yeniloji.com
Beslenme

Olestra Yağı Ne Demek? Olestra Yağı Olan Ürünler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Olestra Yağı Ne Demek? Olestra Yağı Olan Ürünler Nelerdir?
Yeniloji 221 görüntüleme

Cips benzeri paketli gıdaların içerisindeki yağ oranını düşürmek için kullanılan olestra yağı; obezite, prostat kanseri gibi rahatsızlıklara yol açan ve insan sağlığını önemli şekilde tehdit eden bir yağ çeşididir. Olestra yağı içeren besinler ve markalar hakkında bilgi almak için makalemizi okumaya devam ediniz.

Olestra Yağı Ne Demek?

Hazır ve paketli halde bulunan ürünlerin kalori değeri azaltmak için kullanılan olestra yağı; besinlerin vitamin ve mineral değerini azaltan ve birtakım sindirim sistemi sorunlarına neden olabilen bir yağ çeşididir. Özellikle cips gibi abur cubur ürünlerin içerisindeki yağ miktarının daha az olması için tercih edilen olestra yağı, dengesiz bir şekilde kilo alımı sağlayarak sindirim sistemi düzensizliklerine neden olmaktadır. Son zamanlarda sayısı artan, ülser, bağırsak düğümlenmesi gibi hastalıkların altında genel olarak bu yağ çeşidi bulunmaktadır.

Yüksek yağ içeren ürünlere eklenerek kalori değerinin daha düşük olması amacı ile tercih edilen olestra yağı, meydana getirmiş olduğu sağlık sorunları nedeniyle pek çok ülkede yasaklanmıştır.

Olestra Yağı Olan Ürünler Nelerdir?

Marketlere gittiğimizde, günlük hayatta tükettiğimiz birçok hazır gıdanın içerisine olestra yağına rastlamak mümkündür. Özellikle patates cipsi, baharatlı çerezler, krakerler gibi paketlenmiş halde satılan pek çok ürünün içerisinde bu yağ yer almaktadır. Genel olarak bu yağı içerisine konulmuş olduğu besinler yağ oranları oldukça yüksektir. Aldığınız bir gıdanın yağ oranı her ne akdar düşük olsa da içerisinde olestra yağı bulunduğu için birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. -Olestra içeren besinler enerji değerinden yoksundurlar. Lezzeti, görünüşü diğer yağlar ile benzerlik gösteren olestra yağı, yağ asidi bazlı sükroz bileşiminden oluşmaktadır.

Olestra Yağı Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Vücut direncinin zayıflamasına neden olan olestra yağı, kanda karotenoid değerinin azalmasına sebep olur. Bu durum retinayı olumsuz yönde etkiler ve görme bozukluğu meydana getirir. Bunun yanı sıra akciğer ve prostat kanserine sebep olabilir. Bağırsak vitamin emilimini azaltır. A, D, E, K vitaminlerinin ve karotenoid maddelerin emilmeden vücuttan atılmasına neden olur. Kanser yanı sıra obeziteye sebep olabilir. Olestra yağı içeren yiyecekler kesinlikle tüketilmemeli ve uzak durulmalıdır.

Olestra Yağı İçeren Markalar Nelerdir?

Yazımızın içeriğinde belirttiğimiz üzer pek çok hazır gıdada ve aynı zamanda patates cipslerinde, krakerlerde olestra yağı bulunmaktadır. Bundan dolayı bu tarz besinler hangi marka olursa olsun yenmemelidir. İçeriğinden emin olmadığınız gıdaları tüketmeyiniz. Kalori değeri ya da yağ oranı masum gözükse bile içerisinde olestradan dolayı daha zararlı sonuçlar meydana gelebilir. Olestra yağı ne demek sorusuna yanıt vermiş olduğumuz bu yazımızda aynı zamanda içeren besinlere de değinmiş bulunmaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Latex Korse Nedir? Özellikleri, Kullanımı, Fiyatları

Latex Korse Nedir? Özellikleri, Kullanımı, Fiyatları

Latex korse; vücuttaki sarkmaların engellenmesi ve toparlanması konusunda oldukça etkili olan bir iç giysi modelidir...

Karıncalardan Kurtulma Yolları ve Yöntemi Nedir?

Karıncalardan Kurtulma Yolları ve Yöntemi Nedir?

Karıncalardan kurtulma yolları; zarar vermeden doğal yöntemlerle gerçekleştirilen, evde kolayca uygulanabilen ve ilaç içermeyen tariflerdir...