yeniloji.com
Sağlık

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Geçer?
Yeniloji 1901 görüntüleme

Sırt bölgesinde yer alan omurganın iki tarafında yer alan kasların gerilmesi sonucunda meydana gelen sırt ağrısı; hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve baskılayan bir durumdur.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırtımızda C harfine benzeyen ve andıran omurga düzleştiği zaman, sırt ve omuz bölgesine giden sinirlerin çıkışı daralır ve buradaki sinirler baskı altına kalır. Bu baskının sonucunda sırt kaslarında gerilme meydana gelir ve ağrı meydana gelir. Kasların uzun süre bu şekilde gerin kalması ise kas topaklarının oluşmasına sebebiyet verir. Ağız kaldırma, yorgunluk, klimaya fazla maruz kalma gibi etkenler sırt bölgesinde ağrı meydana getirmektedir. Zaman içerisinde bu ağrı kamburluk gibi etkiler meydana getirebilmektedir. Bu şekilde olabileceği gibi bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Uzun süre geçmeyen sırt ağrıları için mutlaka uzman bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Bunun haricinde ideal kiloya ulaşmanız ve sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Fazla kilolu olmak kemiklere baskı yapar ve bunun sonrasında ağrı gibi etkiler meydana gelebilmektedir. Sırt kaslarınızın güçlenmesi için düzenli egzersiz yapmanız gerekmektedir. Omurganın zarar görmemesi için dik yürümeye ve dik oturmaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra kinuza uygun ve ortopedik özelliği bulunan yataklarda yatınız. Kadınlar göğüslerini destekleyen sütyenler tercih etmelidir. Sırt ya da kol çantalarının ağır olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca D vitamininin eksik olmaması ve kontrollü bir şekilde alınması gerekmektedir.

Sırt Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Eğer kronik bel ve sırt ağrısı yaşıyorsanız beslenmenize dikkat ederek bu ağrıların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Anti-bakteriyel özelliği bulunan sarımsak vücutta meydana gelen iltihaplanmaların önlenmesine ve giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kasların hassas yüzeylerinin onarılmasına destek olurken, kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olur. Her sabah aç karna yutarak tüketim sağlayabilirsiniz.

İltihaplanmaların giderilmesine yardımcı olan zerdeçal aynı zamanda ödem problemlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. 2 yemek kaşığı zerdeçala 1 yemek kaşığı bal karıştırıp ve aynı zamanda 3 yemek kaşığı süt katarak macun kıvamına getirip tüketim sağlayabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye macunu sürüp 10 dakika boyunca masaj yaparak iyileşme sağlayabilirsiniz. Bitkinlik ve yorgunluğa iyi gelen papatya çayı, vücuttaki ağrıların iyileştirilmesi için faydalı olmaktadır.

Sırt Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Pek çok kişide görülen sırt ağrısının nedenleri farklılık gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak 6 aydan uzun süren ağrılar için mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir. Kan tahlili, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR gibi yöntemler ile sebebi belirlenebilmektedir. Kasların zedelenmesi, yorgunluk ya da yaralanma olması ağrıların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Asıl neden için gerekli tektiklerin yapılması gerekmektedir.

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? Egzersizler Nelerdir?

Birtakım kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler sırt ağrısının giderilmesi konusunda etkili olabilmektedir. Fakat bunların doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Sırt ağrısına iyi gelen egzersizlerden de yararlanılabilmektedir. Kürek çekme egzersizleri, kürek kemiklerini 5 saniye boyunca birbirine yakınlaştırıp gevşeme sağlama gibi pek çok yöntem bulunmaktadır. Gerekli tedavi ve egzersizler ile sırt ağrısı giderilebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tamanu Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Tamanu Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Tamanu yağı; iltihap giderici etkisi bulunan ve doğal antibiyotik özelliğe sahip olan, hassas cilde sahip olan kişiler tarafından tercih edilen ve son zamanlarda cilt bakımı için kullanılan bir yağdır...

Saç Rengini Açmak İçin Ne Yapılır?

Saç Rengini Açmak İçin Ne Yapılır?

Saç rengini açmak için boya kullanmak yerine doğal yöntemler uygulayarak saçınıza herhangi bir kimyasal madde değdirmeden saçınızın birkaç ton açılmasını sağlayabilirsiniz...

İsveç Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdiriyor? Zararlı Mı, Faydalı mı?

İsveç Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdiriyor? Zararlı Mı, Faydalı mı?

İsveç diyeti; etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan ve metabolizmanın dengelenmesini sağlayan bir beslenme programıdır...

Acil Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Acil Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Acil zayıflamak için; vücuda uygun olan diyet programlarının uygulanması ve vücudu aktif hale getirecek egzersizlerin uygulanması gerekmektedir...