yeniloji.com
Sağlık

Kara Merhem Nedir? Neye İyi Gelir? Fiyatı, Faydaları, Zararları ve İçeriği

Henüz yorum yazılmadı
Kara Merhem Nedir? Neye İyi Gelir? Fiyatı, Faydaları, Zararları ve İçeriği
Yeniloji 442 görüntüleme

Kara merhem; diğer adı ile ihtiyol olan, egzama, apse ve çıbanlar başta olmak üzere iltihaplı cilt problemlerinin iyileşmesi için etkili olan, antiseptik etkiye sahip olan bir merhemdir.

Kara Merhem Nedir, Ne Demek?

Güçlü bir anti-bakteriyel özelliğe sahip olan kara merhem, cilde anın nüfuz ederek iltihabın kurutulmasına yardımcı olan bir üründür. İltihabın daha geniş alanlara yayılmasını önleyen kara merhem, aynı zamanda mikroorganizmaların artmasına da engel olmaktadır. Deride meydana gelen bakteri, virüs ve mantar gibi oluşumlar bu krem sayesinde giderilebilmektedir. Siyah bir renge sahip olmasından ötürü kara merhem olarak isimlendirilen bu krem, sivilcelerin giderilmesini sağlamak, çıbanları iyileştirmek ve cilt yüzeyinde var olan iltihapları temizlemek için kullanılabilmektedir. Ayırca kıl kökü iltihabı kara merhem ile temizlenme etkisi gösterebilmektedir.

Kara Merhem Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Etkili lokal antiseptik özelliği olan kara merhem, birden fazla cilt rahatsızlığının iyileştirilmesi konusunda etkili olan bir üründür. Korcik cilt rahatsızlığı olarak tanımlanan apse, egzama, çıban gibi problemlerin onarılmasını sağlar. Kendine özgü kokusu, rengi ve yağlı dokusu ile kara merhemin faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Hem antiseptik hem de dezenfekten özelliği bulunmaktadır.
  • Cilde hızlı bir şekilde nüfuz ederek iltihabı giderir ve kısa süre içerisinde akmasını sağlar.
  • İltihaplı sivilcelerin giderilmesi için tercih edilmektedir. Öncelikle sivilceyi olgunlaştırır. Daha sonra sivilcenin iltihabını akıtır ve son olarak içini temizler. Kara merhem sivilcelerin dönmesini sağlar. Özellikle ergenlik döneminde meydana gelen sivilcelerin kuruması için etkilidir.
  • Cildin kurumasına, pul pul dökülmesine ve kaşınmasına neden olan egzama için faydalıdır. Ciltte nemlendirme etkisi oluşturur ve egzama problemlerinin giderilmesini sağlar.
  • Çoğunlukla el parmaklarında görülen ve aynı zamanda ayaklarda da kendini gösteren dolama iltihabının kurutulması ve şişkinliğin giderilmesi için kullanılabilir. Kara merhem dolama sorunun çözülmesi için faydalıdır. Bir tür bakteri rahatsızlığı olan dolama bu merhemin antiseptik etkisi sayesinde iyileşmektedir.
  • Yetişkinlerin çoğunda görülen basur şikayetlerinin erken tanısında kara merhem ile tedavi sağlanabilir. Kara merhem basur için tedavi sağlayan ve ameliyatsız iyileşme oluşturan bir yöntem olarak belirtilmektedir.
  • Ağrı ve sancı veren, irinli yaralar olarak isimlendirilen çıbanların şişliğinin giderilmesi ve acısının hafifletilmesi için etkilidir. Çıbanları kısa sürede iyileştirir.

Birçok cilt problemi için kullanılan kara merhem nasıra iyi gelir mi diye sorulmaktadır. El ya da ayaklarında nasır problemi olup bu kremi kullananların etki gördükleri belirtilmektedir.

Kara Merhemin İçeriği Nedir?

Etken maddesi ihtiyol olduğu için aynı zamanda bu krem ihtiyol olara da isimlendirilmektedir. Kara merhem yapılışında sülfürik asit ve kükürt bileşenleri kullanılmaktadır. İhtiyol kremin içerisinde %10 oranda bulunu ve kreme siyah rengini verir. Bunun haricinde %80 vazelin ve %10 lanolin bulunmaktadır. Fakat içerik markaya göre değişebilmektedir.

Kara Merhemin Zararları Nelerdir?

Kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gereken siyah merhem yanlış kullanım sonrasında birtakım yan etkilere neden olabilmektedir. Ürünü kullanmadan önce etken maddeleri ve onların etkileri hakkında net bilgiye sahip olmanız gerekir. Hamile kadınların kullanımına uygun değildir. Emziren anneler ise doktora danışarak kullanmalıdır. Bu merhemi göz, ağız ve burun gibi mukozal alanlar ile temas ettirmeyiniz. Aşırı dozda kullanılmamalıdır. Çocuklarda kullanımı konusunda doktora danışılması gerekir. Çünkü çocukların cilde yetişkinlere göre daha hassastır. Kara merhemin zararları içerisindeki maddelere alerjisi olan kişiler için de sorun olmaktadır. Kükürt alerjisi ve kükürt hassasiyeti olanların kullanmaması gerekir.

Kara merhemin yan etkilerine baktığımızda ciltte iritasyon oluşumuna neden olabilir. Ciltte uygulanan alanda renk değişimi meydana getirebilir. Kaşıntı ve kızarıklık oluşturabilir. Baş dönmesi, kulak çınlaması ya da sinirlilik meydana gelebilir. Seğirme, ödem ve kusma meydana gelebilir.

Siyah Merhem Nasıl Kullanılır?

Doktorun önerdiği şekilde uygulanması gerekir. Cilt üzerine çok fazla baskı yapmadan günde 2-3 defa sürülebilir. Önerildiği süre kadar kullanılmalıdır. Kremi kullanırken iltihabın çıkması için sıkmayınız. Kara merhem iz bırakır mı diye sorulmaktadır. Eğer ki yanlış kullanırsanız ve bu şekilde yaraları sıkarsanız iz kalabilir. Kremi uyguladıktan sonra cildi temiz gazlı bir bezle sarmanız gerekmektedir.

Kara Merhem Fiyatı Ne Kadar?

Eczanelerde satılan ve bütçeye uygun olan kara merhemin eczane fiyatı çok pahalı değildir. Kullanıcı yorumlarına baktığınızda pek çok kişinin cilt rahatsızlığı konusunda bu kremden yararlandığını görebilirsiniz. Sizler de öncelikle doktora danışıp sonraında kullanım sağlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
1000 Kalorilik Diyet Listesi Nedir? Sağlıklı mı?

1000 Kalorilik Diyet Listesi Nedir? Sağlıklı mı?

1000 kalorilik diyet listesi; kısa süre içerisinde kilo vermeye destek olan ve yağ yakan besinlerden oluşan programdır...

Unutkanlığa Ne İyi Gelir? Ne Sebep Olur?

Unutkanlığa Ne İyi Gelir? Ne Sebep Olur?

Unutkanlık; tiroid bezi hastalıkları, vitamin eksikliği, beyin tümörü, inme, kafa travması, stres, metabolik bozukluklar gibi pek çok nedeni olabilen ve hafızanın güçsüzleşmesine yol açan bir durumdur...

Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir? Nerede Görüldü? Riskleri Nelerdir?

Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir? Nerede Görüldü? Riskleri Nelerdir?

2019 yılının son yıllarına doğru ortaya çıkan koronavirüs salgının geçirmiş olduğu mutasyonlardan birisi olan lambda varyantı, Latin Amerika'da ortaya çıkmış ve çok kısa süre içerisinde çok fazla vakanın oluşmasına neden olmuş bir durumdur...

Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ebegümeci; ülkemizde 8 farklı türde yetişen, enfeksiyonlara karşı faydalı olan, yaprakları yemeklere aklenebilen ve aynı zamanda çay şeklinde de tüketilebilen bir bitki çeşididir...