yeniloji.com
Sağlık

Çatlak ve Burkulma Arasındaki Fark Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Çatlak ve Burkulma Arasındaki Fark Nedir?
Yeniloji 299 görüntüleme

Oldukça acı veren bir durum olan çatlak ya da burkulma, bazı durumlarda karıştırılabilmektedir. Bir travma sonrasında ayağınız ya da bileğimiz burkuldu mu yoksa çatladı mı ayırt etmek için çatlak ve burkulma farkına değindiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kemik Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

Ani bir şekilde meydana gelen ve kemik kırılması olayının tam olarak gerçekleşmemiş hali olan duruma kemik çatlağı, kırılmanın yarım kalmış hali olarak tanımlanır. Çoğunluklar bacak ya da kollarda meydana gelen bu durum ağrı ve morarma ile kendini göstermektedir. Bununla birlikte şişlik ve yanma hissiyatının oluşması bu durumun en net belirtileri arasındadır. Kemikte çatlama meydana geldiği zaman kemik bütünlüğü bozulmamıştır ve ayrılma söz konusu değildir. Çatlak meydana geldiği zaman kemik hareket ettirilebilir. Fakat hareket sırasında ağrı gibi semptomlar meydana gelmektedir. Genel olarak asıl tanı uzman doktor tarafından yapılmaktadır. Kemik çatlağı kaç günde iyileşir diye baktığımızda yaşa göre değişkenlik göstermesine rağmen genel olarak 4-6 hafta arasındadır.

Burkulma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Eklem yüzeylerinin anlık olarak ayrılması olarak tanımlanan burkulma, genel olarak zorlanma sonucunda meydana gelmektedir. Burkulma meydana gelen bölgede ağrı söz konusu olur. Kızarma şişlik meydana gelir. Aynı zamanda işlev kaybı görülür. Ayakta meydana gelebileceği elde de oluşabilir. Burkulma olduğu zaman sertlik söz konusu olur. Morarma görülebilir. Cilt renginde değişme oluşabilir. Böyle bir burkulma olan bölge hareket ettirilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır. Sıkıştırıcı bir bandaj yardımı ile burkulan bölge sarılabilir.

Çatlak ve Burkulma Farkı Nedir?

Ayağımızda ya da elimizde meydana gelen çatlakta kemik zarar görmektedir. Kemik kırılmamış olsa bile az miktarda çatlar. yani kırılma tam gerçekleşmemiş olur. Burkulmada ise kemik bütünlüğünde herhangi bir bozulma söz konusu değildir. Kemikte kırılma ya da çatlama yoktur. Sadece eklem yüzeyleri anlık olarak zarar görür. Bu daha sonra düzelir. Burkulma kaç günde geçer diye baktığımızda genel olarak 3-6 hafta arasında iyileşme görülmektedir. Burkulmalar kanamalı ya da kırığa dönen burkulma şeklinde oluşursa cerrahi müdahale gerekmektedir. ayağın üzerien basamayacak şekilde ya da eli kullanmayacak şekilde bir acı meydana gelmektedir.

Kırık, Çıkık ve Burkulma Farkı Nedir?

Çatlak ve burkulma arasındaki fark ayrıntılarına değindikten sonra sık karşılaşılan çıkık ve kırılma detayları hakkında da bilgi verecek olursak eğer, kemik kırıldığı zaman kemik bütünlüğü tamamen bozulur. Kemik kırılmış ve birbirinden ayrılmıştır. Kemik kırıldığı zaman hareket ettirilemez. Çıkık ise kemik dokusu ile eklem yüzeyinin ayrılması işlemidir. Yoğun bir ağrı ile kendini gösteren bu durum şişme, kızarıklık, işlev kaybı, soğukluk hissinin oluşması ve şekil bozukluğu gibi durumlar ile kendini göstermektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Soğan Kürü Nedir? Soğan Kürünün Faydaları ve Zararları

Soğan Kürü Nedir? Soğan Kürünün Faydaları ve Zararları

Soğan kürü; güçlü antibiyotik etkisi olan, birçok kadın hastalığı dahil olmak üzere vücuda pek çok faydası olan doğal bir bitkisel karışımdır...

Su Orucu Diyeti Nedir? Zararları Nelerdir? Yapanlar ve Yorumlar

Su Orucu Diyeti Nedir? Zararları Nelerdir? Yapanlar ve Yorumlar

Su orucu diyeti; su haricinde herhangi bir şey tüketilmeyen, şifa orucu olarak da tanımlanan hızlı kilo verme yöntemlerinden biridir...

Yoğurt Pul Biber ve Limon Kürü Nedir? Zayıflayanlar ve Kullananlar

Yoğurt Pul Biber ve Limon Kürü Nedir? Zayıflayanlar ve Kullananlar

Yoğurt pul biber limon kürü, kilo vermek isteyenler için hazırlanan ve etkili olan bir karışımdır...

Demirhindi Şerbeti Tarifi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Demirhindi Şerbeti Tarifi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Demirhindi şerbeti; susuzluğun giderilmesi, mide bulantısının iyileştirilmesi için etkili olan Ramazan Ayı'nın gelmesi ile birlikte sıklıkla tüketilen içecekler arasında yer alana bir Osmanlı şerbetidir...