yeniloji.com
Bakım

Selülit Nedir? Neden Olur? Selülit Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Selülit Nedir? Neden Olur? Selülit Nasıl Geçer?
Yeniloji 2470 görüntüleme

Selülit; özellikle kadınlarda görülen ve deri altındaki yağların birikerek bazı bölgelerde kan dolaşımının bozulmasına sebep olması durumudur.

Selülit Nedir? Nasıl Oluşur?

Selülit deri altında meydana gelmektedir. Özellikle bacak bölgesinde yağ hücrelerinin fazla genişlemesiyle oluşmaktadır. Bu durum vücudun normalin üzerinde su tutmasını ve kan dolaşımının zayıflamasını sağlar. Kan dolaşımının zayıflamasıyla birlikte ilgili bölgelerdeki dokulara ulaşan oksijen miktarında azalma görülmektedir. Bu da cildin pürüzlü bir görünüm almasına neden olmaktadır. Bu sebeple selülitin görünümü portakal kabuğuna benzetilmektedir. Selülit oluşumu genetik faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Bununla beraber, kişilerin yanlış beslenmeleri ve spor yapmamaları da portakal kabuğu görünümünün oluşumuna neden olmaktadır.

Selülitin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Selülitin tespit edilmesi oldukça kolaydır. Selülit belirtileri; cildin altında oluşan ve iki parmakla kıstırıldığında ciltte portakal kabuğu görünümü oluşmasından anlaşılabilmektedir. Bu durum genellikle kalçalarda, dizlerin iç bölgelerinde, göbekte, kolların üst kısmında görülebilmektedir. Selülitin oluştuğu bölgelerde aşırı duyarlılık görülmektedir. Bu da en yaygın belirtileri arasında yer almaktadır. Bacaklarda karıncalanma ve kramp oluşumu da selülitin habercisidir. Selülitten tamamen kurtulmak neredeyse imkansızdır. Fakat uygulanacak bazı tedaviler ve sağlıklı beslenerek spor alışkanlığı kazanmak kötü görünümün iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle düzenli olarak yapılacak masaj, uzman kontrolü altında kullanılacak özel kremler ve yapılacak egzersizler portakal görünümünün düzelmesi için oldukça etkili yöntemlerdir.

Selülite İyi Gelen Besinler Nelerdir?

İçeriğinde C vitamini bulunan meyvelerin selülite karşı iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Greyfurt, portakal, limon gibi besinler içeriğindeki vitaminler sayesinde vücudun dayanıklılığının artmasını ve esneklik kazanmasını sağlar. Selülitin kan dolaşımını yavaşlatma etkisi olduğu bilinmektedir. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan domates, kayısı ve karpuz tam bir selülit savaşçısı olarak bilinmektedir. Kan dolaşımının hızlanmasıyla yağlar daha çabuk yakılmaktadır. Selülitli bölgedeki yağların yok olmasını sağlamak için bol miktarda domates, karpuz ve kayısı tüketmeye özen göstermek gerekmektedir. İçeriğinde potasyum bulunması yönüyle ve potasyumun kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi bulunduğu göz önünde bulundurulduğunda muz meyvesi de selülitlerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Vücuttaki fazla suyun atılması ve cildin daha güzel bir görünüm kazanması için de salatalık tüketmek gerekmektedir. Salatalık ile vücudu arındırmak mümkündür.

Portakal Kabuğu Görünümü Nasıl Gider?

Selülit şikayeti olan kişiler, pek çok farklı yöntem deneyerek bu sorunun çaresini aramaktadır. Uzmanlar tarafından önerilen kür tarifleri sayesinde selülit sorunu tamamen ortadan kalkmasa da etkilerinin ciddi oranda azaldığı görülmektedir. Karnabahar kürü selülitlerin giderilmesinde etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Lahananın dış yapraklarının iki tanesi kırılarak yarım litre suyun içinde 15 dakika kaynatılır. Bu kür 2 hafta uygulanmaktadır. Sonrasında 3 ila 5 gün kadar ara vermek gerekmektedir. Sonrasında tekrar 2 hafta uygulamak gerekmektedir. 1 aylık kullanıma uygundur. Selülit kürünün tiroid ve guatr rahatsızlığı bulunan kişilerin uygulamaması önerilmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yanmadan Nasıl Bronzlaşılır? Beyaz Tenliler İçin Kızarmadan Bronzlaşma Yöntemleri

Yanmadan Nasıl Bronzlaşılır? Beyaz Tenliler İçin Kızarmadan Bronzlaşma Yöntemleri

Beyaz tenliler için kızarmadan bronzlaşmak her ne kadar zor olsa da uygulanan birtakım doğal yöntemler sayesinde acısız ve ağrısız bronzlaşma sağlanabilmektedir...

Savant Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Savant Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Savant sendromu; ileri seviyede zihinsel engeli bulunan fakat hafıza ile ilgili üstün yeteneklere sahip olan kişileri tanımlamak için kullanılan hastalığın adıdır...