yeniloji.com
Sağlık

Zencefil Şurubu Neye İyi gelir? Tarifi ve Kullanımı

Henüz yorum yazılmadı
Zencefil Şurubu Neye İyi gelir? Tarifi ve Kullanımı
Yeniloji 157 görüntüleme

Zencefil şurubu; öksürük, grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi şikayetleri olanlar için şifalı ve faydalı etkileri bulunan, bağışıklık güçlenmesini sağlayan doğal bir karışımdır.

Zencefil Şurubu Neye İyi Gelir?

Vücut direncinin artmasını sağlayan zencefil şurubu, özellikle soğuk kış günlerinde bağışıklığın düşmesine bağlı olarak oluşan hastalıklara karşı koruyucu ve iyileştirici etki sunmaktadır. Vitamin ve mineral açısından oldukça önemli değerlere sahip olan zencefil, bal ve limon ile birleşerek vücutta adeta bir savunma sistemi oluşturmaktadır. Zencefil protein, karbonhidrat ve lif açısından yüksek değerlere sahip bir besindir. İçeriğinde aynı zamanda potasyum, fosfor, çinko, magnezyum, vitamin C, folat, vitamin B6 ve vitamin B3 gibi vitamin ve mineraller bir arada bulunmaktadır. Bu bitkinin asıl etken maddesi gingerol isimli bir bileşendir. Bu bileşen içerisinde bulunan tüm etkenlerin oluşumunu meydana getirmektedir.

Zencefil, bal ve limondan yapılan zencefil şurubu, antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip bitkisel içerikli bir karışım, kür, tariftir.

Vücutta birçok hastalığın oluşmasına neden olan serbest radikallerin dışarı atılmasına katkı sağlayan zencefil şurubu vücutta adeta bir detoks etkisi meydana getirmektedir. İltihaplanma gibi sorunların da çözülmesini sağlayan bu bitkisel karışım, vücudu zararlı ve yabancı bakterilerden, parazitlerden korumaktadır. Bunlar vücuda girdiği zaman hastalık ortaya çıkar. Bu doğal karışım vücuda girmiş olan bakterilerin ölmesine ve dışarı atılmasına da etki sağlamaktadır. Nezle ve grip gibi hastalıklarda gelişen boğaz ağrısı, öksürük gibi semptomların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Zencefil Şurubu Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kış boyu ya da hasta olduğunuz her süreçte tüketebileceğiniz zencefil şurubu tarifi oldukça kolaydır ve evde basit bir şekilde hazırlanabilmektedir. Gerek lezzeti gerekse faydaları sayesinde pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Bu karışımı hazırlamak için gerekli olan malzemeler 2 tane limon, 1 su bardağı bal ve 2 tane parmak büyüklüğünde taze zencefildir. Doğal içerikli bu karışımı hazırlamak için öncelikle zencefilleri güzelce soyunuz. Sonrasında dilerseniz rendeleyerek dilerseniz ince ince doğrayarak ufak bir hale getirin. Bir kavanozun içerisine zencefilleri, ardından limonları ve en son balı koyunuz. Ardından karıştırmaya başlayınız. Bu işlemler bittikten sonra kavanozu buzdolabına koyunuz ve 48 saat süre ile bekletiniz. Bu bekleme işlemi sonrasında şurup kıvamına gelen karışım, artık kullanım için hazırdır.

Zencefil Şurubu Kullanımı Nasıldır?

Vücudunuz için vitamin ve mineral desteği sağlayan zencefil şurubu kullanımı oldukça basittir. Her gün ılık bir bardak suyun içerisine bu karışımdan koymanız, karıştırıp içmeniz boğaz ağrısı, öksürük gibi problemlerin giderilmesi için etkili olacaktır. İçerisinde yer alan limon bağışıklığın güçlenmesi ve enfeksiyonları giderilmesi konusunda etkili olurken, bal da öksürük nedeniyle boğazda oluşan tahrişin giderilmesin yardımcı olur. Boğazı yumuşatır ve daha rahat yutkunmaya destek olur. Zencefil, bal ve limon ile hazırlanan bu doğal karışım özellikle sürekli hasta olan kişiler için faydalıdır.

Zenceifl Şurubunu Kimler Kullanamaz? Kullananlar Var mı?

Genel olarak faydalı etkileri sayesinde birçok kişinin kullandığı bu doğal şurubu, kronik hastalığı olanlar, devamlı ilaç kullanmak zorunda olanlar doktorlarına danışarak kullanmalıdır. Bunun yanında hamile kadınlar ve emziren anneler de aynı şekilde doktor onayı almalıdır. Zencefil şurubu kullananlar etkilerinden oldukça memnun kaldıklarını ve hemen hemen her kış ayında hazırladıklarını belirtmektedir. Sizler de bu doğal karışımı hazırlayarak, daha sağlıklı olabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Armut Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Armut Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan armut faydaları, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, sindirim sisteminin düzenlenmesi ve birtakım hastalıkların önlenmesi gibi birçok konuda etkilidir...

Vücut Şekline Göre Hangi Korse Giyilmelidir?

Vücut Şekline Göre Hangi Korse Giyilmelidir?

Vücut şekline göre korse seçimi; en ideal fizik görünümüne kavuşmak ve şekillendirici etki sayesinde kıvrımlı hatlara sahip olmak için gerekli bir durumdur...

Doğal Diş Beyazlatma Yolları ve Tarifi

Doğal Diş Beyazlatma Yolları ve Tarifi

Doğal diş beyazlatma yolları; dişlerin daha bakımlı gözükmesini sağlayan yöntemlerdir...

Matsutake Mantarı Nerede Yetişir? Neye Yarar?

Matsutake Mantarı Nerede Yetişir? Neye Yarar?

Matsutake mantarı; protein değeri oldukça yüksek olan bir besindir ve çam ağaçlarının dibinde yetiştiği için çam mantarı olarak da nitelendirilmektedir...