yeniloji.com
Diyet

Dukan Diyet Listesi Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Diyette Neler Yenir?

Henüz yorum yazılmadı
Dukan Diyet Listesi Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Diyette Neler Yenir?
Yeniloji 414 görüntüleme

Yüksek miktarda protein, düşük miktarda karbonhidrat ve yağ tüketimini esas alan dukan diyet listesi son dönemin en popüler diyetleri arasında yer alır.

Dukan Diyet Listesi Nedir?

Kilo vermek için birçok farklı diyeti deneyen ancak başarılı olamayan kişiler, dünyaca ünlü beslenme uzmanlarının önerdiği diyetlere yönelim göstermektedir. Fransız Pierre Dukan da bu uzmanlar arasında yer alır. Pierre Dukan tarafından hazırlanan protein ağırlıklı diyet dukan diyeti olarak isimlendirilirken birçok kişinin kilolarından kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Yaklaşık 40 yıldır kullanılmaya devam eden bu diyet için bir kitap hazırlanırken bu kitap çok sayıda satış yapmış ve insanların kısa sürede yüksek seviyede kilo vermesini sağlamıştır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyeti uygulamak için kişilerin oldukça güçlü bir iradeye sahip olması gerekmektedir. Eğer bu konuda kendine güvenen kişiler varsa bu diyet ile birlikte istedikleri kiloya inebileceklerini bilmeleri gerekir. Dukan diyet listesi kendi içerisinde belirli aşamalara ayrılmaktadır. Bu aşamalardan ilki atak evresidir. Atak evresinde yalnızca belirli gıdalar tüketilirken hızlı bir kilo verme amacı güdülmektedir. Bunun sonrasında seyir evresine geçilirken bu evrede kişiler kilo vermeye daha sistemli bir şekilde devam ederler. Son evre olan güçlendirme evresinde ise kişiler birkaç ek besini tüketmeye başlarken kilo vermeye devam etmektedirler. Bu aşama dukan diyetinin son aşaması olarak görülür.

Dukan Diyetinde&Nbsp;Neler Yenir?

Atak evresi ile diyete başlayan kişiler, yulaf kepeği, yumurta, yağsız süt, yağsız peynir, tavuk, balık, hindi, yağsız dana eti, sakatat ya da yağsız yoğurt ürünlerini tüketmelidirler. Bu ürünlerin dışına çıkmak kesinlikle yasaktır. Kişilerin yalnızca bu ürünleri tüketerek günlerine devam etmesi gerekir. Seyir evresine gelindiğinde ise diyete sebzeler de dahil edilmektedir. Ispanak, brokoli, dolmalık biber, patlıcan, enginar, salatalık, havuç, kabak, mantar ve domates gibi çok sayıda sebze bu süreçte tüketilebilmektedir. Son evre olan güçlendirme evresinde de listeye daha önce yasak olan birkaç besin eklenmektedir. Bu evrede kişiler artık bünyelerini güçlendirerek verdikleri kiloları almamak için kendilerini hazırlamaktadır. Meyve, ekmek, baklagiller, pirinç, makarna ve tatlı gibi ürünler belirli oranlarda kullanılmaya başlanmaktadır.

Dukan Diyetinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bu diyeti uygulamanın en büyük faydası kısa süre içerisinde insanların hızlı bir biçimde kilo vermesini sağlamasıdır. İnsanlar, kilolarını verdikten sonra tek amaçları o kiloları geri almamak olacaktır. Zor olan aşama geçilip nispeten daha kolay bir aşamaya gelindiği için insanların istedikleri kiloda kalmaları çok daha kolay olmaktadır. Diyetin çok hızlı bir şekilde kilo verdirmesi bazı kişilerin vücutlarındaki düzeni altüst edecektir. Bu durum da dukan diyet listesinin en büyük zararı olarak gösterilebilmektedir. Düzenli bir şekilde uygulandığında kilo verme garantisi olan dukan diyet listesi insanları istedikleri kiloya sağlıklı bir şekilde indirebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Karadut Şurubu Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır? Karadut Şurubunun Faydaları ve Yan Etkileri

Karadut Şurubu Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır? Karadut Şurubunun Faydaları ve Yan Etkileri

Karadut şururubu, antioksidan açısından zengin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan doğal içerikli bir içecektir...

Grip Hemen Nasıl Geçer? Belirtisi ve Tedavisi

Grip Hemen Nasıl Geçer? Belirtisi ve Tedavisi

Grip; genellikle mevsimsel geçişlerde ve havaların soğumasıyla ortaya çıkan virütik bir hastalıktır...

Andız Pekmezi Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Andız Pekmezi Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Andız pekmezi; Doğu Anadolu bölgesinde yetişen bir çam ağacı cinsinin kozalaklarından elde edilen, besindir...

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün Mü? Göz Rengi Nasıl Değişir?

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü? Göz Rengi Nasıl Değişir?

Göz rengini değiştirmek, kendi göz renginden memnun olmayan kişilerin ameliyat geçirmesiyle mümkün olabilen bir durumdur...