yeniloji.com
Beslenme

Jak Meyvesi Ne İşe Yarar? Nerede Yetişir? Fiyatı ve Sipariş

Henüz yorum yazılmadı
Jak Meyvesi Ne İşe Yarar? Nerede Yetişir? Fiyatı ve Sipariş
Yeniloji 2075 görüntüleme

Jak meyvesi; ağaçta yetişen, büyüklüğü hemen hemen 25 cm'ye kadar ulaşabilen, kilosu ise 35 kilograma kadar çıkabilen bir meyve türüdür. Diğer bir ismi ile artocarpus heterophyllus olarak da nitelendirilmektedir.

Jak Meyvesi Ne İşe Yarar?

Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişen ve tropikal bir meyve olarak nitelendirilen jak meyvesi, dünya üzerindeki en büyük meyve olarak tanımlanmaktadır. Tadı ananas, muz ve mango karışımını andıran bu meyve oldukça lezzetlidir ve pek çok ülkeye ihracatı yapılmaktadır. Bir meyve olarak oldukça tatlı ve etlidir. Bu nedenle kalori değeri de biraz fazladır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu meyve, pek çok hastalık için faydalı etkiler sunabilmektedir.

Jak meyvesi, flavonoid içerir ve aynı zamanda demir, folik asit, magnezyum, potasyum gibi bileşenler açısından zengin değerlere sahiptir.

Vücuttaki serbest radikallerin giderilmesine katkı sağlayan bu meyve kanser gibi hastalıkların önlenmesi konusunda etki sağlamaktadır. İçeriğinde yer alan bol miktarda C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken, vücudun zinde kalmasına destek olmaktadır. C vitamini yanı sıra B ve B6 vitaminlerini de bol miktarda barındırmaktadır. Antioksidan etkisi sayesinde vücuttaki toksin gibi yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlar ve arındırıcı bir etki meydana getirir.

Jak Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir?

Sert bir kabuğa sahip olan jack fruit, karpuz gibi eksilerek tüketilmektedir. Ortadan ikiye bölünür ve bu işlem sırasında içerisindeki tohumları ortaya çıkar. Patatese benzeyen tohumlar bıçak yardımcı ile sıyrılır ve meyvenin tüketimi o şekilde gerçekleşir. İçerisindeki tohumları ise kaynatarak ya da kızartarak tüketebilirsiniz. Tadı oldukça lezzetli olan bu meyvenin pek çok faydası bulunmaktadır.

A vitamini açısından zengin olan bu meyve göz sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. İlerleyen yaşlarda meydana gelen katarakt gibi hastalıkların önlenmesine destek olmaktadır. Kemikleri güçlendiren ve kasların gelişmesine destek olan artocarpus heterophyllus, hamile kadınların tüketimine uygundur. Fakat tüketim miktarına dikkat edilmeli ve miktar doktorlar tarafından belirlenmelidir. Bunların yanı sıra her ne kadar kalori değeri yüksek bir meyveye göre yüksek olsa da içerisinde bulunan lifler sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar ve sindirim sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını sağlar. Böylece kilo verimi konusunda da faydalı sonuçlar oluşturabilmektedir.

Jack Fruit Nerede Yetişir?

Vücutta hücre yenilenmesi meydana getiren jak meyvesi tropikal bir meyvedir ve bu tarz bölgelerde yetişmektedir. Daha çok Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişir ve ülkemiz dahil olmak üzere pek çok yere ulaştırılmaktadır. Ülkemizde ise Alanya ilimizde yetiştirilme konusunda birtakım yetiştirilme denemeleri uygulanmaktadır. Fakat ticaret amaçlı değildir.

Jak Meyvesi Fiyatı ve Sipariş

Çok pahalı olmayan jak meyvesi siparişini kolayca verebilir ve tüketim sağlayabilirsiniz. Meyvenin kalitesine ve doğallığına göre fiyatında bazı değişimler olabilmektedir. Genel olarak siparişi internet üzerinden sağlanmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Teff Tohumlu Çay Faydaları ve Zararları

Teff Tohumlu Çay Faydaları ve Zararları

Teff tohumlu çay; metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve kiloya neden olan fazla yağlardan kurtulmak için etkili olan bitkisel bir içecektir...

Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Kenevir yağı; kenevir tohumlarının soğuk pres yönteminden geçmesi ile elde edilen, hem cilt sağlığını hem saç sağlığını hem de vücut sağlığını olumlu yönde etkileyen bir yağ çeşididir...

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Öldürücü mü?

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Öldürücü mü?

Domuz gribi; A tipi influenza virüsü olarak nitelendirilen, H1N1 olarak adlandırılan virüsün sebep olduğu ağır bir grip hastalığıdır...

Hızlı Kilo Verme Diyetleri, Sırları ve İpuçları Nelerdir?

Hızlı Kilo Verme Diyetleri, Sırları ve İpuçları Nelerdir?

Hızlı kilo verme diyetleri; kısa süre içerisinde vücuttaki yağların yakılmasını sağlar ve karın, basen bölgelerinde toparlanma etkisi meydana getirir...