yeniloji.com
Sağlık

Sinir Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Kullananların Yorumları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Sinir Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Kullananların Yorumları Nelerdir?
Yeniloji 228 görüntüleme

Şifa deposu olarak tanımlayabileceğimiz sinir otu; çıban otu, yara otu ve damar otu gibi isimlerle de bilinen, geniş yapraklara sahip, anti inflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri bulunan, ilaç ve kozmetik sektöründe büyük ilgi gören bir bitkidir. Sinir otu faydaları ve zararları hakkında bilgi almak, yüze nasıl uygulanır öğrenmek ve sivilcelere etkisinden faydalanmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Sinir Otu Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde kalsiyum, potasyum, çinko, fosfor, selenyum mineralleri, C ve K vitaminleri içeren sinir otu, çok yıllık otsu bir bitkidir. Tüylü yapraklara sahip olan bu bitki, sulak yerlerde yetişmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında çiçeklenen, hem tohumu hem de yaprakları kullanılan sinir otu, flavonlar, silisik asit, allantoin ve tanen gibi birçok maddeyi bünyesinde barındırmaktadır. Mide spazmlarında, yaralarda ve kuru öksürükte kullanılan sinir otu ne işe yarar diye sıralayacak olursak eğer;

  • Apse, çıban ve yaraların iyileşmesi için etkilidir. Aynı zamanda dolamaya da iyi gelmektedir. Siğillere iyi geldiği için siğil otu olarak da bilinir.
  • Sinir otu çayı sinir sistemi üzerinde düzenleyici ve iyileştirici etkiye sahiptir. bu çay vücuttaki toksik maddelerin atılmasını sağlamaktadır.
  • Grip, nezle gibi soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen hastalıkların önüne geçen bu ot aynı zamanda hastalıkların da kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Genel olarak kış aylarında yaşanan balgam sorunlarına çözüm olur. Balgam söktürücü etki sağlar.
  • Göğsü yumuşatıcı etkisi bulunan sinir otu, nefes darlığını giderir ve aynı zamanda öksürüğün kesilmesine yardımcı olur.
  • İdrar söktürücü özelliği sayesinde ödem ve şişkinlik problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
  • Sinir otu basura iyi gelir mi diye sıklıkla sorulmaktadır. Bitkiden iki dal koparıp zeytinyağı ile eriterek basur için uygulayabilirsiniz.
  • Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikallerin giderilmesini sağlarken aynı zamanda damarlarda oluşabilecek plakları ve tıkanmaları da önlemektedir. Bu özelliği sayesinde yüksek tansiyon üzerinde olumlu etki sağlar. Kalp krizi ve felç gibi aniden gelişebilecek hastalıklara karşı koruyucudur.

Şeker hastalığı için kullanılabilen sinir otu, aynı zamanda rahim ağzı kanseri hastaları için de tavsiye edilir. Fakat her şekilde doktora danışıp onay alınmalıdır. Sakinleştirme özelliği sayesinde depresyon rahatsızlıkları için faydalıdır. Hücre yenilenmesine büyük katkı sağlayan bu bitki yaraların iyileşmesini ve cildin yenilenmesini sağlar. Sinir otu zayıflatır mı diye bakacak olursak vücuttaki ödemin atılmasına sağladığı katkı sayesinde kilo vermeye etkisi bulunmaktadır.

Sinir Otu Zararları Nelerdir?

İçerisindeki bileşenler ve vitaminler sayesinde faydalı olan sinir otunun zararları da olabilir. Bu bitkinin tüketilmesi göz sulanması, hapşırma, gibi etkiler meydana getirebilir. Ayrıca bitkinin suyu cildi tahriş edebilir. Bitkinin haşlanarak kullanılması daha faydalıdır. Sinir otu alerjisi söz konusu olabilir. Kullanım öncesinde cildinizin ufak bir bölümünde deneyiniz.

Sinir Otu Nasıl Kullanılır?

Bu doğal otu tüketimi konusunda en merak edilen konu sinir otu yüze nasıl kullanılır sorusudur. Sinir otunun yapraklarını havan yardımı ile ezerek suyunu çıkartıp yüzünüze kompres yapabilirsiniz. Yaklaşık olarak 30 dakika bekletip yıkayınız. Ciltteki sivilcelerin hızlı bir şekilde iyileşmesi için yararlanabilirsiniz. Sinir otu sıcak suyun içerisinde yumuşatıp çıbanlara uygulayabilirsiniz. Eğer mide ağrısını gidermek için kullanacaksanız yapraklarını taze bir şekilde çiğnemeniz yeterlidir. Taze yapraklardan elde edilen çayı mantar ve gırtlak kanseri için kullanabilirsiniz. Sinir otu kurusu 1 su bardağı sıcak suya 1 tutam olacak şekilde atılıp, demlenebilir. 10 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz. Sinir otu sivilce gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelirken aynı zamanda genel sağlığı da olumlu yönde etkiler.

Sinir Otu Kullananların Yorumları Nelerdir?

Günümüzde gerek sivilce problemleri gerekse bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi pek çok ama için sinir otu kullanımı sağlanmaktadır. Taze sinir otu çayı yapılabilirken aynı zamanda bitki direkt olarak da kullanılabilmektedir. Genel olarak amaca uygun kullanım sağlanmaktadır. Sinir otu kullananların yorumları genel olarak olumludur. Fakat kullanım öncesinde dikkatli olunuz. Hastalıklarınız için öncelikle doktor onayı alınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kestanenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kilo Yapar mı?

Kestanenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kilo Yapar mı?

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alana kestane faydaları, lezzeti ve kokusu ile her birimizin ilgi odağı ve vazgeçilmezi olmaya devam ediyor...

En Etkili Kilo Verme Yöntemleri

En Etkili Kilo Verme Yöntemleri

Yanlış beslenme sebebiyle kilo alan kişiler en etkili kilo verme yöntemleri ile bu kilolarından kısa süre içerisinde kurtulacaklardır...

Keten Tohumu Zayıflatırmı? Faydaları ve Kullanımı

Keten Tohumu Zayıflatırmı? Faydaları ve Kullanımı

Keten tohumu; görünüş olarak biraz kavun çekirdeğine benzer ve yüzyıllardır tercih edilen, bilinen bir bitkidir...

Bilinçsiz, Yanlış ve Gereksiz İlaç Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Bilinçsiz, Yanlış ve Gereksiz İlaç Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Bilinçsiz ilaç kullanımı; iyileştirici etki yerine vücuda zarar verme eğiliminin oluşmasına neden olur...