yeniloji.com
Bakım

Püstül Sivilce Nedir? Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Püstül Sivilce Nedir? Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 126 görüntüleme

Püstül sivilce; büyük ve hassas yumrular olarak tanımlanan, belirgin bir merkezi olan, pembe ya da kırmızı renge sahip olan ve içerisinde irin barındıran bir akne çeşididir.

Püstül Sivilce Nedir? Nasıl Olur?

İçeriğinde ölü deri hücreleri ve çeşitli bakterile barındıran püstül sivilce, beyaz ve sarı renkte irin barındıran aknelerdir. Beyaz noktalara benzeyen bu sivilceler, diğerlerine göre daha büyüktür. Siyah noktalardan ya da beyaz uçlu sivilcelerden daha farklıdırlar. Pembe ya da kırmızı bir şişlik halinde kendini gösteren püstül sivilce, gözeneklerin tıkanması ve P.acnes bakterisinin birikmesi ile meydana gelmektedir. Deri altında iltihaplanma meydana getiren püstül sivilce, oldukça ağrılıdır ve sınır belli değildir. Ciltte döküntü meydana getiren bu sivilceler, yumru şeklindedir. Cilt yüzeyinde açık bir şekilde görülebilirler. Genel olarak bir nokta gibi gözükse de gözeneklerin içerisinde iltihap doludur. Siyah noktalar ve beyaz uçlu sivilceler ciltte alıcı bir leke meydana getirmezken püstül sivilceler ciltte iz bırakabilir. İçerisinde irin bulunan bu sivilceler, yeniden tekrarlayabilir.

Püstül Sivilce Nedenleri Nelerdir?

Kist ve iltihap içeren püstül sivilce sebeplerine baktığımızda asıl olarak cilt gözeneklerinin tıkanması sonucunda bakterilerin, kirin ve yağın kanallar içerisinde birikmesi ile iltihap meydana gelmesi sonucunda oluşmaktadır. Püstül sivilce oldukça sancılı olduğu için -ağrılı sivilce olarak da bilinmektedir.

Püstül Sivilce Nasıl Geçer?

Yaklaşık olarak 5 mm'den büyük olan sivilceler olarak tanımlanan püstül sivilcelerin geçmesi için günde iki defa soğuk su ve sabunla yıkayınız. Yüzünüzü yıkarken ellerinizin ve havlunun temiz olmasına özen gösteriniz. Temizleme sonrasında yağ içermeyen bir nemlendirici kullanınız. Cildiniz nemlendirilmediği zaman kuruluğu gidermek için daha fazla yağ üretir ve bu da sivilceye neden olur. Gözeneklerin açılması ve tıkanıklıkların giderilmesi için yaklaşık olarak 10-15 dakika, steril bez ile sıcak kompres yapınız. Makyaj yapıyorsanız eğer gözenekleri tıkamayan ürünleri kullanınız. Gece uyumadna önce ise makyajınızı temizleyiniz. Asla makyajla uyumayınız.

Püstül Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer ki cildinizde püstül sivilce varsa, mutlaka uzman bir dermatolog desteği almalısınız. Reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Antibiyotikler, sivilce hapları verilebilir ya da hormonal tedaviler uygulanabilir. Uzman doktor asıl oalrak sivilcenin oluşum sebebine bağlı oalrak tedaci sunar. Püstül sivilceden kurtulmak için mutlaka uzman doktor desteği alınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Altın İğne Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Altın İğne Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Altın iğne tedavisi; cildin yenilenmesini sağlayan, kalıcı olarak cilt lekelerinin giderilmesine destek olan ve bir uygulamadır...

Cezerye Yapımı Nasıl Olur? Kalorisi ve Faydaları Nedir?

Cezerye Yapımı Nasıl Olur? Kalorisi ve Faydaları Nedir?

Cezerye; Akdeniz Bölgesi'nde sıklıkla tüketilen ve özellikle Adana, Mersin illerinde sevilen, fıstıklı, cevizli, fındıklı çeşitleri bulunan bir tatlı türüdür...

Akdeniz Diyeti Nedir? Sağlığı Koruyucu Etkileri ve Listesi

Akdeniz Diyeti Nedir? Sağlığı Koruyucu Etkileri ve Listesi

Akdeniz diyeti; hem kilo vermeye hem de pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olan bir beslenme programıdır...

Kalp Sıkışması Neden ve Nasıl Olur? Ne İyi Gelir?

Kalp Sıkışması Neden ve Nasıl Olur? Ne İyi Gelir?

Kalp sıkışması; kalp kaslarının yeterli seviyede oksijen alamamasına bağlı olarak gelişen, bir hastalık değil, hastalık habercisi şeklinde nitelendirilen rahatsızlıktır...