yeniloji.com
Zayıflama

Ramazanda Kilo Vermek Mümkün mü? Diyet Listesi Nasıl Olur? Sahurda Ne Yemeli?

Henüz yorum yazılmadı
Ramazanda Kilo Vermek Mümkün mü? Diyet Listesi Nasıl Olur? Sahurda Ne Yemeli?
Yeniloji 169 görüntüleme

Ramazan ayında oruç tutarken aynı zamanda kilo vermek istiyorsanız, beslenmeye dikkat etmelisiniz. Ramazanda kilo vermek ve oruç tutarken zayıflamak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Ramazanda Kilo Vermek Mümkün mü?

11 ayın sultanı olan Ramazan Ayı, Müslümanlar için mübarektir ve ibadet ayıdır. 30 gün boyunca İslam'ın şartlarından biri olan oruç ibadeti yeri getirilmektedir. Oruç tutmak vücudun sıhhat bulması için faydalıdır. Sağlığı yerinde olan ve ergenliğe ulaşmış olan her Müslüman için farz kılınmıştır. Sabah ezanının okunması ile başlayan oruç akşam ezanının okunması ile açılmaktadır. Bu 30 gün boyunca bu şekilde devam etmektedir. Oruç tutarken herhangi bir şey yenilmez, içilmez ve nefse sahip çıkılır. Cinsel bir temas, sigara içmek gibi şeyler de orucun bozulmasına neden olur. Gün boyunca bir şey yenmediği ve tüketilmediği için Ramazanda kilo vermek fikri kendini göstermektedir. Bu ayı fırsata çevirmek isteyen ve vücudunu forma sokmak isteyen pek çok kişi nasıl zayıflayacağını öğrenmeye çalışmaktadır.

Ramazanda kilo vermek mümkündür. Fakat bunun için doğru beslenme yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Vücutta adeta bir detoks etkisi meydana getiren oruç, toksinlerin atılması, organların kendini yenilemesi gibi pek çok fayda sağlamaktadır. Oruç tutarak kilo verdim demek için öncelikle öğün düzenlemesi yapmanız gerekmektedir. İftar, ara öğün ve sahur şeklinde 3 öğün yapmanız gerekmektedir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlamak için sahura mutlaka kalkmanız gerekmektedir. Sahura kalkmadığınız zaman iftarda daha fazla yiyebilir, metabolizma yavaşlayabilir ve sonrasında kilo alımı söz konusu olabilir. Eğer dikkat edilmezse bu ayda kilo alabilirsiniz.

Ramazanda Diyet Listesi Nasıl Olur?

Oruç tuttuğunuzda tüm gün aç kalırsınız. Bundan dolayı iftarda bir anda mideye fazla yüklenebilirsiniz. Eğer ki iftarda aşırı bir tüketim sağlarsanız ve sofranızı bir şölene dönüştürürseniz bu verilen kilonun alınmasına neden olur. Gün boyu yemek yemeyip bütün yemeği tek bir öğüne sığdırmak mideyi yorar ve vücudu ağırlaştırır. Bundan dolayı iftarda önce ılık bir çorba içiniz ve sonrasında ana yemeğe geçiniz. Ekmek, bulgur, makarna, patates gibi karbonhidrat değeri yüksek olan besinleri iftar ve sahur öğünleri arasında yayarak tüketiniz. İftarda pide yiyebilirsiniz fakat sahurda tam tahıllı ekmekleri tüketmeye çalışınız.

Oruç diyet listesine baktığımızda genel olarak tok tutucu besinlerin olduğunu görmekteyiz. Yeterli miktarda su içiniz. Meyve sebze tüketimini artırınız. Lifli besinlerin tercih edilmesi gerekir. Bu besinler hem metabolizmayı hızlandırır hem de tokluk etkisi sağlar. Sahurda tok tutan yiyecekler tüketilmelidir. Haşlanmış yumurta, peynir, mevsim yeşillikleri, süt, yoğurt, mevsim yeşillikleri tüketilebilir. İftarda et yiyebilir, sebze tüketebilir, çorba içebilirsiniz. Salata ve haşlanmış sebzeleri eksik etmeyiniz. Porsiyon kontrolüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Gerek sahurda gerekse iftarda aşırı tüketim yapılmamalıdır. Ramazanda diyet ve spor size etkili zayıflama sağlayacaktır. Spor iftardan sonra yapılmalıdır.

Sahurda Ne Yemeli? Sahurda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Eğer kilo vermek istiyorsanız ve kilo verdiren sahur menüsü hakkında bilgi almak istiyorsanız size birtakım tavsiyeler sunabiliriz. Yeşil çay tok kalmaya yardımcı olacak içecekler arasındadır. Vücuttaki yağın azalmasını sağlayan bu çay aynı zamande içerisindeki kateşin sayesinde kilo kontrolü de sağlamaktadır. Eğer bir sağlık probleminiz yoksa ramazanda 2-3 bardak gün içerisinde tüketebilirsiniz. Yumurta hem tokluk sağlar hem de içerisindeki vitaminler sayesinde besin değeri yüksektir. Sahurda tüketebilir. Kan şekerini dengeleyen tarçın sahurda yarım yağlı bir bardak sütün içerisine eklenerek tüketilebilir. Salatalara ya da yoğurda çörekotu ekleyebilirsiniz. Bu bitki hem tokluk sağlar hem de yağ yakımına yardımcı olur. Süt, kefir, esmer buğday ve meyve tüketimi de aynı şekilde gün içerisine daha az acıkmanızı ve vitamin, mineral alımının gerçekleşmesini sağlar.

Oruç Tutarak Kilo Verilir mi?

Vücudunu forma sokmayan isteyenlerin çoğu oruç tutarak zayıflayan var mı diye merak etmektedir. Doğru bir beslenme ile oruç tutararak hem vücudunuzun sağlığını koruyabilir hem de kilo verebilirsiniz. Aşırı yemek yemekten kaçınmak, iftar sonrasında hafif egzersizler yapmak yeterli olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Meksika Karpuzunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Sipariş

Meksika Karpuzunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Sipariş

Meksika karpuzu; cucamelon olarak isimlendirilen, şekli karpuza, boyutu üzüme ve tadı salatalığa benzeyen bir meyve çeşididir...

Lohusa Korsesi Ne İşe Yarar? Lohusa Korsesi Nasıl Kullanılır?

Lohusa Korsesi Ne İşe Yarar? Lohusa Korsesi Nasıl Kullanılır?

Lohusa korsesi; gebelik sonrasında vücudun sıkılaşmasını sağlayan ve toparlanma konusunda yardımcı olan, fazlalıkların toparlanmasına etki eden bir iç giysidir...

Amazon Cevizi Zayıflatırmı? Brezilya Cevizi Kilo Verdirir mi?

Amazon Cevizi Zayıflatırmı? Brezilya Cevizi Kilo Verdirir mi?

Amazon cevizi; Amazon ormanlarındaki yüksek boylu ağaçlarda yetişen ve aynı zamanda brezilya cevizi olarak da adlandırılan, zayıflama konusunda vücuda destek olan doğal bir besin kaynağıdır...

Acil Zayıflama Yöntemi ile Hızlı Kilo Verme

Acil Zayıflama Yöntemi ile Hızlı Kilo Verme

Fazla kilolarından kısa sürede kurtulmak isteyenler için acil zayıflama yöntemleri önerilmektedir...