yeniloji.com
Sağlık

İdrar Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir? Hamilelik Belirtisi midir?

Henüz yorum yazılmadı
İdrar Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir? Hamilelik Belirtisi midir?
Yeniloji 1270 görüntüleme

İdrar kokusu; yeteri kadar su tüketildiği zaman az kokan ve hemen hemen nötr bir kokuya sahip olan, vücut sağlığı hakkında pek çok şey ifade eden bir durumdur.

İdrar Kokusu Neden Olur?

Beslenme şekli, yeterli oranda su içilmemesi gibi durumlardan etkilenen idrar kokusu, aynı zamanda birtakım hastalıklara bağlı olarak da gelişebilen bir durumdur. İdrar kokusunun nedenleri genel anlamda şu şekildedir:

Susuz kalmak: Eğer yeterince su içmiyorsanız idrarınızda yoğun bir amonyak kokusu gelebilir. Amonyak kokusu neye benzer diye baktığımızda keskin, boğucu ve tahriş edici bir kokudur. Vücudunuzda idrarı seyreltecek sıvı kalmadığında idrar atık maddeler ile yoğunlaşır. Bunun sonrasında ise rengi koyulaşır. Bu durum aynı zamanda idrarda kokuda meydana getirir. Tuvalet ihtiyacınızı giderirken sürekli idrar kokusu almak genel olarak aç su içmekten kaynaklanabilir.

Enfeksiyon: İdrar yollarında ya da mesanede enfeksiyon olması idrarda güçlü bir kokuya neden olur. Eğer idrarınızda bir koku varsa bunun nedeni iltihaplanma ya da enfeksiyon olabilir. Genel olarak idrar yollarındaki bu enfeksiyon ve iltihaplanma Escherichia isimli bakteriden kaynaklanır. Kadınlarda üretra kısa olduğundan ve anüse daha yakın olduğundan bu tarz enfeksiyonel durumlar daha sık yaşanmaktadır. Bakterilerin yanı sıra virüs ve mantarlar da bu duruma sebep olabilir. İstilacı olan bakteriler idrar gelişir ve hızlıca çoğalarak enfeksiyon meydana getirir. Eğer kötü bir koku alıyorsanız mutlaka uzman bir doktora gidiniz.

Çok fazla kahve içmek: Kahvenin içerisindeki bazı maddeler, sindirimden geçerken kalır ve idrar çıkışı sırasında koku meydana getirir.

Sarımsak ve soğan tüketimi: Eğer bol miktarda sarımsak ve soğan yerseniz idrarınızda yoğun ve kötü bir koku olabilir.

Kuşkonmaz tüketimi: Bazı insanların vücudunda kuşkonmazın parçalanmasına neden olan ve kötü koku meydana getiren bir enzim bulunmaktadır. Bazı kişilerde bu enzim olmayabilir. Bu besin, idrar kokusuna neden olan klasik sebeplerden biridir.

Diyabet: Genel olarak diyabeti olan kişilerin idrarında asetona benzer bir koku vardır. Eğer diyabet olup olmadığını bilmiyorsanız ve idrarınız kötü kokuyorsa bir doktora danışmalısınız.

Bağırsaklarda mesaneye sızıntı olması: Anormal bir bağlantı olarak ifade edebileceğimiz fistül, iki vücut parçası arasında meydana gelen yaralanma, enfeksiyon, ameliyat ve iltihap sonucunda meydana gelir. Mesane ve bağırsak arasında fistül meydana geldiği zaman, idrar çok kötü kokar. İdrarda tanecikler de görülebilir. İltihaplı bağırsak sendromu olanlar, bazı kanser türleri ve radyasyon terapisi bu duruma neden olabilir.

Eğer idrarınız bal kokusundaysa sistit olabilirsiniz. Çürük yumruta gibi kokuyorsa sindirim sisteminizde sorun var demektir. İdrar kokusu neyin habericisi diye baktığımızda birçok nedeni ve sonucu ifade ettiğini görmekteyiz.

İdrar Kokusu Nasıl Giderilir?

Eğer ki idrar kokusu az su içmenizden kaynaklı meydana geliyorsa su içmeyi artırmalısınız. Günde en az 2 litre su içmelisiniz. İdrar kokusu önlemek için idrarın seyrelmesini sağlayacak miktarda su olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kahve tüketiminden kaynalıysa daha az içiniz. Sarımsak ve soğan yedikten sonra oluyorsa, vücuttan atıldıktan sonra sorun olmaz. Enfeksiyonel bir şekilde kaynaklanıyorsa, antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Eğer idrar yaparken acı ve yanma hissi oluşuyorsa, idrara çıkamama ve sıkışma meydana geliyorsa, idrarda kan izleri varsa, koyu renkli bir idrar varsa bu enfeksiyona işaret eder. İdrar kokusu genel olarak bir nedene bağlı meydana gelir. Bu sebep giderildiği zaman kokusu da giderilmektedir.

İdrar Kokusu Hamilelik Belirtisi mi?

Genel olarak pek çok kadın, gebeliğin ilk belirtisi olarak idrar kokusunun değiştiğini söylemektedir. Hatta ikinci kez hamile kalan kadınlar bu durumu direkt olarak belirti kabul etmektedir. Çünkü hamilelik hormonu olarak isimlendirilen salgı, kadınların kanında ve idrarında yer almaktadır. Birçok kadın hamilelikte idrar kokusu olur mu diye merak etmektedir. Hamilelik gerçekleştiğinde idrar daha keskin ve güçlü bir kokuya sahip olur. Özellikle fazla su tüketmeye rağmen idrar kokuyorsa eğer, bu durum gebelik belirtisi olabilir. Eğer gebelik şüphesi söz konusu ise bu durumda doktora başvurabilir ya da test yapabilirsiniz.

Bebeklerde Keskin İdrar Kokusu Neden Olur?

Bebeklerde meydana gelen enfeksiyon idrar kokusuna neden olabilir. Bebeklerin çişi neden kokar diye baktığımızda çoğunlukla enfeksiyon kaynaklıdır. Anormal renk, kötü bir koku ya da kanlı idrar söz konusu ise bebeğinizin idrar yollarında ya da mesanesinde enfeksiyon olabilir. Mutlaka en yakın sağlık kuruluşundan destek almalısınız.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Vanilya Ekstraktı (Ekstresi, Özü) Nedir? Nasıl Yapılır?

Vanilya Ekstraktı (Ekstresi, Özü) Nedir? Nasıl Yapılır?

Vanilya ekstraktı, severek tükettiğimiz tatlı ve pastaların hazırlanmasında kullanılan, oldukça hoş kokulu bir bitkidir...

Ham Kakao Tozu Nedir? Ham Kakao Faydaları ve Zararları

Ham Kakao Tozu Nedir? Ham Kakao Faydaları ve Zararları

Ham kakao tozu, Batı Afrika ve Güney Amerika'da üretilmektedir ve insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır...

Nisan Yağmurunun Faydaları ve Şifası Nedir?

Nisan Yağmurunun Faydaları ve Şifası Nedir?

Nisan yağmurunun faydası, çok eski zamanlardan bu yana bilinmektedir ve insanlar bu yağmurun şifalarından faydalanmak için yağmur sularını biriktirme gibi alışkanlıklar edinmişlerdir...

Ceviz Yağı Faydaları, Kullanım Alanları ve Özellikleri

Ceviz Yağı Faydaları, Kullanım Alanları ve Özellikleri

Ceviz yağı; bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede ve beyin hücrelerini güçlendirmede, kalp sağlığını korumada ve Omega 3 asitleri açısından içeriği zengin olan doğal bir kaynaktır...

Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları ve Anlamı

Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları ve Anlamı

Bacak bacak üstüne atmak; vücudun çekici ve zarif gözükmesini sağlarken  birtakım zararlara da neden olabilmektedir...

Omega 3 Nelerde Var? Hangi Balıklarda Bulunur?

Omega 3 Nelerde Var? Hangi Balıklarda Bulunur?

Omega 3 yağ asidi, vücut için oldukça gereklidir fakat insan vücudunda üretilmediği için gıdalardan alınmaktadır...

Saçkıran Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saçkıran Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saçkıran; saç kaybına neden olan bir cilt hastalığıdır...

Hodan Yağı Faydaları Nelerdir? Göz Çevresine Sürülür mü? Kullananlar Var mı?

Hodan Yağı Faydaları Nelerdir? Göz Çevresine Sürülür mü? Kullananlar Var mı?

Hodan yağı; hodan bitkisinden elde edilen, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen ve vücudun işlevselliğini bozan iltihaplanma gibi problemlerin giderilmesini sağlayan bitkisel içerikli bir yağdır...

Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı? Nasıl Kullanılır?

Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı? Nasıl Kullanılır?

Yüz hatlarını belirginleştirmeyi sağlayan kontür fırçası, makyaj yaparken en çok tercih edilen malzemelerden biridir...

Kanda Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kanda Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kanda enfeksiyon olması sepsis olarak isimlendirilmektedir...