yeniloji.com
Sağlık

Enerji İçeceği Zararları Nelerdir? İçindekiler ve Faydaları

Henüz yorum yazılmadı
Enerji İçeceği Zararları Nelerdir? İçindekiler ve Faydaları
Yeniloji 204 görüntüleme

Enerji içeceği; içerisinde yüksek oranda kafein barındıran, vücuttaki enerji düzeyini artırmak için tüketilen, hem fiziksel hem de mental performansın artmasına etki eden içecek türüdür. Enerji içeceği zararları, içindekiler ve faydaları hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Enerji İçeceği Zararları Nelerdir?

Alkolsüz içeceklere göre içeriğinde daha fazla kafein barındıran enerji içeceği, kafein zehirlenmesi meydana getirebilir ve özellikle alkol ile birlikte tüketildiği zaman ciddi sonuçlara neden olabilen bir içecektir. Enerji içeceklerinin uyarıcı etkileri geçicidir. Beyinde kısa süreli bir performans artışı sağlayan bu içecek, vücudun kan ihtiyacını artırmaktadır. Beyin ve kalp bu kan ihtiyacını karşılayamadığı zaman vücut strese girmektedir. Ayrıca içeriğinde yer alan yüksek oranda kafein nedeniyle uyku bozukluğu meydana gelmektedir.

Uzmanlarda bu tarz içeceklerin bağımlılık meydana getirdiğini ve tüketilmediği zaman günlük yaşamı olumsuz yönde etkilediğini belirtmektedir. Mutsuzluk ve huzursuzluk etkisi meydana getirmektedir. Yoğun bir kaygı ve gerginlik meydana getiren bu içecekler anksiyete sorunu yaşayan kişilerde kaygı ve ataklar meydana getirebilmektedir. İçeriğinde yapay tatlandırıcı bulunan enerji içeceği, yüksek kaloriye sahiptir ve bu durum kilo artışı meydana getirebilmektedir. Obezite ve Tip2 diyabet riskinin artmasına sebep olabilir. Uzmanlar enerji içeceği kalbe zararları konusunda uyarmaktadır. Ani kalp durmalarının yaşanabileceğini belirtmektedir. Bununla birlikte böbrek yetmezliği oluşturabilir. Sinirleri harap edebilir. Kuvvet kaybı gibi durumlar oluşturabilir.

Enerji İçeceği İçindekiler Nelerdir?

Genel olarak günümüzde pek çok markanın enerji içeceği bulunmaktadır. En güçlü enerji içeceğine baktığımızda genel olarak kişinin tüketim tercihine göre değişmektedir. Cinsel gücü artıran enerji içecekleri içerik bakımından değişkenlik gösterse de genel anlamda; kafein, ginseng, şeker, vitamin B, carnitine, ginko biloba, taurin, inositol, guarana tohumu, glukoranolakton, creatine içermektedir. Burada en dikkat çeken detay kafein oranıdır. Çoğu enerji içeceğinin içerisinde kafien yer almaktadır. Bu kısa süreli enerji artışı oluşturur. İçindekiler kısmında yer alan bileşenleri açıklayacak olursak eğer;

Kafein: İçeceklerin kısa sürede etki göstermesini sağlar ve genel olarak 15 dakika içerisinde etkisini gösterebilmektedir. Merkezi sinir sistemini etkileyen bu bileşen, beynin odaklanmasını artırır ve hafıza performanslarını iyileştirir. Fiziksel performansı iyileştirir ve aynı zamanda kas onarımını hızlandırır. Eğer kafien miktarı gereğinden fazla alınırsa bu vücut için zararlı olmaktadır.

Ginseng: Yüzyıllar öncesinde Asya'da hafıza ve kuvveti geliştirmek için kullanılan ginseng, anti-inflamatuar, anti-oksidant ve anti kanser etkiler barındırmaktadır. Diyabet ilacı kullananlar ve risk grubunda olan kişiler ginsengi tek ya da enerji içeceği şeklinde tüketirken dikkatli olmalıdır.

Guarana: Uyarıcı özelliği bulunan guarana, yüksek miktarda kafein, teobromin, teofilin ve tanin içerir. Yaklaşık olarak 1 gramı 40-80 mg kafein içerir.

Taurin: Enerji içeceklerinde doğal taurin kullanılmamaktadır. Taurin uzun süre yüksek doz kullanımının etkilerine dair yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Glukoronolakton: Enerji içeceklerinin enerji miktarının artırılması için kullanılmaktadır. Kafein, taurin, glukoronolakton bileşenlerinin etkisi henüz olarak tam şekilde bilinmemektedir.

İnositol: Bağırsaklarda zararsız bakteriler tarafından sentezlenen inositol, günlük kullanım miktarı çok fazla olmamalıdır.

Karnitin: Yağların oksidasyonunda etkili olan karnitin, enerji içeceklerinde yağ yakmak ve dayanma gücünü artırma gibi etkiler oluşturmaktadır. Fakat bu etkisi kesin olarak kanıtlanmış değildir.

Yukarıda saymış olduğumu bileşenler enerji içeceklerinin içerisinde sentetik olarak yer almaktadır. Bu bileşenler bir araya geldiğinde farklı etkilere neden olabilir. Bilinçsiz bir şekilde tüketilen enerji içecekleri bu açıdan zararlı olabilmektedir.

Enerji İçeceği Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi enerji içeceğinin yan etkileri yanı sıra aynı zamanda faydalarını da merak etmektedir. Enerji içeceği faydaları şöyledir:

  • Zihinsel performansı artırmaktadır. Hafıza, konsantrasyon, reaksiyon süresini iyileştirir. Zihinsel yorgunluğu azaltır.
  • Uykuyu açar ve zinde kalmayı sağlar. Uzun saatler boyunca yolculuk yapacak ve gece yolculuğu yapacak kişilere iyi gelebilir.
  • Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Fiziksel dayanıklılığı artırır.
  • Metabolizmayı canlandırır.
  • Kişinin tepkilerini hızlandırır.
  • Bu tarz faydaları bulunan enerji içecekleri aynı zamanda kalp sağlığı başta olmak üzere birçok sağlık problemine neden olabilir. Bundan dolayı dikkatli tüketilmelidir.
Enerji İçeceği Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Şeker ve kafein içeriği yüksek olan enerji içeceğinin kalorisi 1 kutu için 134 kcal olarak tanımlanır. Bir bardak ise 108 kaloridir. %96'sı karbonhidrat, %2 değeri protein, ve %2'si yağdır. İçeriğinde yer alan yüksek şeker etkisi nedeni ile kilo alımına da sebep olabilmektedir. Bundan dolayı dikkatli tüketilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolera, kalabalık ortamlarda, savaş, doğal afetler ve yoksulluk gibi etmenlerden etkilenen toplumlarda yaygın olan ölümcül ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olarak bilinir...

Burlumbuş Otu Ağrı Keser mi? Kullanıcı Yorumları, Kullanımı ve Yan Etkileri

Burlumbuş Otu Ağrı Keser mi? Kullanıcı Yorumları, Kullanımı ve Yan Etkileri

Burlumbuş otu, ocak ayında yetişmeye başlayan ve nisan aynın sonuna kadar kırlarda bulunabilen, ülkemizde İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetişen oldukça şifalı bir bitki türüdür...

Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Müslümanlar için mübarek olan Ramazan ayında oruç tutmak İslam'ın şartları arasında yer alan bir ibadettir...

Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Tedavisi Var mı? Belirtileri ve Sebepleri

Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Tedavisi Var mı? Belirtileri ve Sebepleri

Sarı nokta hastalığı; makula dejenerasyonu olarak da nitelendirilen, ileri yaşlarda ortaya çıkarak merkezi görme kaybının yüksek oranda seyretmesi durumu olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır...