yeniloji.com
Yaşam

Ter Kokusunu Ne Önler? Neden Olur? Kesin Çözüm Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Ter Kokusunu Ne Önler? Neden Olur? Kesin Çözüm Nedir?
Yeniloji 303 görüntüleme

Havanın ısınması ile birlikte ter kokusu en fazla karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılması olarak tanımlanan terleme kötü bir koku meydana getirdiği için hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız etmektedir. Ter kokusunu önlemek için birtakım yöntemlere değineceğimiz bu yazımızda aynı zamanda terleme problemlerinin kesin çözümüne ve nedenlerine değineceğiz.

Ter Kokusu Ne Önler?

Vücudun soğutma sistemi olarak nitelendirilen terleme, özellikle yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesine bağlı gerçekleşir. Vücudun içerisinde yer alan toksinlerin dışarı atılması durumu olan terleme, ter bezlerinden yayılan kötü koku nedeniyle oldukça zor bir durum meydana getirmektedir. Deodorant ve birtakım cilt bakım ürünlerinin kullanımı sonucunda gereken sonuçlar elde edilemediği zaman doğal yönteler denenmektedir. Ter kokusunu önlemek için yöntemler şu şekildedir:

Yaz aylarında banyodan sonra bile ter kokusu olduğu gözlemlenebilir. Bunun nedeni sarımsak, soğan ve bazı baharat türlerinin tüketiminden kaynaklanıyor olabilir. Anti-bakteriyel sabunlar bu kötü koku ile mücadele etmektedir. Bakterilerin yok edilmesini ve yenilerinin üremesini önler. Bu şekilde koku da giderilmektedir.

Ter Kokusu Neden Olur?

Asıl olarak ter kokusu nedenine baktığımızda vücudumuzun terli bölgesinde meydana gelen bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bakterile nemli ortamları sevmektedir. Terlemenin görüldüğü bölgeler bakterilerin üremesine ve çoğalmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı terleme söz konusu olabilmektedir. Terleme sonrasında bakteriler terde yer alan bazı proteinleri asitlere ayırmaktadır. Bu durum terlemeye neden olabilir. Ter kokusu neden değişir diye baktığımızda ise bu bazı hastalıkların nedeni olabilir. Karaciğer bozuklukları, böbrek hastalıkları, kalsiyum, çinko, magnezyum eksikliği ya da şeker rahatsızlığı gibi durumlar ter kokusunda sebep olabilir.

Ter Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Eğer ter kokusuna doğal çözüm ve kesin bir sonuç istiyorsanız doğru koltuk altı ürünü kullanmalısınız. Deodorant kullanımı bakteri oluşumunu azaltırken aynı zamanda ter kokusunu da gidermektedir. Terlemeyi önleyici deodorantlar da vardır. Bunlar ter bezlerini tıkar ve terlemeyi azaltır. Limon suyu cildin PH dengesini yükseltir ve bunun sonucunda bakterilerin yaşamasını imkansız hale getirir. Limonun yarısının suyunu sıkıp daha sonra aşırı terleme olan yerlere sürünüz. Limon asidik olduğu için su ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

Ter kokusuna bitkisel çözüm için biberiye küründen yararlanabilirsiniz. Mantar ve bakteri sebepli kokuları önlerken aynı zamanda ter kokusunun giderilmesini de sağlar. Yarım fincan kurutulmuş biberiye yaprağı alıp, 4 bardak suya ekleyiniz. Kısa bir süre demleyip daha sonra genital bölge hariç vücudunuzun diğer kısımlarına sürünüz. Eğer tahriş ediyorsa asla kullanmayınız.

Ter Kokusu Önleyen Sabun, Deodorant ve Sprey

Birçok kişinin muzdarip olduğu ter kokusunu gidermek için birtakım ürünlerden yardım olabilirsiniz. Ter kokusunu önleyen ürünler sprey, deodorant ya da sabun şeklindedir. Bu ürünleri kullanarak terlemeyi giderebilirsiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kozalak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Kozalak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Kozalak suyu; vücut direncinin artmasını sağlayan, cilt sağlığını iyileştiren ve ruhsal sağlığı destekleyen bir içeriğe sahip karışımdır...

Öpücük Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Öpücük Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Öpücük hastalığı; Epstein-Barr virüsünün neden olduğu, tıp dilinde enfeksiyöz mononükleoz olarak isimlendirilen, tükürük yolu ile bulaşan bir rahatsızlıktır...