yeniloji.com
Sağlık

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Yapımı, Fiyatı ve Kullananlar

Henüz yorum yazılmadı
Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Yapımı, Fiyatı ve Kullananlar
Yeniloji 101 görüntüleme

Kuşburnu çekirdeği yağı; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, özellikle cilt sağlığı için çok faydalı olan bir yağ çeşididir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Tamamen doğal bileşenler içeren ve soğuk sıkım ile elde edilen kuşburnu çekirdeği yağı; kuşburnu bitkisinin içerisinde yer alan çekirdeklerden elde edilmektedir. Omega 3, omega 6, retinol, C vitamini, A vitamini ve E vitamini açısından oldukça zengin bir yağdır. Çekirdekleri sert olduğu için bu yağın yapılması oldukça zahmetlidir. Bu yüzden çok miktarda çekirdekten az miktarda bir yağ çıkartılır ve bu da onu oldukça değerli yapar.

Kuşburnu çekirdeği yağı, meyvemsi, tatlı-ekşi arası bir aromaya, kokuya sahiptir.

Yoğun kıvamlı bir yağ olan kuşburnu yağı farklı birtakım yağ asitleri barındırmaktadır. Doğal bileşenlerden oluşan bu yağın yaklaşık olarak %50si linoleik asitten oluşmaktadır. Bunun yanı sıra %20 araşidonik asit ve %19 oleik asit de içermektedir. Genel olarak cilt sağlığının iyileştirilmesi için kullanılan bu doğal yağ, yaşlanma belirtilerinin giderilmesi, lekelerin ortadan kaldırılması için etkilidir. Hücre yenileyici özelliği bulunan bu yağ oleic, palmitic, linoleic ve gamma linolenic asitler açısından zengindir. Bu özelliği sayesinde cildin yenilenmesi, canlanmasını ve korunmasını sağlamaktadır.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

Genel olarak kuru ciltlerin nemlendirilmesi için kullanılmaktadır. Kuşburnu çiçeği yağı içeriğinde bulunan E vitamini cildin korunmasını, tazelenmesini sağlar. Ayrıca nem kaybını önler ve bu etki ile kırışıklık ve yaşlılık çizgilerinin giderilmesine destek olur. Yüzdeki çizgilerin derinleşmesini de engeller. Cildin pürüzsüz, canlı ve pürüzsüz olmasını sağlar. Hücre yenileyici özelliği ile tazen ve genç görünümlü bir cilt meydana getirir. Bunlarla birlikte leke, sivilce ve akne gibi cilt sorunlarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Ciltteki ölü hücrelerin dışarı atılmasını sağlar ve arındırıcı bir etki meydana getirir. Hatta cildi mikrop ve bakterilere karşı korur.

Sadece cilt sağlığı değil genel vücut sağlığını iyileştirici etki de meydana getirmektedir. İçerisinde C vitamini yüksek oranda bulunur ve buda vücudu hastalıklara karşı korur. Böbreklerin daha etkili çalışması ve idrar yolları enfeksiyonlarının iyileştirilmesi, önlenmesi gibi etkiler meydana getirmektedir.

Kuşburnu Yağı Yapımı Nasıldır? Fiyatı Ne Kadar?

Kuşburnunun içerisinde yer alan çekirdeklerin soğuk sıkım ile belli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen kuşburnu yağı, oldukça zahmetli bir şekilde gerçekleştirilir. Çok miktarda çekirdekten az oranda bir yağ çıkartıldığı için kuşburnu çekirdeği yağı fiyatı pahalıdır. Bu yağın fiyatı ucuz olursa büyük ihtimalle yağ tam olarak saf değildir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kullananlar

Pek çok kozmetik ürünlerinin içerisinde bu yağdan bulunmaktadır. Yağın kullanım alanı çeşitlilik göstermektedir. Fakat genel olarak cilt sağlığını iyileştirmek için kullanılır. Kuşburnu çekirdeği yağı yorumlarını incelediğimiz zaman kullananların oldukça olumlu cümleler kurduğunu görmekteyiz. Dilerseniz sizler de cilt lekelerinden kurtulmak, sivilce ve akne problemlerini iyileştirmek için kullanım sağlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yaş İncirin Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Yaş İncirin Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Yaş incir; yaz meyvesinin bitmesi ile tüketilmeye başlanan, lif, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, bol antioksidan içeren bir meyvedir...

Ballı Su İçmenin Vücuda Etkileri Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ballı Su İçmenin Vücuda Etkileri Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ballı su; bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştıran ve cilt sağlığını da iyileştiren bir karışım olarak tanımlanmaktadır...

Kekreyemiş Nedir? Kekreyemiş Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

Kekreyemiş Nedir? Kekreyemiş Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

Kekreyemiş; kırmızı renkli ve içerisinde yüksek miktarda antioksidan barındıran, kilo vermeye yardımcı sıfır yağ içeren bir meyve çeşididir...

Altın Çilek Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Ne İşe Yarar?

Altın Çilek Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Ne İşe Yarar?

Altın çilek, anavatanı Güney Amerika Peru, Kolombiya, Venezüella ve Bolivya olan, A, A1, B1, B2 ve B3 vitaminleri açısından zengin olan aynı zamanda demir, potasyum ve fosfor gibi sağlıklı bileşenlere sahip olan bir meyvedir...