefes borusuna kaçan bezelye öksürük ya da balgam çıkarımı ile dışarı atılmamış ise akciğerde filizlenmeye başlayabilir. Bu rahatsızlığın tek sebebi nefes borusuna kaçan yabancı maddeler olarak gösterilebilir. Tıp alanında bu durum yabancı madde aspirasyonu olarak tanımlanmaktadır.

Akciğer Filizlenmesi Nasıl Geçer?

Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler doktorlarına başvurduklarında hemen ciğerlerinin röntgenleri çekilerek yabancı maddeler tespit edilir. Birçok doktor bu durumla ilk defa karşılaşacakları için bunu kanser ile karıştırma riskleri oldukça fazladır. Ancak yapılan ciddi araştırmalar ile bu yabancı maddeler tespit edilebilir. Eğer çok fazla yayılmamış durumdaysa nefes borusundan sokulan borular ile birlikte bunlar temizlenebilmektedir. Akciğerlere ulaşım içi boş borular ile sağlandıktan sonra boru içerisinde bazı cihazlar geçirilerek tedavi işlemi uygulanmaktadır. Eğer filizlenme çok yayılmış ve cihazlar ile almak çok mümkün olmuyorsa cerrahi yöntemler devreye girerek kişilerin göğüs kafesi açılabilmektedir.

Ciğerlerde Filizlenme Belirtileri Nelerdir?

Filizlenme durumunda insanların birçok farklı belirtisi ortaya çıkabilirken bunlar birçok solunum hastalığı ile ortak durumlardır. İlk olarak yoğun bir öksürük ve bunun yanında nefes darlığı problemleri ortaya çıkmaktadır. Bunlara ek olarak sürekli olarak kendisini tekrarlayan bronşit rahatsızlığı ve zatürre şikayetleri gözlemlenmeye başlamaktadır. Akciğer kanseri olan kişilerde de bu şikayetler sıklıkla görüldüğünden doktorların büyük bir kısmı bunu kanser ile karıştırmaktadır. Bu belirtileri gören kişiler hemen doktorlarına ulaştıklarında yapılacak olan testler sonrasında filizlenme sorunu tespit edilebilmektedir. İnsanların tamamının nefes borusuna belirli ürünlerin kaçtığı olmuştur. Akciğer filizlenmesi ismi verilen bu hastalıkta bu kaçan maddeler yaşamaya ciğerlerde devam ettiğinden oldukça tehlikelidir ve kısa süre içerisinde tedavisi gerekli olur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bağırsak Florası Nedir? Bozulursa Ne Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak Florası Nedir? Bozulursa Ne Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak florası; tıpta ikinci beyin olarak tanımlanan, bağırsaklarda yer alan ve sindirim sisteminin dengeli düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bakteri ve mikroorganizmaların bütününe verilen isimdir...

Hamile Korsesi Nedir? Zararlı mı? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Hamile Korsesi Nedir? Zararlı mı? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Hamilelik yaşayan kadınlar, karın ve bel bölgelerinde ciddi ağrılar hissedebilirken bu ağrıların minimum düzeye indirilebilmesi için hamile korsesi kullanılmaktadır...

Slime Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlımı?

Slime Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlımı?

İnternetin yaygın hale gelmesi ve sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması, her dönem yeni bir şeyin trend olmasına sebep oluyor...

Nane Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Elde Edilir?

Nane Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Elde Edilir?

Nane özütünden elde edilen ve bitkisel olarak birçok tedavi alanında, hijyen ve temizlik malzemesinde kullanılan nane yağı aklınıza gelecek birçok derde devadır...