yeniloji.com
Yaşam

Ten Uyumu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir? Olmazsa Ne Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Ten Uyumu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir? Olmazsa Ne Olur?
Yeniloji 152 görüntüleme

Ten uyumu; çiftler arasındaki bağı, fiziksel ve ruhsal uyumu gösteren, birçok faktörün birleşmesi ile ortaya çıkan bir durumdur.

Ten Uyumu Nedir, Ne Demek?

Çoğunlukla cinsel uyum olarak ifade edilen fakat birçok faktörü kapsayan ten uyumu, hem ruhsal hem de fiziksel anlamda çiftlerin birbirine olan sevgisini ve bağlılığını ifade etmektedir. Bilime göre vücudumuzun ve tenimizin bir kimyası bulunmaktadır. Çiftler arasında benzer hormonların sergilenmesi ile ten uyumu kavramı meydana gelmektedir. Bu çiftler arasında cinsel çekiciliğin yüksek olmasına beraberinde ise çekicilik, fantezi, tutku, hayal, zevk alma-verme duygusunun oluşması anlamına gelmektedir.

Aşk hayatının anlamı ve güzel olmasını sağlayan ten uyumu vücutta salgılanan feromon hormonun, ten ve cinsel uyum sağlaması sonucunda meydana gelmektedir.

Vücudumuz birtakım maddelerin salgılanmasını sağlayan hormonlar hem sağlıklı hem de mutlu olmamızı desteklemektedir. Ten uyumunun oluşmasına etkin olan feromon, aşkı kontrol eden madde olarak tanımlanmaktadır. Hava yolu ile alınan ve beyne iletilen bu madde ten iletişimi meydana getirmektedir. Bu hormon kişilerin davranışlarını etkileyebilecek bir salgıdır. Örneğin kadınlar yumurtlama döneminde etrafa feromon yayarlar. Bu erkek için diğer zamanlara göre daha çekicidir. Bununla birlikte birlikte yaşayan insanların benzer davranışlar sergilemesi de bundan kaynaklanır. Aynı evde yaşayan kadınların adet günlerinin benzer olması gibi örnekler verebiliriz.

Evlenmeden Önce Ten Uyumu Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Bir kişi ile aranızda ten uyumu meydana geldiğinizde kalp atışınızda hızlanma ve sürekli dokunma isteği gibi durumlar meydana gelir. Sürekli dokunmak ve o anda kalma isteği gibi durumlar meydana gelmektedir. O kişi size çekici gelir ve ona karşı duygusal bir tutum içerisinde olursunuz. Sevgilimle ten uyumu yok diyen kişiler genel olarak hayatlarındaki kişiye karşı yoğun ilgisi olmayan ve cinsel arzuları o kişilere karşı az olanlardır. Yani vücut ve ten kimyası uyuşmamaktadır. Ten uyumu belirtilerini şu şekilde maddeleyebiliriz:

  • Kalp atışının hızlanması
  • Ağızda kuruluk
  • Genital bölgede yoğunlaşan kan akışı hızı
  • Terleme

Genel olarak ten uyumu aşk ile doğru bağlantılı olarak nitelendirilmektedir. Fakat bu duygunun aynı zamanda bağımlılıkla ilişkisinin olduğu belirtilmektedir. Kişilerde dokunmayı çekici kılan feromonlar aynı zamanda bilinçaltı süreçleri etkiler ve gerek psikolojik gerekse fiziksel anlamda çiftlerin birbirini istemesi, olumlu bir çekiciliğin görülmesi olarak nitelendirilir. Birine karşı ten uyumunuz olduğunu hissetmiş olduğunuz duygular ve etkileşim ile anlayabilirsiniz.

Ten Uyumu Olmazsa Ne Olur?

Ten uyumu çiftler arasında libidonun hareketlenmesine etki sağlayan bir karışılıklı bir uyumun elde edilmesi ortaya çıkmaktadır. Fakat ten uyumu sadece cinsellik değildir. Karşınızdaki kişiye duyduğunuz güven, sevgi birtakım diyaloglar da bu uyumun şekillenmesini sağlamaktadır. Çiftler arasındaki cinsel isteğin artması ilişkinin ömrünün uzun olması bakımından önemlidir. Bu durum evlilik için önem arz etmektedir. Çiftler arasında cinsel yaşam evliliğin devam ettirilmesinde önemlidir. Bir tutkuyu ifade eden ten uyumu olmazsa, kişilerde isteksizlik meydana gelebilir. İlişki çekiciliğini kaybeder ve sonlanır. Fakat belirttiğimiz gibi sadece cinsellik değil, kişiler arasında uyum da önem arz etmektedir. Ten uyumu tek taraflı olabilir mi diye araştırdığımızda ise bazen ilişkilerde bir tarafında çok daha istekli olduğunu görmek bu duruma örnek olabilir.

Ten Uyumu Biter mi?

Tıpkı aşk gibi ten uyumu da belli bir zamandan sonra kaybolabilmektedir. İlişki ilk heyecanını kaybedebiliyor ve bir monotonluk söz konusu olabiliyor. Çiftlerde farklı heyecan arama söz konusu olabiliyor. Güvensizlik, korku, kaygı, kadında isteksizlik ya da erkekte heyecan kaybetme gibi durumla bu durumu bitirebilir. Ten uyumunun bitme ihtimali aşk olmadan ten uyumu olur mu diye soruları beraberinde getirir. Biriyle aranız ten uyumu olması ona aşık olmanızı sağlar. Aşk olmadan istek ve bağlılık meydana gelmez. Bundan dolayı bu iki durum birbirini etkilemektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Arabik Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Arabik Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Arabik makyaj; bol göz farı ve göz kalemi ile gözlerin daha belirgin olduğu, hem ten hem de gözler için uygulanan oldukça abartılı bir makyaj uygulamasıdır...

Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Diş özünün çıkarılma işlemine kanal tedavisi denir...

Yasemin Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Fiyatı Ne Kadar?

Yasemin Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Fiyatı Ne Kadar?

Yasemin çayı; içerisinde yüksek miktarda antioksidan barındıran ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan, faydaları, lezzeti, tadı ve etkileri sayesinde gerek zayıflama gerekse sağlık için tercih edilen bir bitki çayıdır...

Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı? Nasıl Kullanılır?

Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı? Nasıl Kullanılır?

Yüz hatlarını belirginleştirmeyi sağlayan kontür fırçası, makyaj yaparken en çok tercih edilen malzemelerden biridir...