yeniloji.com
Sağlık

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Turşuda Kullanılır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Turşuda Kullanılır mı?
Yeniloji 374 görüntüleme

Beyaz sirke; salata ve yemekler dışında ayrıca turşu kurarken de kullanılan ve yiyeceklerin daha kısa sürede hazırlanıp lezzetli olmasını sağlayan bir karışımdır.

Beyaz Sirke Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sirke sağlık açısından çok fazla tercih edilen bitkisel kaynaklardan biridir. Keskin kokusu ve tadı ile sofralarda yer alan sirke çeşitleri hem hazır olarak hem de evde doğal bir şekilde yapılabilmektedir. Elma ve üzüm sirkesi dışında ayrıca beyaz sirke kullanılmaktadır.

Mısır ve Yunanlıların güzellikten sağlığa, ev işlerinden birçok yerde kullanılan beyaz sirke insan sağlığı için son derece önemlidir.

Bu sirke tahıllı alkolün fermentasyon işleminden geçmesi ile elde edilmektedir. Özellikle üretimi sırasında şeker pancarı da tercih edilebilmektedir. Bu sirkenin üretilmesi esnasında tatsız, kokusuz ve aromasız malzeme kullanılmaktadır. Diğer sirkelere oranla keskin bir kokusu bulunmaz.

Beyaz Sirke Nasıl Kullanılır?

Yemekten sağlığa, güzellikten birçok alanda tercih edilen beyaz sirke yemeklerde turşu yapımında en çok tercih edilen sirkeler arasında yer alır. Özellikle turşu yapılırken gıdaların bozulmasına sebep olan mikroorganizmaların oluşmasına engel olur. Salata ve soslarda kullanıldığında salataların daha lezzetli olmasını sağlar. Et yemeklerinde tercih edilen bu sirke etin sirke içerisinde terbiye edilmesinde kullanılır. Etin çeşnili olmasına yardımcı olan bu sirke çeşitli baharatlar ile karıştırılarak etin tadının daha lezzetli olmasına yardımcı olur.

Beyaz Sirke Kullanım Alanları Nelerdir?

Beyaz sirke, sebze ve meyve temizliğinde tercih edilen bu sirke özellikle bu gıdalarda bakterilerin giderilmesi için tercih edilmektedir. Ev temizliğinde de beyaz sirke kullanılırken özellikle kötü kokuların giderilmesi için tercih edilebilmektedir. Yumurta gibi çok fazla kokusu keskin olan kötü kokuların giderilmesi için kullanılabilmektedir. Temizlik yapılırken banyo, tuvalet ve lavaboların parlatılmasında ve bakterilerin temizlenmesinde kullanılabilir. Yanan ütülerde ütünün altını temizlemek için tercih edilebilir. Özellikle polyester kıyafetlerin ütü altına yapışmış olmasından kaynaklanan lekelerde kullanılabilmektedir. Bunların yanı sıra cilt sağlığında da lekelerin giderilmesi için kullanılabilir. Özellikle akne izlerinde etki gösterdiği bilinmektedir.

Beyaz Sirke Turşuda Kullanılır mı?

Turşu yapımında kullanılan elma ve üzüm sirkesi dışında beyaz sirkenin kullanımı diğer sirkelere göre daha kolay olabilmektedir. Özellikle kokusuz bir sirke olduğu için turşu yaparken sirkenin keskin kokusundan rahatsız olanlar için bu sirke tercih edilebilmektedir. Asit bakımından diğer sirkelere oranla iki kat daha etkin bir sirkedir. Bu sirkenin özellikle gıdaları bozan organizmalara karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Bu yönü ile gıdaların daha uzun süre durması sağlanmaktadır. Turşu kurulurken elma ya da üzüm sirkesinin kullanılması daha yaygındır. Bu sirke ile yapılan turşularda turşu malzemesinin dışında herhangi bir tat ya da koku olmamaktadır. Elma ve üzüm sirkesi ile yapılan turşulardaki o keskin koku ve tat beyaz sirke ile yapılan turşularda olmaz. Bu yüzden sirke sevmeyenler için alternatif olur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Erkek Korse Atlet Ne İşe Yarar? Nerede Satılır? Fiyatları ve Yorumlar

Erkek Korse Atlet Ne İşe Yarar? Nerede Satılır? Fiyatları ve Yorumlar

Erkek korse atlet; vücudun hem normalden daha ince hem de daha kalıplı ve toplu gözükmesini sağlayan, vücudun üst kısmı için üretilmiş modellerdir...

Ramazanda Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli, Ne Yapmalı, Neler Yemeliyiz?

Ramazanda Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli, Ne Yapmalı, Neler Yemeliyiz?

Ramazanda kilo almamak için; midede uzun süre kalacak, tokluk etkisi meydana getirerek kan şekerinde ani düşmeyi engellemeye yönelik bir beslenme programının uygulanması gerekmektedir...

Deliryum Ne Demek? Özellikleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Deliryum Ne Demek? Özellikleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Deliryum; genel olarak ağır ameliyatlardan sonra uzun süre komada kalma gibi durumlar sonrasında meydana gelen, çoğunlukla yaşlılarda ya da çocuklarda görülen psikolojik bir hastalıktır...

Eldeki Ceviz Lekesini Ne Geçirir? Çıkartmak İçin Ne Yapmalı?

Eldeki Ceviz Lekesini Ne Geçirir? Çıkartmak İçin Ne Yapmalı?

Eldeki ceviz lekesi; cevizin toplanması sırasında yer alan dışındaki yeşil katmanın içerisindeki sıvıdan kaynaklanır ve kahverengi leke şeklinde gözlenir...