yeniloji.com
Beslenme

Tavuk Ciğeri Zararları Nelerdir? Nasıl Temizlenir? Besin Değeri ve Kalorisi

Henüz yorum yazılmadı
Tavuk Ciğeri Zararları Nelerdir? Nasıl Temizlenir? Besin Değeri ve Kalorisi
Yeniloji 36 görüntüleme

Tavuk ciğeri; A vitamini bakımından çok zengin olmasından dolayı zararları olabilen, hamile kadınları,n kolesterol hastalarının özellikle uzak durması gereken bir besindir.

Tavuk Ciğeri Zararları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin bir sakatat türü olarak tanımlanan tavuk ciğeri, aynı zamanda bazı hastalıklara davetiye çıkaran bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam bir besin deposu olmasına rağmen, tavuk ciğeri zehirlenmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Sizler için tavuk ciğerinin zararlarından şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Fosfor açısından çok zengin olmasından ötürü, kemiklerden kalsiyum tahliyesine neden olabilir. Bu özelliğinden ötürü böbrek hastaları için uygun değildir.
  • İçeriğinde yer alan yüksek oranda A vitamini, hamile kadınlar için sorun yaratmaktadır. Fetüste, doğum kusurlarına sebep olabilir. Hamile kadınlara hiçbir ciğer türü önerilmemektedir.
  • Yüksek oranda A vitamini içermesi kemik yoğunluğunun azalmasına ve kemiklerin kırılmaya karşı güçsüz hale gelmesine neden olur. Kas koordinasyonu güçlüğü, bulanık görme gibi durumlar da meydana getirebilmektedir.
  • Kolesterol hastalarının uzak durması gereken tavuk ciğeri tansiyonu yükseltir mi diye bakacak olursak da eğer, böyle bir duruma sebep olacağını belirtmek gerekir. Bundan ötürü kolesterol ve tansiyon hastaları doktora danışarak tüketmelidir.
  • B12 vitamini bakımından da çok zengin olan bu besin, vücutta b12 fazlalılığı oluşturarak kanda pıhtılaşma, kalp yetmezliği, sivilce oluşumu, böbrek ve karaciğer hastalıklarına neden olabilir. Hatta kanser etkisi oluşturabileceğinden bile bahsedilmektedir.

Besin değeri yüksek olmasına rağmen vücuda pek çok açıdan yan etki oluşturabilecek olan tavuk ciğerinin dikkatli tüketilmesi, aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Tavuk Ciğeri Nasıl Temizlenir?

Besleyiciliği yüksek olan tavuk ciğeri nasıl yapılır diye merak edilirken, hijyen ve lezzet açısından öncelikle nasıl temizlendiği önem kazanmaktadır. Bu ciğeri pişirmeden önce güzelce yıkamanız gerekmektedir. Ciğerin üzerinde herhangi bir zar olmayabilir. Fakat içteki damarlar, kan pıhtıları, fazla yağ ve sinirler yemeğin lezzetini doğrudan etkiler. Tavuk ciğerini temizlemek için;

  • Bir bıçak yardımı ile ciğerin üzerinde yer alan fazla yağı ve sinirleri alınız.
  • Ardından ciğeri ortadan ikiye kesiniz. Buraları suya tutup, kan pıhtılaşmasını çeşme altında temizleyiniz.
  • Kanın daha iyi temizlenmesi için soğuk suyun içerisine ciğeri atınız ve bir kabın içerisinde 10 dakika bekletiniz. Daha sonra suyunu süzmesi için bir süzgeçte bekletiniz.
  • Ciğerlerin suyu süzüldükten sonra doğrayarak pişirme işlemine geçebilirsiniz.

Tavuk ciğerini temizlerken çok fazla baskı yapmayınız. Ayırca sıcak su değil soğuk su tercih ediniz. Tavuk ciğeri temizlemenin püf noktaları bu şekildedir.

Tavuk Ciğeri Besin Değeri ve Kalorisi

Yaklaşık olarak orta porsiyon tavuk ciğeri kalorisi 29 kcal şeklindedir. 100 gramına baktığımızda ise 147 kcal olarak belirlenmektedir. Besin değeri açısından değerlendirecek olursak eğer, karbonhidrat, yağ, protein, kolesterol, sodyum, potasyum, kalsiyum, A vitamini, C vitamini ve demir bakımından zengin olduğu söylemek mümkündür. Lif bakımından ise değeri sıfırdır. Yani lif içermemektedir.

Tavuk Ciğeri Faydaları Nelerdir?

Her ne kadar zararlı olsa da tavuk ciğeri vitamin değeri bakımından önemli bir yere sahiptir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda vücudu dinç tutar. Vücudun ihtiyacı olan protein, mineral, vitamin gibi bileşenleri karşılar. Ayrıca çocukların beyin ve vücut gelişimine da katkı sağlar.

Antioksidan özelliği ile kanser hücreleri ile savşır ve toksinlerden arındırır. Tavuk ciğeri kan yapar mı diye soracak olursanız; kan yapıcı etkisi ile anemiye karşı etkili olmaktadır. Uzun süre tok tutan tavuk ciğeri çok tüketilmemelidir. Sürekli yenmemelidir. Ayrıca yazımızın başında bahsettiğimiz üzere tüketim konusunda dikkatli davranılmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kırkkilit Bitkisinin Faydaları ve Zararları

Kırkkilit Bitkisinin Faydaları ve Zararları

Kırkkilit otu; zemberek otu, atkuyruğu otu, kuş kuyruğu gibi isimlerle de anılan, ülkemizin birçok yerinde yetişen ve genel olarak yol kenarlarında ve sulak alanlarda yetişen bir bitki türüdür...

Deli Dana Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Deli Dana Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Deli dana hastalığı; hayvanlardan insanlara bulaşan bir tür beyin iltihabı rahatsızlığı olarak tanımlanan durumdur...

Analitik Zeka Nedir? Analitik Zeka Gerektiren Mesleklerler Nelerdir?

Analitik Zeka Nedir? Analitik Zeka Gerektiren Mesleklerler Nelerdir?

Analitik zeka; tümden-gelim yönteminin etkin olduğu, çözümlemeli öncelikli zeka olarak tanımlanan bir zeka türüdür...

Erken Adet Olma Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Erken Adet Olma Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Erken adet olma; ergenliğe henüz yeni ulaşmış genç kızlarda hormonların düzgün bir şekilde çalışamaması sonucunda gerçekleşirken aynı zamanda beyindeki hipotalamus, tiroid bezi, yumurtalıklar, rahim, böbrek üstü bezleri ve genital bölgedeki vulva gibi bölgelerin herhangi birinde fonksiyon bozukluğu meydana geldiği zaman da görülebilmektedir...