yeniloji.com
Sağlık

Erişkin Aknesi Nedir? Yetişkin Sivilcesi Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Erişkin Aknesi Nedir? Yetişkin Sivilcesi Nasıl Geçer?
Yeniloji 1897 görüntüleme

Erişkin aknesi; ergenlik sonrasında çıkan ya da ergenlikte çıkan sivilcelerin 20'li yaşlardan sonra devam etmesi şeklinde tanımlanan bir cilt problemidir.

Erişkin Aknesi Nedir? Neden Olur?

Son zamanlarda pek çok kadında görülen ve yetişkin aknesi olarak adlandırılan sivilce oluşumu, özelikle son 10-20 yılda çok fazla artış gösteren bir cilt problemidir. Ergenlik döneminde sivilce problemi yaşayan kişilerin ciltlerinde yağlanma daha fazla görüleceği için yetişkin sivilcesinin meydana gelmesi olağandır. Fakat ergenlikte hiç sivilce problemi yaşamamış olan kişilerde bu sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunla baş etmek için öncelikle sivilcenin kaynağına ulaşmak gerekir.

Yetişkin sivilcesi; ileri yaşlarda ortaya çıkar ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak hücre yenilenmesi azaldığı için iyileşmesi daha uzun sürede gerçekleşir.

Ergenlik döneminde meydana gelen sivilceler daha çok hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bu dönemlerde vücutta hücre yenilenmesi çok fazla olduğu için sivilcelerin iyileşmesi daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Yetişkin aknesi ise ciltte daha uzun süre kalır ve kızarık bir şekilde durabilirler. Çünkü cildin yenilenmesi daha geç bir şekilde olmaktadır. Yanlış cilt bakımı, stres, hormonal bozukluklar, hava kirliliği, yüzü çok fazla yıkamak, yanlış beslenme, aşırı tatlı tüketimi gibi durumlar erişkin aknesinin oluşumuna neden olabilir.

Yetişkin Sivilcesi Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde meydana gelen sivilce probleminin düzelmesi için öncelikle sivilcenin nedenin bulmak gerekmektedir. Eğer ki regl dönemlerinizde düzensizlik varsa yetişkin sivilcesi oluşumu kaçınılmazdır. Çünkü bunun nedeni hormonlardaki dengesizliktir. Vücutta erkeklik hormonunun artış göstermesi akne oluşumuna neden olur. Eğer ki bu tarz problemler söz konusu ise hormon düzenleyici ilaçlar kullanılmalıdır ve bunun için doktora gidilmelidir. Stres bir diğer faktördür ve hormonal değişimleri tetiklemektedir. Stres yaptığınız zaman böbrek üstü bezler bu durumla baş edebilmek için kortizol salgılar. Bunun sonucunda ise akne meydana gelebilir. Bu durumu engellemek için stresi azaltmalı ve daha sakin bir hayat yaşamalısınız.

Yanlış cilt bakımı ve hava kirliliği gözeneklerin tıkanmasına neden olur ve bu da sivile meydana getirir. Bunun oluşmaması için bir uzmandan cilt bakımı konusunda bilgi almalısınız. Cildinizin nefes almasını sağlamalısınız. Eğer ki beslenmeye dayalı bir sivilce oluşumu meydana geliyorsa tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Baharatlı ya da acılı besinler tüketmemelisiniz. Sivilcelerin geçmesi için uzman doktorlara başvurmayı unutmayınız. Sivilcenin kaynağı teşhis edildiğinde kısa süre içerisinde iyileşme de fark edilecektir.

Yetişkinlerde Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ergenlik döneminde çıkan sivilceler öncelikle cilt temizleyici birtakım bakım ürünleri ve birtakım kremler ile tedavi edilmektedir. Bunlar yeterli olmadığında doktora tedavisinde hap tarzı ilaçlar kullanabilirler. Yetişkinlerde de süreç bu şekilde ilerlemektedir. Öncelikle akne ile baş etmek için bazı kremler önerilir. Sonuç alınmazsa bu sefer hap tarzı ilaçlara başvurulabilir.

Sivilce İzleri Geçer mi Nasıl Yok Edilir?

Çok sivilce çıkaran bir cilde sahipseniz, yüzünüze dokunma konusunda oldukça nazik olmalısınız. Sivilcelere kesinlikle dokunulmamalı ve sıkılmamalıdır. Sivilce içerisinde bulunan iltihap sıkıldığı zaman bir mikrop olarak yayılır. Ayrıca bu şekilde olduğunda ciltte gözenek meydana gelir ve bunların kapanması zor olur. Bu nedenle sivilce izin oluşmaması için onlara zarar vermeyiniz. Erişkin sivilcesi izleri ve ergenlikteki izler için ise cilt bakımları ya da doktor önerisi üzerine bazı cilt bakım ürünleri kullanılabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Kanımızda bulunan, yaşamamız ve enerji üretebilmemiz için önem taşıyan yağ türüne trigliserid denir...

Himalaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Himalaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Himalaya tuzu; toksin barındırmayan, saf bir içeriğe sahip olan, oluşumu yaklaşık olarak 250 milyon yıl öncesinde dayanan, kaya tuzu olarak da nitelendirilen bir bileşendir...

Disgrafi Ne Demek? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Disgrafi Ne Demek? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Disgrafi; bir çeşit öğrenme bozukluğudur ve yazı yazma güçlüğü olarak tanımlanır...

Yağ Yakan Diyet Programı ve Tarifi Nedir?

Yağ Yakan Diyet Programı ve Tarifi Nedir?

Vücudun yağ ve kaslardan oluştuğu bilinse de kas oranının yağ oranından fazla olması sağlıklı vücut yapısına sahip olunduğunu gösterir...