yeniloji.com
Beslenme

Papaya Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Papaya Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 1952 görüntüleme

Papaya meyvesi; C vitamini açısından oldukça zengin olan, görünüşü kavunu andıran, tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen ve genellikle kahvaltılarda tüketilen oldukça faydalı bir besindir.

Papaya Meyvesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tatlı ve sulu bir tada sahip olan papaya; sindirim sisteminin etkin çalışmasına destek olurken aynı zamanda bağışıklığın güçlenmesine, kalp sağlığının korunmasına ve kilo vermeye destek olan bir meyvedir. Antioksidan açısından oldukça zengin bir besin olan bu meyve aynı zamanda içerisinde flavonoidler, C vitamini ve B vitaminleri barındırmaktadır. Bununla birlikte içerisinde yüksek oranda lif ve magnezyum bulunmaktadır. Salatalarda, meyve sularında, tatlılarda, şekerlemelerde kullanılabilen bu meyve aynı zamanda olgunlaşmamış halde olduğunda kabak gibi pişirilebilir.

Ana vatanı Güney Meksika ve Amerika olan papaya meyvesi, farklı ülkelerde farklı isimlerle de bilinmektedir. Örneğin Brezilya'da mamao, Avustralya'da ise papaw şeklinde isimlendirilmektedir. Olgunlaşmadan koparıldığı zaman sebze olarak tüketilebilmektedir. En dayanıklı çeşidi yaklaşık olarak -2 dereceye kadar dayanabilmektedir. Bir papaya ağacının ömrü 8 yıl kadardır. Kendi tohumundan çoğalabilen papaya, meyve üretebilmesi için birkaç ağacın yan yana olmasına ihtiyaç duymaktadır. Çünkü kendi kendini tozlayamamaktadır. Günümüzde pek çok ülkede sıklıkla tüketilmektedir. Çeşitli bakterilere karşı vücudu koruyan bu meyve anti-bakteriyel etkiler oluşturabilmektedir. Besleyiciliği yüksek olduğundan oldukça faydalı etkiler sunmaktadır.

Papayanın Faydaları Nelerdir? Ne işe Yarar?

Doğal yetişen bir meyve olan papayanın faydaları oldukça fazladır. Bunları şu şekilde nitelendirmek mümkündür:

  • İçerisinde yer alan lif, C vitamini ve antioksidanlar sayesinde vücutta kötü kolesterolün oluşmasını ve birikmesini önlemektedir. Kötü kolesterolün yükselmesi, tansiyon ve kalp sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Faydalı etkileri sayesinde papaya bu tarz rahatsızlıkların oluşmasını önlemektedir.
  • Papayanın içerisinde yer alan lif, tok hissetmeye yardımcı olmaktadır. Lif özelliği aynı zamanda bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Böylece sindirim sistemi düzenli ve etkin bir hale gelerek kilo veriminin kolaylaşmasına katkı sağlar. Eğer zayıflamak istiyorsanız bu meyveyi tercih edebilirsiniz.
  • Hazımsızlık, kabızlık, mide ekşimesi ve huzursuz bağırsak sendromu gibi problemlerinin giderilmesini sağlayan papaya meyvesi, sindirim sisteminin sorunsuz ve kusursuz işlemesi için adeta doğal bir ilaçtır.
  • Bağırsaklarda sıklıkla meydana gelen ve parazit olarak nitelendirilen solucanların ölmesi, vücuttan atılması konusunda etkilidir. Bu etkisi sayesinde bu parazitlerin oluşturacağı enfeksiyon ve çeşitli hastalıkların önlenmesine destek olmaktadır.
  • Vücutta kolon kanserine neden olabilecek toksinlerin etkisiz bir hale gelmesini sağlayan bu meyve, aynı zamanda yararlı mikroorganizmaların beslenmesine katkı sağlamaktadır. Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin etkin çalışmasını sağlar.

Vitamin ve mineral açısından zengin olan papaya, güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudu birtakım hastalıklara karşı korumaktadır. Kanser riskini azaltırken aynı zamanda öksürük ve soğuk algınlığı gibi etkileri de ortadan kaldırmaktadır. İçerisinde yer alan biyoflavonoidler, vücudu kanserojen maddelere, alerjenlere, virüslere karşı korur ve bu şekilde ölüm riski bulunan pek çok hastalığın oluşmasını önler. Sağlık açısından oldukça faydalı bir meyvedir.

Papayanın Zararları Var mı? Yan Etkileri Nelerdir?

İnsan sağlığını olumlu yönde etkileyen bir içeriğe sahip olan papaya, aşırı bir şekilde tüketildiği zaman içeriğinde yer alan beta karoten nedeniyle alerjiye yol açabilmektedir. Bununla birlikte henüz olgunlaşmamış bir papaya tüketmek rahim kasılmalarına ve düşük tehlikesinin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Aşırı tüketimi doğum kontrol hapı tüketimi etkisi oluşturarak hamile kalmayı önleyebilir. Fakat düşük miktarda tüketilmesinin herhangi bir yan etkisinin olmadığı belirtilmiştir. Bu nedenle hamileler dikkatli kullanmalıdır. Diğer kişilerde aynı şekilde aşırı tüketmemelidir.

Papaya Meyvesi Nasıl Yenir? Nasıl Tüketilir?

Sağlıklı bir tüketim için öncelikle olgunlaşmış bir papaya seçmeniz gerekmektedir. Olgunsa parmağınız ile meyveye bastırabilirsiniz. Bu meyveyi uzunlamasına kesiniz. Kestiğinizde üzerindeki tohumlarını bir kaşık ile temizleyiniz. Dilerseniz meyveyi kaşıklayarak yiyebilirsiniz. Ya da dış kabuğunu ayırarak meyve küpü şeklinde tüketebilirsiniz. Milkshake ya da smoothie hazırlayabilir, salatalarda da tercih edebilirsiniz. Tohumlarını ise hardal ve karabiber ile tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bandeau Nedir? Bandeau Ne İşe Yarar?

Bandeau Nedir? Bandeau Ne İşe Yarar?

Bandeau; göğüslerin toparlanmasına yardımcı olan ve sıkılaşma sayesinde sarkma problemlerinin önüne geçen bir göğüs korsesidir...

Obeziteye Neden Olan Durumlar, Yiyecekler, Hastalıklar ve Risk Faktörleri

Obeziteye Neden Olan Durumlar, Yiyecekler, Hastalıklar ve Risk Faktörleri

Çağımızın hastalığı olan obezite; vücutta sağlığı bozacak kadar aşırı ve anormal yağ birikmesi olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır...

Glutatyon Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Glutatyon Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Glutatyon; vücudun temizleyicisi olarak nitelendirilen, hastalıklardan korunmaya yardımcı olan ve sağlık kalmayı sağlayan bir moleküldür...

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda kişilik bozukluğu; kişinin düşünme biçiminde, çevresini algılama şeklinde, insanlar hakkındaki duygularında ve insan ilişkilerinde birtakım problemlere yol açan mental bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır...