yeniloji.com
Sağlık

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Henüz yorum yazılmadı
Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?
Yeniloji 1721 görüntüleme

Keçiboynuzu pekmezi; lif oranı yüksek ve antioksidan açısından oldukça zengin olan, kafein ve gluten içermeyen, şeker ve yağ oranı düşük, halk arasında harnup pekmezi olarak nitelendirilen bir besin kaynağıdır.

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Akdeniz iklimine özel olarak yetişen harnup, özünden, tohumundan ve tozundan faydalanılan oldukça sağlıklı bir bitkidir. İçerisinde bulunan doğal bileşenler, vitaminler ve mineraller sayesinde keçiboynuzu pekmezi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Antioksidan açısından zengin bir içeriğe sahip olan keçiboynuzu pekmezi antibiyotik etkisi meydana getirmektedir. Vücutta serbest radikal olarak adlandırılan ve bağışıklığın güçsüzleşmesine neden olarak birtakım hastalıkların oluşmasına neden olan toksin maddeleri vücuttan atar. Bu özellikleri sayesinde kanın temizlenmesine, kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.
  • Keçiboynuzu pekmezi astım ve bronşit için faydalıdır. Balgam söktürücü etkisi ve şiddetli öksürüğü engelleme gibi etkileri bulunmaktadır.
  • Bağırsak sağlığına olumlu etki eden bu pekmez sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Kabızlık gibi problemleri engeller ve bunun yanında bağırsak kurdu, bağırsak paraziti gibi rahatsızlar için de faydalıdır.
  • İçerisinde bol miktarda lif bulunan harnup pekmezi sindirimi rahatlattığı için kilo verme konusunda da etkili olabilmektedir.

Hastalıklara karşı koruyucu bir etki meydana getiren keçiboynuzu pekmezi, özellikle kış aylarında grip, nezle gibi rahatsızlıkların önlenmesi konusunda faydalı etkiler meydana getirmektedir. Havalar soğumaya başladığında henüz hasta olmadan tüketmeye başlayabilirsiniz.

Keçiboynuzu Pekmezi Cinsellik İçin Nasıl Kullanılır?

Afrodizyak etkisi ile bilinen keçiboynuzu pekmezi, vücuda enerji verdiği için cinsel gücü arttırıcı etki meydana getirmektedir. Kan dolaşımının düzenlenmesine ve dengelenmesine yardımcı olan bu pekmez, sperm kalitesini ve sayısını arttırmaya destek olmaktadır. Bu özellikleri sayesinde kısırlık tedavisinin kolaylaşmasını sağlamaktadır. Bu açıdan yapılan değerlendirmeler neticesinde uzmanlar her gün 1 çay kaşığı miktarında tüketilmesini önermektedir. Harnup pekmezi kısırlık için ilaç değil, tedaviyi destekleyen bir gıda takviyesidir.

Harnup Pekmezi Nasıl Tüketilir?

Genel olarak pekmez ya da toz şeklinde tüketilen keçiboynuzu pekmezi aynı zamanda kür ya da nektar şeklinde de tüketilebilmektedir. Kullanımı rahat ve kolay olduğu için daha çok pekmez şeklinde tüketilmektedir. Bu pekmezi kahvaltılarda 1-2 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Bu miktar günlük fosfor ve kalsiyum ihtiyacını karşılamanızı sağlamaktadır. Eğer sadece bir şekilde tüketemiyorsanız yoğurda ya da süte karıştırabilirsiniz. Eğer solunum yolu ile ilgili problemler söz konusu ise uyumadan önce tüketmeniz size şifa olacaktır. Her gün sabah evden çıkmadan önce tüketmek gün boyu zinde olmanıza yardımcı olacaktır.

Keçiboynuzu Pekmezinin Zararları Var mı?

Normal bir şekilde tüketildiğinde herhangi bir yan etkisi olmamasına rağmen, keçiboynuzu pekmezi kullananlar aşırı tüketirse baş dönmesi ve mide bulantısı meydana getirir. İçerisinde şeker bulunduğu için diyabet hastalarının dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Hatta tüketim öncesinde doktorlarında miktar hakkında bilgi almaları gerekebilir. İçerisinde yağ ve şeker olduğu için ciltte sivilce meydana getirebilir. Aynı zamanda kaşıntı ve kabarıklık gibi alerjen etkiler de oluşabilir. Yüksek miktarda life sahip olduğu için aşırı tüketilmesi ishal gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bu nedenle tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yulaf Diyeti Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Yapanlar ve Yorumlar

Yulaf Diyeti Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Yapanlar ve Yorumlar

Yulaf diyeti; sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan, uzun süre tok kalmayı sağlayan, açlık hissinin bastırılmasına destek olan bir beslenme programıdır...

Obezite Nedir? Obezite ile Nasıl Mücadele Edilir?

Obezite Nedir? Obezite ile Nasıl Mücadele Edilir?

Obezite; ideal kilo değerlerinin çok üzerine çıkan ve vücuttaki yağ oranının belli bir seviyenin üzerine çıkması durumuna denir...

Ceviz Suyu Kürü Nasıl ve Kaç Gün Yapılır? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

Ceviz Suyu Kürü Nasıl ve Kaç Gün Yapılır? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

Ceviz suyu kürü; hem yağ yakımına yardımcı olan hem de vücut için pek çok faydası bulunan bir gıda takviyesidir...

Karayemiş Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Olur? Nasıl Yenir?

Karayemiş Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Olur? Nasıl Yenir?

Karayemiş meyvesi; içerisinde bol miktarda antioksidan barındıran ve doğal bileşenleri sayesinde pek çok hastalığın oluşumunu, gelişimini engelleyen bir besin olarak tanımlanmaktadır...