yeniloji.com
Sağlık

Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zararları Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zararları Var mı?
Yeniloji 394 görüntüleme

Taze kayısıların özel teknikler ile kurutulması şeklinde elde edilen kuru kayısı, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin değerlere sahip bir besindir. Yüksek besin değerlerine, A, C, E ve B vitaminlerine sahip olan kuru kayısı, aynı zamanda demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve lif açısından da zengin bileşenler içermektedir.

Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bulunan zengin besin değerleri sayesinde bir bir şifa deposu olarak isimlendirilen kuru kayısı, sindirim sisteminin iyileştirilmesini sağlarken aynı zamanda kilo kontrolü meydana getirir ve kabızlığı giderir. Kuru kayısı tüketimi ile uzun ömür arasında doğrudan bağ olduğu belirtilmektedir. Sizler için kuru kayısı faydalarını şu şekilde ayrıntılı olarak maddeleyebiliriz:

  • Demir bakımından oldukça zengindir. Anemi yani kansızlık için oldukça etkilidir. Kırmızı kan hücrelerinin artmasına destek olmaktadır.
  • Diyet lifi açısından yüksek değerlere sahip olan kuru kayısı sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığı engeller. Fakat aşırı tüketilirse ishal gibi durumlara neden olabilir.
  • En önemli potasyum kaynakları arasında gösterilen kuru kayısı kalp-damar sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca aritmi hastalığına da iyi gelmektedir.
  • Kas ve kemik gelişimine faydalı olması bakımından küçük çocukların tüketimine uygundur.
  • Yüksek miktarda magnezyum içeren kuru kayısı, kan basıncının doğal bir şekilde dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca yüksek tansiyonu da düşürmektedir.
  • İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde görme sağlığını iyileştirir.
  • Kuru kayısının cilde faydalarına baktığımızda birçok cilt probleminin giderilmesini sağlar ve egzama tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca cildi ölü hücrelerden arındırır.

Şeker barındırmayan kuru kayısının glisemik indeksi oldukça düşüktür. Böylece kan şekerinin yükselmesine neden olmaz. İçermiş olduğu kalsiyum ve fosfor gibi mineraller sayesinde kemik sağlığını da iyileştirmektedir. Aç karnına kayısı yemenin faydaları vardır ve özellikle kilo vermek isteyenler bu şekilde tüketmelidir.

Kuru Kayısı Kaç Kaloridir?

Yaklaşık olarak 140 gram kuru kayısının kalorisi 313 kcal olarak hesaplanmaktadır. Herhangi bir şekilde şeker içermeyen ve diyet lifi bakımından zengin olan bu besin, %93 oranında karbonhidrat barındırmaktadır. Ayrıca içerisinde %2 yağ bulunmaktadır. Gerek lezzeti gerekse içerisinde yer alan vitaminler ve mineraller sayesinde sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Kalorisi bakımından kuru kayısı zayıflatır mı diye sıklıkla sorulmaktadır. Diyet dönemlerinde tatlı krizlerini bastırmak ve bağırsak hareketliliğini düzenlemek için bu besinden belli oranlarda tüketebilirsiniz.

Kuru Kayısının Zararları Var mıdır?

Gereğinden fazla tüketildiği zaman ishale neden olan kusu kayısı zararları olabilen bir besindir. Kükürt içeren bileşikler ile işlem gören bu besin astım ataklarını tetikleyebilir. Bundan dolayı organik şekilde kurutulmuş olanlar yenmelidir. Ayrıca organik olmadan kurutulan kuru kayısılarda sülfitler olabilir. Sülfitler bağırsak bakterilerine zarar vererek kabızlık, irritabl bağırsak sendromu ve ishal gibi durumlar meydana getirebilirler. Zararlarının olmaması için kuru kayısı günde kaç tane yenmeli diye baktığımızda 5-6 adet yeterli olmaktadır.

Gün Kurusu ile Kayısı Arasındaki Fark Nedir?

Normal sarı kayısı ile gün kurusu kayısı arasındaki fark tamamen kurutma yönteminden kaynaklanmaktadır. Gün kurusu kayısı toprak ya da sergi üzerinde kurumaktadır. Sarı kayısı kurusu ise kükürtlenerek kurutulmaktadır. Kuru kayısı mı gün kurusu mu diye sıklıkla araştırılmaktadır. Gün kurusu islim kurusundan çok daha faydalıdır. Bundan dolayı da sıklıkla tavsiye edilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Emzirirken Yeşil Çay İçilir mi? Zararlı mı? Emzirme Döneminde Hangi Çaylar İçilir?

Emzirirken Yeşil Çay İçilir mi? Zararlı mı? Emzirme Döneminde Hangi Çaylar İçilir?

Emzirme dönemi hem annenin hem de bebeğin sağlığı için beslenme oldukça önemlidir...

Rutubetin Zararları Nelerdir? Rutubet Önleyici ve Giderici Boya İşe Yarıyor mu?

Rutubetin Zararları Nelerdir? Rutubet Önleyici ve Giderici Boya İşe Yarıyor mu?

Rutubet; daha çok bodrum ya da giriş katlarda ve binaların kuzey cephesindeki dairelerde görülen, insan sağlığı için son derece zararlı olan bir durumdur...

Termal Atlet Nedir? Termal Atlet Kullanımı, Fayda ve Zararları

Termal Atlet Nedir? Termal Atlet Kullanımı, Fayda ve Zararları

Termal atlet; sauna etkisi ile vücut ısının artmasına yardımcı olan ve zayıflama, incelme ve toparlanma sağlayan içlik şeklinde bir üründür...

Sri Lanka Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?

Sri Lanka Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?

Sri lanka çayı; seylan çayı olarak da bilinen, Hindistan'ın güneyinde bulunan yüksek dağ eteklerinden toplanan bir siyah çay çeşididir...