yeniloji.com
Sağlık

Passiflora Çayının Etkileri Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Kullanımı

Henüz yorum yazılmadı
Passiflora Çayının Etkileri Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Kullanımı
Yeniloji 68 görüntüleme

Passiflora çayı; sakinleştirici etkisi ile bilinen, stres ve kaygı gibi etkilerin giderilmesine yardımcı olan vücut için pek çok faydası bulunan bir bitki çayıdır.

Passiflora ÇAyının Etkileri Nedir?

Stresten arınmak, sakinleşmek amacı ile kullanılan passiflora çayı, aynı zamanda ağrı kesici bulunan bir bitki çayıdır. Herhangi bir ilaca gerek kalmadan doğanın dunmuş olduğu bu şifa deposu bitki ile sakinleştirici etki sağlayabilmek mümkündür. Anavatanı Güney Amerika olan bu çay ülkemizde farklı bir türde yetişmektedir. Mavi çarkıfelek bitkisi şeklinde yetişir ve tıbbi anlamda değil daha çok görsel olarak kullanılmaktadır. Güzel bir bitkidir ve süs alanında fazlaca yararlanılmaktadır.

Passiflora bitkisi çarkıfelek ve fırıldak çiçeği gibi isimlerle de bilinen bir ottur.

Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman vücudumuz için pek çok etkiyi aynı anda sağlayabilen bu bitki çayı, genel olarak sinir hücrelerinin yatışması ve uyarılması amacı ile kullanılmaktadır. Eğer ki uyku probleminiz varsa, gece geç saatlere kadar uyuyamıyorsanız ve buna bağlı olarak ertesi güne yorgun başlıyorsanız bu durumu önlemek için passiflora çayı tüketebilirsiniz. Kesintisiz bir şekilde uyumanıza ve dinlenmenize yardımcı olan bu çay, uykusuzluk problemlerinin önüne geçmektedir.

Passiflora ÇAyı Ne İşe Yarar?

Günümüzde pek çok kişi tansiyon hastasıdır. Tansiyondaki dalgalanmaların nedeni kan basıcının dengelenmemesinden kaynaklanmaktadır. Passiflora çayı kan basıncının dengelenmesine yardımcı olurken aynı zamanda tansiyonun düzenlenmesine de etki sağlamaktadır. Eğer ki tansiyon değerlerinizde sık sık değişim yaşıyorsanız bu doğal bitki çayını tüketmeniz faydalı olabilir.

Damarlarda meydana gelen bir tıkanıklık kan akışının seyrini bozmaktadır. Bu kalp atış hızını ve ritmini olumsuz yönde etkiler. Bunun beraberinde kalp krizi ve farklı pek çok rahatsızlık meydana gelir. Passiflora çayının faydaları arasında damar tıkanıklığının önlenmesi ve kalp hastalıklarının oluşması riskini engelleme gibi etkiler bulunmaktadır.

Beyin hücrelerinin uyarılmasını sağlayan bu doğal bitki çayı stresi engelleyici etkiler meydana getirmektedir. Bununla birlikte ağrı kesici etkisi vardır ve sinir hücreleri üzerindeki etkisi sayesinde dikkat dağınıklığının giderilmesi gibi etkilere de sahiptir. Son olarak pek çok kişide görülen panik atak, kaygı gibi psikolojik problemlerin önlenmesi ve giderilmesi konusunda da etkili olduğu söylenebilmektedir.

Passiflora ÇAyının Tarifi ve Kullanımı

Gün içerisinde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz passiflora çayının kullanımı oldukça basittir. Bu çayı hazırlamak için öncelikle bir fincan miktarındaki suyu kaynatınız. Kaynamış suyun içerisinde yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı miktarında passiflora çiçeğinin kurumuş halinden atınız. Sonra 5 dakika demlenmesini bekleyiniz ve süzüp içiniz. Her tüketimde taze olmasına özen gösteriniz.

Passiflora ÇAyının Zararları Nelerdir?

Asıl olarak vücuda pek çok faydası bulunan passiflora çayının kan sulandırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda kas gevşetici etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler kullanım sağlamadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Gebeyseniz ya da gebe kalma olasılığınız varsa kesinlikle tüketmeyiniz. Kas gevşetici etkisi bebeğin düşmesine neden olabilir. Ayrıca ilaç kullanıyorsanız herhangi bir yan etki olmaması için aynı zamanda tüketmeyiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bb Krem Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Sivilce Yapar mı?

Bb Krem Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Sivilce Yapar mı?

BB krem; cilt tonunun eşitlenmesi ve ciltteki pürüzlerin kapatılması için geliştirilmiş olan bir makyaj ürünüdür...

Karın Toparlayıcı Korse Kullananlar, Yorumları ve Fiyatları

Karın Toparlayıcı Korse Kullananlar, Yorumları ve Fiyatları

Karın toparlayıcı korse; karın bölgesindeki fazla kiloların gizlenmesi için tercih edilen sıkılaştırıcı etkiye sahip iç giysisidir...

Leblebi Diyeti Nedir? Nasıl Olur? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Leblebi Diyeti Nedir? Nasıl Olur? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Leblebi diyeti; tok kalmaya yardımcı olan bir detoks diyetidir ve hızlı kilo vermeye destek olan kilo verme yöntemi olarak nitelendirilmektedir...

Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Sırt korsesi; dik durmaya yardımcı olan ve duruş bozukluklarının giderilmesini sağlayan, kamburluk gibi problemlerin önüne geçen bir aparattır...