yeniloji.com
Sağlık

Kocayemiş Nedir? Kocayemiş Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Kocayemiş Nedir? Kocayemiş Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 3198 görüntüleme

Kocayemiş; diğer ismi ile dağ çileği olarak adlandırılan, C vitamini açısından zengin ve doğada kendiliğinden yetişen bir meyve çeşididir.

Kocayemiş Nedir? Nasıl Yetişir?

Bilyedin meyvesi olarak da isimlendirilen kocayemiş, hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olan, güçlü idrar sökücü özelliği bulunan bir meyve çeşididir. C vitamini açısından oldukça zengin olan bu meyve, kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Fenolik bileşenler açısından da oldukça zengin olan kocayemiş meyvesi, Ca, K, Mg, Na ve P mineralleri içeren bir meyve türüdür. fundagiller familyasına ait olan kocayemiş, antioksidan açısından önemli bir değere sahiptir.

Akdeniz bölgesinde dağlarda kendiliğinden yetişen kocayemiş meyvesi birçok hastalık için şifalı etkiler meydana getirmektedir.

Yazların sıcak, kışların yağışlı olduğu bölgelerde yetişen kocayemiş dağ çileği olarak isimlendirilir ve çalı şeklinde yaprak dökmeyen ağaçlarda yetişir. Kasım-Mart aylarında çiçeklenen bu bitki 12 ay boyunca meyveleri yenebilir durumdadır. Fakat meyvenin olgunlaşması ve toplanması genel olarak sonbahar ayına denk gelmektedir. Koru kırmızı renkte olan kocayemiş meyvesinin çağı yaklaşık olarak 2-3 cm arasındadır. Çoğunlukla taze olarak tüketilen kocayemiş, aynı zamanda reçel, içecek, jole ya da marmelat yapımında kullanılabilmektedir. Bu meyvenin içeriğinde antiseptik, diüretik ve laksatif özelliler bulunmaktadır. Meyvenin kendisi kadar yaprakları da aynı şekilde vitaminlidir. Yapılan araştırmalara göre hipertansiyon, diyabet ve inflamatuar gibi hastalıklar için faydalı olmaktadır.

Kocayemiş Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıpta ilaç niyetine kullanılabilen kocayemiş, güçlü şekilde gevşetme etkisine sahiptir. Eski zamanlarda cerrahi birtakım operasyonlar öncesinde kullanılmaktadır. Çiçek açtığında ilkbaharın, sarı renk olduğunda sonbaharın habercisi olan dağ çileği, üzerinde dikenli çıkıntıları olan bir meyve türüdür. Tadı normal bir çilekten farklıdır.

İçerisinde yer alan çekirdeklerle birlikte tüketilebilen kocayemiş, diş ve diş eti hastalıklarının giderilmesi için etkilidir. İçerisinde yer alan çözücü maddeler sayesinde bir diş fırçasına göre dişlerin daha iyi temizlenmesini sağlamaktadır. Antioksidan açısından oldukça zengin olan kocayemiş aynı zamanda antienflamatuar özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde hücrelerin yapısını korur ve güçlendirir. Bu etki enfeksiyon, romatizma, kemik hastalıklarının ve beraberinde kanser gibi ölümcül rahatsızlıkların önlenmesini sağlar.

Bağırsak kurtlarının atılmasını sağlayan kocayemiş meyvesi, aynı zamanda bağırsak florasını korumaktadır. Çocuklarda daha fazla görülen sindirim rahatsızlıklarının önlenmesi ve giderilmesi konusunda etkilidir. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde enfeksiyonlu hücrelerin giderilmesini sağlar. Mesanede idrar birikmesini önler ve mantar oluşumunu etkilerin önlenmesini sağlar.

Kocayemiş Meyvesi Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilir?

Karaciğeri ve akciğeri temizlemeye yardımcı olan kocayemiş, sigara gibi kötü alışkanlıklar sonucunda meydana gelen deformelerin giderilmesini sağlar. Ergenlik döneminde sıklıkla görülebilen sivilce akne gibi problemlerin önlenmesi ve iyileştirilmesi konusunda destek olmaktadır. Cilt yüzeyinde siyah nokta ve gözeneklerin giderilmesini sağlar. İçerisinde yer alan sıvı böbrek bezlerinin çalışma yetisini ve fonksiyonlarını arttırır.

Taze olarak tüketilebilen kocayemiş aynı zamanda kurutularak bal ile birlikte tüketilebilmektedir. Bal ile karıştırılarak tüketilmesi sindirim problemlerinin iyileştirilmesi, boğaz enfeksiyonun giderilmesi için etkilidir. Yaprakları kaynatılarak çay şeklinde tüketilebilir. Ayrıca soğutulduğu zaman tonik şeklinde de kullanılabilmektedir. Ayrıca reçeli yapılabilir ve tatlılara da eklenebilir.

Kocayemiş Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Herhangi bir yan etkisi olmayan kocayemiş meyvesinin zararları aşırı tüketim sonucunda oluşabilmektedir. Gereğinden fazla aşırı tüketildiği zaman vücutta sarhoşluk etkisi meydana getirebilir. Ayrıca aşırı tüketimi iç organlara da zarar verebilir. Bundan dolayı dengeli tüketim sağlayınız.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Büyük Beden Korse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Büyük Beden Korse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Büyük beden korse modelleri, kilo fazlası çok olan ve biraz daha ince, zayıf göstermek isteyen kişiler tarafından tercih edilen iç giysi modelleridir...

Ramazanda Nasıl Zayıflarım? Oruç Tutarak Zayıflanır mı?

Ramazanda Nasıl Zayıflarım? Oruç Tutarak Zayıflanır mı?

Ramazan ayında zayıflamak için, dengeli ve sağlıklı beslenme ile birlikte basit egzersizler uygulayarak sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz...

Diyet Et Yemekleri Tarifleri Nedir?

Diyet Et Yemekleri Tarifleri Nedir?

Diyet et yemekleri ve et ürünleri ile yapılan yemekler daha tok tutucu ve kalori bakımından da az olmaktadır...

İshal Zayıflatır mı? İshal Olmak Kilo Verdirir mi?

İshal Zayıflatır mı? İshal Olmak Kilo Verdirir mi?

İshal; 1 gün içerisinde yaklaşık 3-4 defa sulu şekilde dışkılama yapma durumu olarak ifade edilmektedir...

Göbek Yağı Eriten Kremler İşe Yarıyor mu?

Göbek Yağı Eriten Kremler İşe Yarıyor mu?

Göbek yağı eriten kremler; fazla yağların yakılmasını sağlayarak daha düz bir göbeğe sahip olmaya yardımcı olmaktadır...

Korse ile Beli İnceltmenin Yolları

Korse ile Beli İnceltmenin Yolları

Bölgesel zayıflamayı destekleyen korseler bel bölgesinin incelmesini ve vücut hatlarının daha belirgin ve kıvrımlı durmasını sağlayarak forma girmeye yardımcı olmaktadır...

Eklem Ağrısı Sebepleri Nedir? Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrısı Sebepleri Nedir? Ne İyi Gelir?

İnsanların sahip oldukları iskelet sisteminde belirli bazı sebepler nedeniyle oluşan ağrılara eklem ağrısı denir...

Balmumu Kreminin Cilde Faydaları Nelerdir? Yapımı Nasıl Olur? Fiyatı Ne Kadar?

Balmumu Kreminin Cilde Faydaları Nelerdir? Yapımı Nasıl Olur? Fiyatı Ne Kadar?

Balmumu kremi; ciltteki çatlak, leke, yanık ve yara izlerini yok etmeye yardımcı olan, egzama, saç kuruluğu gibi oluşumlardan kaynaklanan kabuklanmayı önleyen bir üründür...

Andız Pekmezi Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Andız Pekmezi Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Andız pekmezi; Doğu Anadolu bölgesinde yetişen bir çam ağacı cinsinin kozalaklarından elde edilen, besindir...

Üzerlik Otu Nedir? Üzerlik Tohumunun Mucizevi Faydaları

Üzerlik Otu Nedir? Üzerlik Tohumunun Mucizevi Faydaları

Şifalı bitkiler arasında gösterilen üzerlik otu birçok farklı sorunun çözümünde kullanılabilen mucize bitkilerden bir tanesidir...