yeniloji.com
Sağlık

Aspir Bitkisi Nedir? Faydaları, Kullanım Alanları, Özellikleri ve Fiyatı

Henüz yorum yazılmadı
Aspir Bitkisi Nedir? Faydaları, Kullanım Alanları, Özellikleri ve Fiyatı
Yeniloji 12 görüntüleme

Aspir bitkisi; yaz aylarında çiçek açan, esansiyel yağ asitleri bakımından zengin tohumlar barındıran bir çeşit Akdeniz bitkisidir. Yazımızın içeriğinde aspir bitkisinin faydaları, kullanım alanları, özellikleri hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aspir Bitkisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çok eski zamanlarda bu ya da eczane ve kuru temizleme kullanılan aspir bitkisi, hem süsleme hem de şifa amacı ile kullanılan bir çiçektir. Dekoratif anlamda oldukça güzel bir görünüm sağlayan bu bitki aynı zamanda koroner arterleri korumak için bitki çayı şeklinde içilebilmektedir. Hipokolesterolemik ve kardiyoprotektif özellikleri sayesinde bitkisel yağ üretiminde de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu bitki ile yemekleri süslemek, renklendirmek ve kumaşları renklendirmek mümkündür. Sera toprağı içerisinde yetiştirilen aspir bitkisi tohumu, serin ortamlarda bakımının yapılması gereken bitkidir. Belli aralıklar gübrelenmesi gerekmektedir.

Nemli toprağa ekilen aspir, henüz tohum halindeyken toprakla buluşturulur. İran, Çin, Japonya, Avustralya, Orta ve Güney Amerika'da vahşi doğada bulunan aspir Türkiye'de nerede yetişir diye baktığımızda en fazla İç Anadolu Bölgesi'nde yetişmektedir. İl olarak ise Ankara, Şanlıurfa ve Eskişehir'de bulunur. Nemi oldukça seven bu bitkinin toprağı kurudukça sulanmalıdır. Günde iki defa sulamak yeterlidir.

Hem besleyici hem de iyileştirici özelliğe sahip olan aspir bitkisi, genel olarak yağ olarak kullanılmaktadır. İçerisindeki omge-6 yağ asitleri sayesinde sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Kolesterol dengeleyici özelliği bulunan bu bitki E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Bu sayede cilt üzerindeki tahrişi, lekeleri, kızarıklığı gidermektedir.

Aspir Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Genel olarak aspir bitkisin yağ elde edilmektedir. Aspir tohumlarından elde edilen bu yağın müshil etkisi bulunmaktadır. Geleneksel Çin tıbbında bu bitkinin yaprakları kan dolaşımını sağlamak, balgamı azaltmak ve kırıkları iyileştirmek için kullanılmıştır. Omega 3 ve 6 yağları, kalsiyum, fosfor, demir, B1, B2, B3 ve E vitaminleri, antioksidanlar, antiseptikler barındıran aspir yağı son zamanlarda zayıflamak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan aspir bitkisi, enflamasyonla savaşmaktadır. Vücutta enfeksiyon, iltihap oluşumu ve mikrobik rahatsızlık gibi durumları önlemektedir. Kalp krizi ve felce neden olan kan pıhtılaşmasını engellemektedir. Kan şekeri seviyesini korutan bu bitki, aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Regl ağrılarının hafiflemesini sağlar. Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Göğüs tıkanıklığının giderilmesi için de etkilidir.

Aspir yağının cilde faydalarına baktığımızda antienflamatuar etkisi sayesinde akne ve sivilce lekelerinin giderilmesi ve tedavi edilmesinde etkilidir. İçeriğinde yer alan yüksek linoleik asit sayesinde cildin kalitesini artırır ve görünümünü güzelleştirir. Ayrıca saç dökülmesini önleme etkisi vardır ve saçların parlak ve canlı durmasını sağlar. Cilde olan faydalı etkileri sayesinde yaz aylarında güneş kremi olarak da tercih edilmektedir.

Aspir Bitkisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi aynı zamanda bir bahçe bitkisi olarak da yetişebilen aspir bitkisi ne zaman ekilir diye baktığımızda bahar aylarında ekilir ve 3 ay içerisinde olgunlaşır. Bu bitki renkli çiçekleri sayesinde boya sanayisinde, gıda ve kumaş boyası üretiminde kullanılabilir. Tohumlarından elde edilen yağ ise yemeklerde kullanılabilir. Ayrıca aspir yağı, masaj yağı olarak da kullanılabilir. Vernik, cila ve sabun üretiminde de yararlanılır. Aspir bitkisinin posası protein bakımından çok zengindir. Hayvan yemi olarak kullanılabilen bu bitki, aynı zamanda çay olarak da tüketilebilir. Mutfakta ise bu çiçek pilavlara eklenebilir ve bazı yerlerde çorbası da yapılabilir.

Aspir Bitkisinin Fiyatı Ne Kadar?

Oldukça değerli olan aspir bitkisinin kilosu çok pahalıdır. Normal bir bitki ya da çiçeğe göre daa farklı özelliklere sahiptir. Aspir bitkisinin yağı da aynı şekilde çok ucuz değildir. Özellikle organik olanlarda fiyatlar yükselmektedir. Marketlerde, aktarlarda ya da internette bu bitkiye ve yağına ulaşabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Aspir Yağı Zayıflatır mı? Aspir Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Aspir Yağı Zayıflatır mı? Aspir Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Aspir yağı; çok eski zamanlarda tıbbi faydaları için kullanılan, yüksek oranda antioksidan barındıran içeriği sayesinde hem zayıflama hem de vücut sağlığı için tercih edilen bitkisel bir yağdır...

Bamya Tohumu Kürü Nedir? Nasıl ve Kaç Gün Yapılır?

Bamya Tohumu Kürü Nedir? Nasıl ve Kaç Gün Yapılır?

İnsanlar, bamya tohumu kürü ile birlikte birçok sorunlarını ortadan kaldırırken sabırlı olup düzenli bir biçimde bu kürü kullanmaya devam etmelidir...

Kaju Nedir? Neye Yarar? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Kaju Nedir? Neye Yarar? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Kaju; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin, subtropikal iklimlerde yer alan kaju ağaçlarında yetişen ve vücudumuz için oldukça yararlı olan bir fıstıktır...

Kuantum Duygusal ve Fiziksel Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuantum Duygusal ve Fiziksel Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuantum duygusal ve fiziksel terapisi; QEPR terapisi olarak bilinen stres, korku, endişe ve kaygı gibi gibi kötü düşüncelerin yok edilmesi için uygulanan oldukça etkili bir tekniktir...