yeniloji.com
Sağlık

Stresi Azaltan Bitkiler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Stresi Azaltan Bitkiler ve Bitki Çayları Nelerdir?
Yeniloji 1897 görüntüleme

Hayatın yoğunluğu ya da yaşadığımız birtakım olaylar vücudumuzda stres etkisi meydana getirmektedir. Stresi azaltan bitkiler, bu durumla başa çıkmayı kolaylaştırarak sakinleşmeye yardımcı olmaktadır.

Stresi Azaltan Bitkiler Nelerdir?

Sakinleşmek için bitkilerden yararlanmak doğal bir şekilde vücudunuzu motive etmeyi sağlamak anlamına gelmektedir. Ruhsal durumunuza iyi gelecek alternatif çözümler arıyorsanız bazı bitkilerden yararlanabilirsiniz. Yaşam şartları ya da içinde bulunmuş olduğumuz duygusal durumlar öncelikli olarak moral bozukluğu ve mutsuzluk, ardından ise vücutta birtakım sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Stresi azaltan bitkiler sayesinde bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Stresi azaltan bitkiler, sakinleştirici bir etki meydana getirerek vücudun rahatlamasına etki sağlamaktadır.

Papatya sakinleştirici özelliği olan bitkiler arasında yer almaktadır. Spazm çözülmesinde etkisinin olduğu belirtilen papatya, adet ve gaz sancılarının giderilmesi konusunda da yardımcı olmaktadır. Bir başka sakinleştirici bitki lavantadır. Zihni ve bedeni yatıştıran lavantanın çiçeklerinden aynı zamanda ağrı kesici ve balgam söktürücü etki de sağlamaktadır. Sarı kantaron bitkisi antidepresan özelliği olan bit ottur. Uykuyu güçlendirici etkisi bulunan bu bitki ruhsal bozukluklar ve bağımlılıklar için kullanılmaktadır.

Stresi Azaltan Bitki Çayları Nelerdir?

Doğada her türlü derde çare olacak bitki bulunmaktadır. Fakat bitki çeşitleri o kadar fazladır ki pek çoğunun özelliği bilinmemektedir. Pek çok hastalığın ana nedeni olarak gösterilen stres, bazı bitki çayları ile yok edilebilmektedir. Stresi azaltan bitki çaylarını şu şekilde listelemek mümkündür:

Adaçayı: Gün içerisinde toplamda 2 bardak adaçayı içtiğinizde sindirim sisteminin rahatlamasını ve sağlıklı bir uykunun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Yatıştırıcı etkisi sayesinde stresinizi azaltan bu doğal bitki çayı, aynı zamanda antioksidan etki sunarak vücuttaki zararlı maddelerin giderilmesine katkı sağlar.

Lavanta Çayı: Sakinleştirici ve kaygı azaltıcı etkisi bulunan lavanta bitkisinden elde edilen bu doğal bitki çayı, uyku problemlerinin giderilmesine destek olmaktadır. Aynı zamanda stresi giderici etki sunmaktadır.

Meyankökü Çayı: Vücutta antidepresan etki meydana getiren bu bitki çayı, sakinleştirici etkisi bulunan bitkisel çözümler arasında en etkili olarak nitelendirilmektedir.

Kediotu Kökü Çayı: Anksiyolitik ve sakinleştirici etkisi bulunan kediotu kökü çayı sakinleştirme ve kaygı azaltma etkileri bulunan en doğal ve etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Melisa Çayı: Anksiyeteyi azaltan melisa çayı, uykusuzluk giderici bir etkiye sahiptir. Bu etkileri sayesinde depresyon gibi etkilerin yok edilmesine yardımcı olur.

Stresi Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Bazen çok tempolu bir hayatımız olduğu için şikayetçi oluruz bazense durağanlıktan sıkılmış olabilir. Stres her türlü şekilde karşımıza çıkabilen bir olgudur. Bazı yöntemler ile stresten kurtulmak mümkün olabilmektedir. Bu konuda yapmanız gereken ilk şey doğru nefes almaktır. Günde 3 defa 5 kere derin nefes almak stresi azaltmaktadır. Kaslarınızı gevşetmeye, doğa ile daha yakın olmaya önem veriniz. Düşüncelerinizi değiştirin ve hayata daha olumlu bakmaya çalışın. Böylece stresi azaltabilirsiniz.

Stresten Nasıl Uzak Durulur?

Stresin ana etmenleri kaygı ve endişedir. Korktuğumuz ve endişe ettiğimiz duygular, durumlar stres yapmamıza neden olmaktadır. Bunun için düşüncelerinizi dağıtan yöntemler, egzersizler ya da yeni hobiler edinebilirsiniz. Stresten uzak durmak için kendinizi meşgul edecek ve vücudunuzu rahatlatacak aktiviteler uygulayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Trüf Mantarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Trüf Mantarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Trüf mantarı; meşe ağaçlarının diplerinde bulunan, toprağın yaklaşık olarak 15-20 cm altında yetişen ve Akdeniz bölgesinde yaygın bir şekilde bulunan bir mantar türüdür...

Ham Kakao Tozu Nedir? Ham Kakao Faydaları ve Zararları

Ham Kakao Tozu Nedir? Ham Kakao Faydaları ve Zararları

Ham kakao tozu, Batı Afrika ve Güney Amerika'da üretilmektedir ve insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır...

Saç Dolgunlaştırıcı Krem, Sprey ve Toz Nedir? Yorumları ve Fiyatları Nedir?

Saç Dolgunlaştırıcı Krem, Sprey ve Toz Nedir? Yorumları ve Fiyatları Nedir?

Saç dökülmesi sebebiyle belirli oranda kellik problemi yaşayan bayanlar ve erkekler son dönemde saç dolgunlaştırıcı olarak piyasaya sürülen farklı ürünleri tercih ediyorlar...