yeniloji.com
Diyet

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Nasıl Zayıflatır?

Henüz yorum yazılmadı
Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Nasıl Zayıflatır?
Yeniloji 422 görüntüleme

Kısaca keto olarak da isimlendirilen ketojenik diyet ile birlikte insanlar vücutlarının enerji mekanizmalarını tamamen değiştirmektedir.

Ketojenik Diyet Nedir? Nasıl Olur?

İnsan vücudu çalışmaya devam etmek için enerji ihtiyacı hissetmektedir. Hissedilen bu enerjinin bir kısmı karbonhidratlardan, bir kısmı da yağlardan karşılanmaktadır. İnsan vücudundaki ihtiyaç ne kadar yağlardan karşılanırsa bu seviyede kişilerin yağ yakması sağlanabilmektedir.

Keto diyet de kişilerin çok düşük miktarlarda karbonhidrat tükettiği ancak buna karşın belirli oranda yağ aldığı bir diyet türüdür. Bu diyet ile birlikte vücudun enerjisinin tamamını yağlardan karşılaması sağlanmaktadır. Vücudun düzeni bu şekle getirildikten sonra kişiler istedikleri fiziğe kavuşmaya başlarken ileri de bu yağ yakma özelliği kullanılmaya devam edecektir.

Ketojenik Diyet Nasıl Zayıflatır?

Vücudumuz genel olarak karbonhidratları enerji kaynağı görürken yağları ileride aç kalma ihtimaline karşı saklar. Bu durum insan vücudunda yağların birikmesine ve insanların kilolu gözükmesine sebep olmaktadır.

Uzun bir süre karbonhidrat alımı gerçekleştirmeyen kişiler, vücudun enerji kaynaklarından bir tanesini kesmiş olurlar. Bu durumda vücut depoladığı yağlardan yakmaya ve enerjisini buradan karşılamaya başlar. Vücutlarındaki yağlar hızlı bir şekilde azalmaya başlayan kişiler, kısa süre içerisinde yağ oranlarını azaltıp daha etkili bir vücuda kavuşurlar. Yağ oranları azalan kişiler hızla kilo kaybederken aldıkları proteinler ile birlikte kas oluşumunu sağlıyorlar. Buna belirli bir süre devam eden kişiler amaçlarına rahatlıkla ulaşabiliyor.

Ketojenik Diyetin Çeşitleri Nelerdir?

Kendi içerisinde çeşitleri bulunan bu diyetin ilk çeşidi standart ketojenik diyettir. Bu diyette kişiler %75 oranında yağ alımı yaparken %20 oranında protein ve %5 oranında karbonhidrat alırlar. İkinci çeşidi ise döngüsel ketojenik diyettir. Bu diyet seçeneğinde karbonhidrat ve yağların döngüsünün kusursuz bir biçimde sağlanması gerekir. 2 gün boyunca yüksek karbonhidrat alımı yapan kişiler, sonrasındaki 5 günde yağ alımına devam edip karbonhidratı keserler. Üçüncü çeşidi ise hedefli ketojenik diyettir. Bu diyet seçeneğinde kişiler düzenli olarak egzersizlerine devam etmektedir. Egzersiz yapmaları onlara diyet listelerinde biraz daha karbonhidrat kullanımı imkanı tanımaktadır. Son seçenek olarak yüksek proteinli ketojenik diyet sunulur. Bu diyette kişiler %60 yağ alımı yaparken %35 protein, %5 karbonhidrat almaktadır.

Keto Diyetin Faydaları Nelerdir?

Bu diyeti uygulamak insanlarda kilo kaybının yanında ekstra faydalar da sağlamaktadır. Bunların ilk sırasında kişilerin zihinsel ve fiziksel sağlıklarını daha iyi bir hale getirmesi gösterilir. Düzenli olarak uygulandığında vücudun yağ oranı düşecek ve kas oranı yükselmeye başlayacaktır. Bunun yanı sıra kişiler vücutlarına tamamen hükmetmeye ve tüm gelişimlerin farkında olmaya başlayacaklardır.

Birçok kişinin uygulayarak vücuduna yön vermeye başladığı ketojenik diyet son dönemde insanlar arasında oldukça popüler bir hale gelmiştir. İnsanlarda kan şekerini muhteşem bir şekilde dengeleyen bir diyet olarak gösterilir. Kullanıcılar neredeyse hiç şeker alımı gerçekleştirmediği için kandaki şeker oranı azalacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
21 Gün Şekersiz Diyet Listesi ile Kaç Kilo Verilir?

21 Gün Şekersiz Diyet Listesi ile Kaç Kilo Verilir?

21 gün şekersiz diyet; şekerden tamamen uzak bir şekilde beslenme sağlanarak kilo vermeye yardımcı olan bir zayıflama yöntemidir...

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik haftası hesaplaması bebeğin dünyaya ne zaman geleceğinin hesaplanmasına denmektedir...

Karabaş Otu Faydası Nedir? Neye Yarar? Kullanımı Nasıl Olur?

Karabaş Otu Faydası Nedir? Neye Yarar? Kullanımı Nasıl Olur?

Karabaş otu; sinirleri yatıştırmaya yardımcı olan, depresyon tedavisinde kullanılan ve fiziksel, zihinsel pek çok faydalı etkisi bulunan bir bitkidir...

Korse Temizliği Nasıl Yapılır? Korse Yıkanır mı?

Korse Temizliği Nasıl Yapılır? Korse Yıkanır mı?

Korse temizliği doğru bir şekilde yapıldığı zaman daha uzun süreli ve daha etkili bir kullanım sağlanabilmektedir...