yeniloji.com
Beslenme

Hurma Pekmezi Ne İşe Yarar? Besin Değeri ve Tarifi

Henüz yorum yazılmadı
Hurma Pekmezi Ne İşe Yarar? Besin Değeri ve Tarifi
Yeniloji 1887 görüntüleme

Hurma pekmezi; bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan, kış aylarında hastalıklardan korunmaya destek olan, kabızlığa iyi gelen ve kanser gibi hastalıklara karşı vücut direnci sağlayan bir besindir. Faydaları ve tarifi oldukça merak edilen bu pekmezin, insan sağlığı açısından birçok olumlu etkisinin bulunduğu belirtilmektedir.

Hurma Pekmezi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Kan yapıcı özelliği bulunan hurma pekmezinin faydalarına baktığımızda vücutta demir eksikliğinin giderilmesine etki ettiğini söyleyebiliriz. Bu özelliği sayesinde halsizlik ve yorgunluk gibi gibi durumların önlenmesine katkı sağlar. sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayan hurma pekmezi aynı zamanda bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Böylece kabızlık, hazımsızlık problemlerinin giderilmesine destek olur. Ayrıca kolon kanseri ve basur oluşumunu da engelleyici etki meydana getirir.

A vitamini bakımından zengin olan hurma pekmezi, içerisinde yer alan B-karoten, lutein, zeaksantin gibi antioksidan maddeler sayesinde akciğer kanseri ve beraberinde ağız kanseri gibi pek çok kanser türünün engellenmesi konusunda etkili sonuçlar meydana getirir.

Lif açısından zengin olan hurma pekmezi bağırsaklarda müshil etkisi meydana getirir. Kolonda yer alan mukoza zarının kanser meydana gelen kimyasallardan ve yabanı maddelerden korunmasını sağlar. Cinsel isteksizliğin giderilmesini sağlayan ve cinsel gücün artmasına destek olan bu pekmez, iktidarsızlığı engeller. Erkeklerde sperm sayısının ve kalitesinin artmasına etki eder. Adeta doğal afrodizyak etkisi vardır.

Hurma Pekmezinin Besin Değeri Nedir?

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan hurma pekmezinin besin değerine baktığımızda A vitamini açısından zengin olduğunu görmekteyiz. Trabzon hurması ya da cennet hurması olarak isimlendirilen meyveden elde edilen bu pekmez içeriğinde B1, B2, B12, A, ve C vitaminlerini barındırırken aynı zamanda sodyum, potasyum, demir, fosfor, kükürt ve klor açısından da zengindir. Hurma pekmezi kalori açısından değerlendirildiğinde yüksek çıkmaktadır. Bundan dolayı kilo aldırır mı diye çok merak edilmektedir. Sınırlı ve dengeli bir şekilde tüketildiği zaman kilo alımına neden olmamaktadır. Organik olarak hazırlanan hurma pekmezi besleyicilik açısından oldukça zengindir.

Hurma Pekmezinin Tarifi Nedir?

Öncelikle doğal içerikli hurma pekmezi tarifi için toplanan cennet hurmalarını bir süre bekletip olgunlaşmasını sağlamalıyız. Olgunlaşan hurmalar tamamen ballaşır. Olgunlaşmamış olanları tarife katmamamız gerekmektedir. Hurmalar olgunlaşınca güzelce yıkayıp bir kabın içerisinde eziniz. Ezilen hurmaları büyük bir tencere ya da kazana koyup üzerine su ekleyip 15 dakika sonra üzerine bir avuç odun külü atıp komposto gibi kaynatınız. Bazı yörelerde kül yerine toprak vs. kullanılabilmektedir. Kaynama boyunca dinin tutmaması için sürekli olarak karıştırmaya özen gösteriniz. Kabarcıklar çıkmaya başladığında yani kaynama noktasına eriştiğinde yarım saat boyunca karıştırarak pişirmeye devam ediniz.

Kaynama sonrasında çuval gibi bir şey ile suyunun akmasını sağlayınız. Çuvaldaki hurmanın suyunun tamamen çıkması için genelde üzerine taş koyulur ve bir süre beklenir. Ortaya çıkan suyun toz ve posadan arınması için ince bir tülbentten geçiriniz. Arınmış olan suyu tekrar kazana koyup yaklaşık olarak 5-6 saat boyunca kaynatınız. Pekmez kıvamına gelinceye kadar kaynatmaya devam ediniz. Sonrasında soğumasını bekleyip kavanozlara koyup soğuk bir yerde saklayınız.

Hurma Pekmezi Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Evde kolayca yapılabilen hurma pekmezi hazır olarak da satılmaktadır. Uygun fiyatlarla satılan bu besin gereken internet gerekse marketlerde bulunabilmektedir. Besleyiciliği yüksek olan hurma pekmezi sabah aç karnına ya da gün içerisinde rahatlıkla tüketilebilmektedir. Güne zinde başlamak ve bağışıklığı güçlendirmek için sizler de bu pekmezden sipariş verip, olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Hurma Pekmezinin Zararları Var mı? Kilo Aldırır mı?

Aşırı miktarda tüketilen hurma pekmezinin vücuda yan etkileri olabilmektedir. Şekerin yükselmesine neden olabilir ve kötü kolesterolün artmasına sebebiyet verir. Bundan dolayı aşırı tüketilmemelidir. Ayrıca aşırı tüketimi şeker içeriği bakımından kilo alımına da sebep olabilir. Bir bardak ılık suya iki tatlı kaşığı pekmez atıp, üstüne limon sıkıp içebilir ya da normal şekilde tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight watchers diyeti; 1 haftada 1 kilo vermeye yardımcı olan ve puanlama esasına dayanan bir beslenme programıdır...

Kekik Suyu Zayıflatırmı? Fiyatı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Suyu Zayıflatırmı? Fiyatı ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel ürünler, uzun yıllardır kilo vermek isteyen kişiler tarafından destek ürünü olarak kullanılırken kekik suyu da bu ürünlerden birisidir...

Doğal Antidepresanlar Nelerdir?

Doğal Antidepresanlar Nelerdir?

İnsanların zihinsel olarak rahatlamasını sağlayan antidepresanların çok sayıda yan etkisi bulunduğundan insanlar doğal antidepresanlar olarak nitelendirilen ürünlere yönelim gösterirler...

Yoğurt Pul Biber Limon Kürü Kaç Kilo Verdirir?

Yoğurt Pul Biber Limon Kürü Kaç Kilo Verdirir?

Doğal kürleri kullanarak kilo vermek isteyen kişiler yoğurt pul biber limon kürü sayesinde fazla kilolarından kısa sürede kurtulabilecektir...