yeniloji.com
Sağlık

Kırmızı Lahana Suyunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Kırmızı Lahana Suyunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1965 görüntüleme

Kırmızı lahana suyu; antioksidan açısından zengin olan, içerisinde pek çok vitamin ve mineral barındıran vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardımcı olan bir içecektir.

Kırmızı Lahana Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan kırmızı lahana suyu C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. C vitamini hücrelerin onarılmasını sağlarken aynı zamanda vücuttaki iltihaplanmaların giderilmesini ve önlenmesini sağlamaktadır. Vücuda herhangi bir şekilde buluşan ya da oluşan bakteri ve enfeksiyonların önlenmesini sağlayan kırmızı lahana suyu K vitamini özelliği ile beyin sağlığını iyileştirir ve sinir hücrelerinin işlevlerini düzenler. Bu şekilde konsantrasyon eksikliğinin giderilmesini ve sinir sisteminde meydana gelen hasarların onarılmasına yardımcı olur.

Kırmızı lahana suyu, bol miktarda lif içeren bir içecektir ve bu özelliği sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlayarak sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır.

Kırmızı lahana suyunda yer alan antioksidanlar alzheimer ve parkinson gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Kronik bozukluk meydana getirebilecek olan rahatsızlıklara karşı DNA hasarının önlenmesini ve etkilerin tersine çevrilmesini sağlar. Yapılan incelemelere göre bu içecek kolon kanserine karşı hücrelerde endojen DNA hasarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ölümcül birtakım hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getiren kırmızı lahana suyu aynı zamanda kansere karşı da koruyucu etki meydana getirir.

Kırmızı Lahana Suyunun Vücuda Etkileri Nelerdir?

Kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlayan kırmızı lahana suyu kalp krizi riskinin azalmasını sağlamaktadır. Ödem ve şişkinlik problemlerinin giderilmesine yardımcı olan bu doğal içerikli içecek aynı zamanda içerisindeki doğal antioksidanlar sayesinde vücutta toksin atıcı ve arındırıcı bir etki meydana getirir. Kış aylarında sıklıkla meydana gelen solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olan kırmızı lahana suyu aynı zaman burun tıkanıklığı, boğaz tahrişi gibi durumların iyileştirilmesine etki eder. Balgam sökülmesine yardımcı olur.

Sülfür içeren kırmızı lahana suyu hücre yenilenmesine yardımcı olur. Özellikle cildin dermis tabakasındaki hücreleri yenileyen bu içecek çeşitli cilt problemlerinin giderilmesine destek olur. Mide ülseri için iyileştirici bir etki meydana getiren bu içecek doğal ilaç özelliği taşımaktadır. Bitkisel içeriği sayesinde baş ağrısının giderilmesi ve önlenmesi konusunda da faydalı olmaktadır.

Kırmızı Lahana Suyu Nasıl Yapılır?

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan kırmızı lahana suyu tarifi oldukça basittir ve evde kolayca hazırlanabilmektedir. Bu suyu hazırlamak için öncelikle miktar suyu tencerede kaynatınız. Kaynama sonrasında içerisinde kırmızı lahana yapraklarından atınız. 5-6 adet atabilirsiniz. Sonrasında 5-6 dakika daha kaynatmaya devam edip ocağı kapatın. Yaprakların demlenmesini bekleyiniz. Su ılıdığında süzerek tüketebilirsiniz. Düzenli tüketim sonrasında vücudunuz için pek çok faydalı etkisinin olduğunu görebiliriz.

Kırmızı Lahana Suyu ile Kilo Verme

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve sindirim sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasını sağlayan kırmızı lahana suyu içeriğinde yer alan lif yapısı sayesinde uzun süre tokluk etkisi meydana getirir. Bu etkiler sayesinde kısa süre içerisinde sağlıklı kilı veriminin gerçekleşmesine yardımcı olur.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kan Vermek Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Kan Bağışının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan Vermek Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Kan Bağışının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan vermek; fiziksel olarak kemik iliğini uyardığı ve genç kan hücrelerinin kemik iliğine yapılıp dolaşıma karışmasını sağladığı için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir...

Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer? Neden Olur?

Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer? Neden Olur?

Saç tellerinde meydana gelen statik elektrik saçların elektriklenmesine neden olmaktadır...