yeniloji.com
Diyet

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Nasıl Zayıflatır?

Henüz yorum yazılmadı
Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Nasıl Zayıflatır?
Yeniloji 369 görüntüleme

Kısaca keto olarak da isimlendirilen ketojenik diyet ile birlikte insanlar vücutlarının enerji mekanizmalarını tamamen değiştirmektedir.

Ketojenik Diyet Nedir? Nasıl Olur?

İnsan vücudu çalışmaya devam etmek için enerji ihtiyacı hissetmektedir. Hissedilen bu enerjinin bir kısmı karbonhidratlardan, bir kısmı da yağlardan karşılanmaktadır. İnsan vücudundaki ihtiyaç ne kadar yağlardan karşılanırsa bu seviyede kişilerin yağ yakması sağlanabilmektedir.

Keto diyet de kişilerin çok düşük miktarlarda karbonhidrat tükettiği ancak buna karşın belirli oranda yağ aldığı bir diyet türüdür. Bu diyet ile birlikte vücudun enerjisinin tamamını yağlardan karşılaması sağlanmaktadır. Vücudun düzeni bu şekle getirildikten sonra kişiler istedikleri fiziğe kavuşmaya başlarken ileri de bu yağ yakma özelliği kullanılmaya devam edecektir.

Ketojenik Diyet Nasıl Zayıflatır?

Vücudumuz genel olarak karbonhidratları enerji kaynağı görürken yağları ileride aç kalma ihtimaline karşı saklar. Bu durum insan vücudunda yağların birikmesine ve insanların kilolu gözükmesine sebep olmaktadır.

Uzun bir süre karbonhidrat alımı gerçekleştirmeyen kişiler, vücudun enerji kaynaklarından bir tanesini kesmiş olurlar. Bu durumda vücut depoladığı yağlardan yakmaya ve enerjisini buradan karşılamaya başlar. Vücutlarındaki yağlar hızlı bir şekilde azalmaya başlayan kişiler, kısa süre içerisinde yağ oranlarını azaltıp daha etkili bir vücuda kavuşurlar. Yağ oranları azalan kişiler hızla kilo kaybederken aldıkları proteinler ile birlikte kas oluşumunu sağlıyorlar. Buna belirli bir süre devam eden kişiler amaçlarına rahatlıkla ulaşabiliyor.

Ketojenik Diyetin çeşitleri Nelerdir?

Kendi içerisinde çeşitleri bulunan bu diyetin ilk çeşidi standart ketojenik diyettir. Bu diyette kişiler %75 oranında yağ alımı yaparken %20 oranında protein ve %5 oranında karbonhidrat alırlar. İkinci çeşidi ise döngüsel ketojenik diyettir. Bu diyet seçeneğinde karbonhidrat ve yağların döngüsünün kusursuz bir biçimde sağlanması gerekir. 2 gün boyunca yüksek karbonhidrat alımı yapan kişiler, sonrasındaki 5 günde yağ alımına devam edip karbonhidratı keserler. Üçüncü çeşidi ise hedefli ketojenik diyettir. Bu diyet seçeneğinde kişiler düzenli olarak egzersizlerine devam etmektedir. Egzersiz yapmaları onlara diyet listelerinde biraz daha karbonhidrat kullanımı imkanı tanımaktadır. Son seçenek olarak yüksek proteinli ketojenik diyet sunulur. Bu diyette kişiler %60 yağ alımı yaparken %35 protein, %5 karbonhidrat almaktadır.

Keto Diyetin Faydaları Nelerdir?

Bu diyeti uygulamak insanlarda kilo kaybının yanında ekstra faydalar da sağlamaktadır. Bunların ilk sırasında kişilerin zihinsel ve fiziksel sağlıklarını daha iyi bir hale getirmesi gösterilir. Düzenli olarak uygulandığında vücudun yağ oranı düşecek ve kas oranı yükselmeye başlayacaktır. Bunun yanı sıra kişiler vücutlarına tamamen hükmetmeye ve tüm gelişimlerin farkında olmaya başlayacaklardır.

Birçok kişinin uygulayarak vücuduna yön vermeye başladığı ketojenik diyet son dönemde insanlar arasında oldukça popüler bir hale gelmiştir. İnsanlarda kan şekerini muhteşem bir şekilde dengeleyen bir diyet olarak gösterilir. Kullanıcılar neredeyse hiç şeker alımı gerçekleştirmediği için kandaki şeker oranı azalacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Vücutta Besinlerin Sindirimi ve Emilimi Nasıl Olur?

Vücutta Besinlerin Sindirimi ve Emilimi Nasıl Olur?

Gün içerisinde tüketilen besinlerin sindirim ve emilimi düzenli bir biçimde gerçekleştirilirken bu sayede kişiler tükettikleri besinlerden fayda görmeyi başarırlar...

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Görülür?

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Görülür?

Ani bebek ölümü sendromu; herhangi bir sağlık problemi olmayan bebeklerin bilinmeyen sebeplerden ötürü yaşamını yitirmesidir...

Rooibos Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Demlenir? Zayıflayanların Yorumları

Rooibos Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Demlenir? Zayıflayanların Yorumları

Rooibos çayı, Güney Afrika da yetişen bir çay olarak bilinse de ülkemizde kızıl çay ve siyah çay olarak bilinir ve oldukça faydalı, lezzetli bir çaydır...

Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Nane çayı; sağlıklı bitki çayları arasında yer alır ve gerek lezzeti gerekse sağlığa olan faydaları açısından sıklıkla tercih edilen bir içecek olma özelliği taşımaktadır...