yeniloji.com
Sağlık

Çörek Otu Yağı Nedir? Faydaları, Zararları, Kullanımı, Fiyatı, Kullananlar

Henüz yorum yazılmadı
Çörek Otu Yağı Nedir? Faydaları, Zararları, Kullanımı, Fiyatı, Kullananlar
Yeniloji 2104 görüntüleme

Çörek otu yağı, şifalı bir yağ olarak bilinmekle beraber çörekotu tohumlarının preslenmesiyle elde edilmektedir.

Çörek Otu Yağı Nedir?

Tohumlarının preslenmesiyle elde edilen çörek otu yağı gıda takviyesi amaçlı vücuttaki rahatsızlıkları gidermek amacıyla veya saç, cilt, masaj gibi cilde uygulanarak kullanılmaktadır. Çörekotu Yağı %100 Saf ise 250 ml si 50 TL civarında ülkemizde satılmaktadır. Çörekotu yağının içerisinde vücut için yararlı çok sayıda vitamin(A,B,C vitaminleri) ve mineral (potasyum, magnezyum, kalsiyum vb.) bulunmaktadır. Yaraları ve basur rahatsızlığını iyileştirir. Hipertansiyonu ve kolesterolü düşürür.

Çörek otu yağı, hamilelik sonrası süt artışı sağlar ve aynı zamanda vücuda pek çok faydası vardır.

Şeker hastalığı, mide bulantısı, diş ağrısı, ateş düşürme tedavilerinde kullanılmaktadır. Saçlar için çok faydalı olup, saçların beyazlamasına ve dökülmesine engel olmaktadır. Ayrıca saçları besleyerek kolay uzamasına destek olmaktadır. İnsanlara psikolojik yönden destekleyici özelliği bulunmaktadır. Psikolojik destek olarak kişileri depresyondan ve stresten uzaklaştırır. İnsanların vücudunu oluşturan sistemlerin neredeyse hepsine iyi gelmektedir. Sindirim sisteminde; bağırsakta bulunan parazitleri yok etmek ve gaz gidermek başta gelen özelliklerindendir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı kabızlığı gidererek sindirim sisteminde rahatlama sağlamaktadır. Solunum sisteminde de etkili fayda sağlamaktadır. Öncelikle burun tıkanıklığına, bronşite, sinüzite, öksürüğe iyi gelmektedir. Nezle, grip, astım hastalıklarının bitkisel tedavilerinde kullanılmaktadır. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, vücut direncini artırır. Kansere karşı vücudu korumaktadır. İskelet sistemine faydası ise; eklem ağrıları, kas ağrıları ve romatizmaya iyi gelmesidir.

Bu doğal yağ dolaşım sistemine organı olan kalbi korumaktadır. Ayrıca kan damarı duvarlarının esnekliğini artırmaktadır. Cildin kurumasını, çatlamasını engelleyerek cildin onarımını sağlamaktadır. Ayrıca sedef hastalığı, egzama, deri ve tırnak mantarınla mücadelede kullanılmaktadır. Ciltteki sivilcelerin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Kulak iltihabı tedavisi ve gözdeki mikrobun öldürülmesi konusunda da etkili olmaktadır.

Çörek Otu Yağının Zararları ve Yan Etkileri

Çörek otu yağının günlük doz alımı eğer fazla ise, vücuda zarar vermektedir. Aşırı şekilde kullanımı bağırsaktaki faydalı bakterileri de öldürdüğü için günlük tüketim miktarı aşılmamalıdır. Çörekotu yağı tansiyon düşürme ve idrar söktürücü olarak etkili olduğundan, tansiyon ilaçlarıyla ya da idrar söktürücü ilaçlarla kullanılmaması gerekir. Işın tedavisi ile birlikte kullanılmaması gerekir. Kan şekeri düşük olanlar bu yağı kullanırsa kan şekeri daha fazla düşeceğinden vücuda zarar vermektedir. Yüksek dozda alınması böbrek ve karaciğer organlarına zarar verdiğinden, doz miktarı iyice ayarlanmalıdır. Hamilelikte düşük yapma riskine sebep olduğundan bu yağ kullanılmamalıdır. Fakat gebelik öncesi 6-8 ay boyunca kullanılabilir ve doğuma 1 hafta kala başlanırsa emzirme için bol süt verilmesi konusunda faydalıdır. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar alan insanların çörek otu kullanılması önerilmemektedir.

Çörek Otu Yağı Kullanım Şekli Nedir? Fiyatı ve Kullananlar

Çörek otu yağının kullanımı kahvaltı ve yemeklerden en az yarım saat önce bir çay kaşığı kadarını bir bardak su ile tüketebilirsiniz. Günde maksimum tüketilme oranı 1 çay kaşığıdır. Bu yağı kullananlar hem etkileri hem de uygun fiyatı sayesinde oldukça memnun kalmaktadırlar.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hassas Bağırsak Sendromu Diyeti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hassas Bağırsak Sendromu Diyeti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boşaltım sisteminde önemli bir yere sahip olan bağırsaklarda yaşanan rahatsızlıklar insanları son derece fazla rahatsız ederken hassas bağırsak sendromu da bu rahatsızlıklardan birisidir...

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide yanması çok sıklıkla görülen bir rahatsızlık olurken çoğu zaman çok önemsemeden kısa süreli tedavileri uygulanır...

3 Günde 3 Kilo Verdiren Detoks Suyu ve Diyet Tarifi

3 Günde 3 Kilo Verdiren Detoks Suyu ve Diyet Tarifi

3 günde 3 kilo vermek ve vücuttaki yağlardan kurtulmak için hem doğal olarak metabolizmayı hızlandıran hem de sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan doğal detoks tariflerini uygulayabilirsiniz...

Göbek Eriyince Boy Uzarmı? Kilo Verince, Zayıflayınca Boy Uzun Görünür mü?

Göbek Eriyince Boy Uzarmı? Kilo Verince, Zayıflayınca Boy Uzun Görünür mü?

Fiziksel görünüm boyun daha uzun ya da daha kısa durmasını etkileyebilmektedir...