yeniloji.com
Sağlık

Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zararları Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zararları Var mı?
Yeniloji 773 görüntüleme

Taze kayısıların özel teknikler ile kurutulması şeklinde elde edilen kuru kayısı, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin değerlere sahip bir besindir. Yüksek besin değerlerine, A, C, E ve B vitaminlerine sahip olan kuru kayısı, aynı zamanda demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve lif açısından da zengin bileşenler içermektedir.

Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bulunan zengin besin değerleri sayesinde bir bir şifa deposu olarak isimlendirilen kuru kayısı, sindirim sisteminin iyileştirilmesini sağlarken aynı zamanda kilo kontrolü meydana getirir ve kabızlığı giderir. Kuru kayısı tüketimi ile uzun ömür arasında doğrudan bağ olduğu belirtilmektedir. Sizler için kuru kayısı faydalarını şu şekilde ayrıntılı olarak maddeleyebiliriz:

Şeker barındırmayan kuru kayısının glisemik indeksi oldukça düşüktür. Böylece kan şekerinin yükselmesine neden olmaz. İçermiş olduğu kalsiyum ve fosfor gibi mineraller sayesinde kemik sağlığını da iyileştirmektedir. Aç karnına kayısı yemenin faydaları vardır ve özellikle kilo vermek isteyenler bu şekilde tüketmelidir.

Kuru Kayısı Kaç Kaloridir?

Yaklaşık olarak 140 gram kuru kayısının kalorisi 313 kcal olarak hesaplanmaktadır. Herhangi bir şekilde şeker içermeyen ve diyet lifi bakımından zengin olan bu besin, %93 oranında karbonhidrat barındırmaktadır. Ayrıca içerisinde %2 yağ bulunmaktadır. Gerek lezzeti gerekse içerisinde yer alan vitaminler ve mineraller sayesinde sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Kalorisi bakımından kuru kayısı zayıflatır mı diye sıklıkla sorulmaktadır. Diyet dönemlerinde tatlı krizlerini bastırmak ve bağırsak hareketliliğini düzenlemek için bu besinden belli oranlarda tüketebilirsiniz.

Kuru Kayısının Zararları Var mıdır?

Gereğinden fazla tüketildiği zaman ishale neden olan kusu kayısı zararları olabilen bir besindir. Kükürt içeren bileşikler ile işlem gören bu besin astım ataklarını tetikleyebilir. Bundan dolayı organik şekilde kurutulmuş olanlar yenmelidir. Ayrıca organik olmadan kurutulan kuru kayısılarda sülfitler olabilir. Sülfitler bağırsak bakterilerine zarar vererek kabızlık, irritabl bağırsak sendromu ve ishal gibi durumlar meydana getirebilirler. Zararlarının olmaması için kuru kayısı günde kaç tane yenmeli diye baktığımızda 5-6 adet yeterli olmaktadır.

Gün Kurusu ile Kayısı Arasındaki Fark Nedir?

Normal sarı kayısı ile gün kurusu kayısı arasındaki fark tamamen kurutma yönteminden kaynaklanmaktadır. Gün kurusu kayısı toprak ya da sergi üzerinde kurumaktadır. Sarı kayısı kurusu ise kükürtlenerek kurutulmaktadır. Kuru kayısı mı gün kurusu mu diye sıklıkla araştırılmaktadır. Gün kurusu islim kurusundan çok daha faydalıdır. Bundan dolayı da sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağı çayı; antibakteriyel özelliğe sahip olan, içeriğinde yüksek oranda antioksidan barındıran ve bu özellikleri sayesinde pek çok hastalık ile savaşan, aynı zamanda yaşlanmayı geciktiren bir bitki çayıdır...

Filtre Kahve Ne Demek? Yapımı ve Faydaları

Filtre Kahve Ne Demek? Yapımı ve Faydaları

Filtre kahve; metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkileri sayesinde günümüzde en fazla tercih edilen ve tüketilen kahve olarak nitelendirilmektedir...