yeniloji.com
Sağlık

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ne Yenir? Diyet Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ne Yenir? Diyet Nasıl Yapılır?
Yeniloji 409 görüntüleme

Safra kesesi, dayanılmaz ağrılar meydana getirdiği zaman ve mide içerisinde ağırlık hissinin oluşmasına, ağrıların şiddetinin artmasına neden olarak kişiyi oldukça rahatsız ettiğinde safra kesesi ameliyatı şart görülmektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Safra kesesi ameliyatı genel olarak iç organlarda yer alan safra kesesinin alınması şeklinde yapılmaktadır. Hastalar safra kesesi ameliyatına sebep olan faktörlerin kese içerisindeki taşlardan olduğunu düşünse de aslında ağrılara sebep olan en önemli faktör kese yapısının bozulmasıdır. İki farklı metod ile yapılan bu ameliyat açık ameliyat ve kapalı ameliyat olarak bilinmektedir. Hasta için kapalı ameliyatı daha konforlu olsa da bazı durumlarda açık safra kesesi ameliyatına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum doktorun hastanın durumuna göre karar verdiği bilinmektedir.

Safra kesesi problemi yaşayan kişilerin yediği gıdalara dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu tarz sorunu olan kişilerde genellikle yenilen yemeklerden sonra şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu durum karşısında ameliyat kaçınılmaz olabilmektedir. Fakat ameliyat sonrası beslenme de çok önemlidir. Ameliyat sonrasında kişide ağrı az ve iyileşme süreci çok hızlı bir şekilde olmaktadır. Bu ameliyat sonrasında doktor hastaya diyet listesi vermektedir. Hasta düzenli olarak yeme içmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonra çoğu hastanın düzenli beslenme ile beraber kilo verdiği de gözlenmiştir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Diyet Listesi

Ameliyat sonrasında hasta sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek zorundadır. Beslenirken dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle günde 10 bardak su tüketilmesi gerekmektedir. Yiyeceklerin yavaş yavaş ve sık tüketilmesi hastanın midesinin de rahat çalışmasına yardımcı olur. Mideyi yoracak olan gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Özellikle sindirimi zor olan gıdalardan uzak durularak midenin daha rahat çalışması için beslenme planına dikkat edilmesi doğru bir beslenme olacaktır.

Safra kesesi ameliyatı sonrasında doktorun vermiş olduğu diyet listesi genel olarak hastanın beslenme alışkanlıklarının dışında olacaktır. Hasta düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat ederek ameliyat sonrasında iyileşmeyi hızlandırabilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ne Yenir?

Genel olarak sıvı gıdaların tüketilmesi önerilir. Ayrıca haşlanmış et seçenekleri ve sebzelerin tüketilmesi vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacaktır. Çok fazla mideyi yorucu gıdalardan uzak durulması önerilir. Midenin uzun süre çalışması ağrının fazla olmasına neden olabilir. Meyve ve tatlı seçeneklerinde genellikle çiğ meyveler ve komposto türleri diyete ilave edilir. Hastanın başka rahatsızlığı var ise diyet listesi buna göre hazırlanmaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Kilo Verilir mi?

Hastanın safra kesesi ameliyatı sonrasında beslenmesine de bağlı olarak kilo kaybı meydana gelebilmektedir. Fakat bu durum tamamen sağlıklı beslenmeden kaynaklanabilmektedir. Ameliyat sonrasında meydana gelen herhangi bir ağrı ya da rahatsızlıkta mutlaka doktora başvurulması gerekilmektedir. Ayrıca diyet süresince tüketilecek ve tüketilmeyecek gıdalar hakkında doktordan bilgi alınması hastanın nekahat döneminin daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sars Virüsü Nedir? Bulaşıcı mı? Öldürür mü?

Sars Virüsü Nedir? Bulaşıcı mı? Öldürür mü?

Sars virüsü; şiddetli akut solunum yolu sendromu olarak ifade edilen, akciğerleri ve üst solunum yollarını etkisi altına alan bir enfeksiyon hastalığı olarak nitelendirilmektedir...

Siyez Bulguru Nedir? Nasıl Pişirilir? Faydaları Nelerdir?

Siyez Bulguru Nedir? Nasıl Pişirilir? Faydaları Nelerdir?

Siyez bulguru; (tiriticum monococcum) 10000 yıllık bir geçmişe sahip olup genetiği bozulmadan günümüze kadar gelmiş tek buğday türdür...

Erkekler Kilo Almak İçin Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

Erkekler Kilo Almak İçin Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

Erkekler kilo almak için; aşırı yağlı besinlerden ziyade protein ağırlıklı ve kalorisi yüksek sağlıklı besinlerden tüketmeleri gerekmektedir...

Kobra Zehiri Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Elde Edilir?

Kobra Zehiri Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Elde Edilir?

Son yılların en popüler ve en çok tercih edilen kobra zehiri normalde kişinin birkaç saat içerisinde ölmesine sebep olmaktadır...