yeniloji.com
Sağlık

Oruç Tutmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Oruç Tutmak Bağışıklığı Zayıflatır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Oruç Tutmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Oruç Tutmak Bağışıklığı Zayıflatır mı?
Yeniloji 2019 görüntüleme

Oruç tutmak; İslam'ın şartlarından biridir ve Ramazan ayında, ergenliğe ulamış herhangi bir mazereti bulunmayan her müslüman için farz olan bir ibadettir. Hem fiziksel hem de ruhsal pek çok faydası bulunan oruç, bedeninin sıhhat bulmasını sağlamaktadır.

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

12 ayın sultanı olarak tanımlanan Ramazan ayında tutulması farz kılınan bir ibadet olan oruç, bilimsel açıdan pek çok faydası bulunan bir ibadettir. Vücutta uzun süre bir açlık oluşmasını sağlayan oruç, toksinlerden arınmaya yardımcı olurken aynı zamanda organların dinlenmesine de etki sağlamaktadır. Sabah ezanı ile başlayan oruç, akşam ezanı ile son ermektedir. Bu süreç içerisinde herhangi bir şey yemek ya da içmek yasaktır. Akşam ezanının okunması ile birlikte oruç açılmaktadır. Sonrasında sahur dahil olmak üzere sabah ezanına kadar istenilen her yiyecek tüketilmektedir.

Oruç tutmak; uzun süre kalınan açlık sayesinde hücrelerin yenilenmesini ve zarar görmesini engellemektedir.

Oruç tutmak, sindirim sisteminin en önemli iki organı olan mide ve bağırsak sağlığının korunmasına katkı sağlamaktadır. İftar ve sahurda sağlıklı beslenirseniz, organlarınız tüm yılın yorgunluğunu atacaktır. Bu sayede daha düzenli ve dengeli bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz. Fiziksel olarak birçok faydası bulunan oruç, aynı zamanda zihinsel işlevi de arttırmaktadır. Odaklanmayı ve algılamayı daha etkili kılmakta ve hatta iyileştirmektedir. Kandaki kolesterol ve lipit miktarını düzenleyen oruç, damarların temizlenmesine, kan dolaşımının dengelenmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca bu etki sayesinde kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur.

Karaciğer sağlığımızın korunmasına yardımcı olan oruç aynı zamanda kanser hücrelerinin çoğalmasını ve büyümesini engellemektedir. Hatta sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan da uzak kalmayı sağladığı için daha sağlıklı bir hayata yardımcı olmaktadır. Oruç tutmanın bilimsel faydaları vücudun 1 aylık süreç içerisinde sıhhat bulduğunu gösterir niteliktedir.

Oruç Tutmak Bağışıklığı Zayıflatır mı?

Uzmanların yapmış oldukları açıklamalar neticesinde oruç tutmak bağışıklığı zayıflatır mı sorusunun cevabı netlik kazanmıştır. Buna göre oruç tutmak bağışıklığı zayıflatmamaktadır. Bağışıklığın zayıflamasına neden olan şey tam olarak yanlış ve yetersiz beslenmedir. Eğer ki günlük almanız gereken vitamin ve mineralleri alırsanız oruç tutarken daha sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Vücuttaki beyaz kan hücrelerinin artmasına yardımcı olan oruç, böylelikle enfeksiyonların engellenmesine ve kötü bakterilerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Vücudumuz bu ibadet sayesinde gün boyu yemekleri sindirmek için enerji harcamaz. Bunun aksine zararlı mikroorganizmaların giderilmesini sağlar. Bu da bağışıklığımızı daha güçlü bir hale getirir. Bağışıklığımızın güçlü olması, daha az hastalanmak, virüslere karşı korunmak gibi etkiler oluşturmaktadır.

Oruç Tutmak Zorunlu mu? Sağlıklı mı?

İslam Dini'nin şartları arasında yer alan oruç, yapılması gereken bir ibadettir. Ergenlik çağına ulaşmış her insan, eğer ki oruç tutması için geçerli bir mazereti yoksa, bu ibadeti yerine getirmelidir. Fakat Ramazan ayı ile birlikte pek çok kişi kimler oruç tutamaz diye merak etmektedir. Hastalık durumunda oruç tutulması zorunlu değildir. Uzman bir doktor tarafından kronik bir hastalık olduğu saptanmış ve oruç tutulmaması söylenmişse, oruç tutmamak günah değildir. Kadınların adet günlerinde oruç tutması haramdır. Adet bittikten sonra kaza yapılması gerekmektedir. Emziren anneleri ve hamile kadınların oruç tutmaması günah değildir. Uzun bir yolculuğa çıkılacaksa ve yol zahmetli ise oruç tutulmayabilir. Eğer ki yol zahmetli değilse oruç tutmak, tutmamaktan daha iyidir. Oruç tutamayacak kadar yaşlı olan kişiler ve hastalığı dolayısıyla oruç tutamayanlar fitre vererek bu ibadetten muaf sayılmaktadırlar.

Oruç Tutmanın Zararları Nelerdir?

Sağlığı yerinde olan hiç kimse için oruç tutmak zararlı değildir. Tam aksine vücudun sıhhat bulmasını sağlamaktadır. Fakat orucu usulü ile tutmanız önerilmektedir. Yani pek çok kişi sahur yapmadan oruç tutmaktadır. Bu daha fazla acıkmaya ve beslenmede düzensizliğe neden olmaktadır. Sahur ve iftar yaparak oruç tutmaya özen gösteriniz. Ayrıca iftar ve sahur arasında bol su tüketmeye, yemekte aşırıya kaçmamaya dikkat ediniz. Eğer sağlık durumunuz elverişli değilse oruç tutmayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Olestra Yağı Ne Demek? Olestra Yağı Olan Ürünler Nelerdir?

Olestra Yağı Ne Demek? Olestra Yağı Olan Ürünler Nelerdir?

Cips benzeri paketli gıdaların içerisindeki yağ oranını düşürmek için kullanılan olestra yağı; obezite, prostat kanseri gibi rahatsızlıklara yol açan ve insan sağlığını önemli şekilde tehdit eden bir yağ çeşididir...

Termal Body Korse Nedir? Kullananlar ve Yorumlar

Termal Body Korse Nedir? Kullananlar ve Yorumlar

Termal body korse; fazla kilolardan kurtulmak, göbek, göğüs, bel ve sırt bölgesini tamamen sararak sıkılaşma etkisi meydana getirmek için etkili olan bir iç giysi ürünüdür...

Ginseng Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Bakımı ve Fiyatı

Ginseng Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Bakımı ve Fiyatı

Ginseng; Çin tıbbında çok uzun yıllardan bu yana kullanılan, taze, beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 çeşidi bulunan, içeriğinde iki önemli bileşen olan ginsenosidler ve gintonin barındıran bir bitki türüdür...

Erotomani Nedir? Erotomani Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Erotomani Nedir? Erotomani Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Erotomani; karşılıksız, platonik aşk olarak bilinen, sanrılı bir bozukluk olarak tanımlanan paronoid bir durumdur...