yeniloji.com
Sağlık

Sigara İçmenin Solunum Sistemine Zararları ve Sonuçları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Sigara İçmenin Solunum Sistemine Zararları ve Sonuçları Nelerdir?
Yeniloji 288 görüntüleme

Solunum sistemi kanda bulunan karbondioksitin oksijene dönüşmesini sağlarken sigara gibi bağımlılık yapan zararlı içerikli maddeler bu sistemde hasar meydana getirir ve buna bağlı olarak akciğer gibi organların zarar görmesine neden olur.

Sigara İçmenin Solunum Sistemine Zararları Nelerdir?

İnsanların hayatlarına devam edebilmeleri için tüm organlara düzenli olarak oksijen transferinin yapılması gerekir: Bu da insanların nefes alıp vermesi ile gerçekleşen bir işlem olurken bu işlemin gerçekleşmesini sağlayan siteme de solunum sistemi adı verilir.

Sigara, içerisinde bulunan zehir içerikli maddelerin akciğere ve diğer tüm organlara yapışmasına neden olur ve nefes almayı olumsuz yönde etkiler.

Sigara tüketen kişiler, sigarayı çektiklerinde içerisinde yer alan zararlı maddeler dumanı ile birlikte solunum sistemine giriş yapmaktadır. Burada birçok hücreye zarar vermeye ve sistemin fiziksel özelliklerini bozmaya başlar. Kısa süre içerisinde bu sistemin içerisindeki tüm elemanlar sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddelerden zara görmeye başlayacaktır.

Sigara İçmek Nelere Yol Açar?

Düzenli olarak sigara tüketmeye başlayan kişilerin solunum sistemlerinde ciddi hastalıklar ortaya çıkar. Bunların ilk sırasında her zaman kanser türleri yer almaktadır. Belirli bir aşamadan sonra tedavisi mümkün olmayan bu hastalık her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Bu da sigaranın insanlara verdiği en büyük zarar olarak gösterilir. Bunun yanı sıra insanlarda kronik solunum yolu hastalıklarına da sebep olur. Bronşit ve astım gibi hayatı boyunca ortaya çıkarak insanların yaşam kalitesini düşüren hastalıklara yakalanma riski sigara kullanımı ile artış gösterecektir. Ayrıca aniden gelişen ve müdahale edilmediğinde insanların hayatına mal olabilen zatürre hastalığı da sigara içen insanlarda daha fazla gözlemlenmektedir.

Sigara İçmenin Kansere Etkisi Nedir?

İnsanların vücutlarında sorunsuz bir şekilde çalışan organlarda uzun bir süre zarfında yabancı maddeler birikmeye başlar. Vücut için zararlı olan bu maddeler bir araya geldikten sonra yayılmaya ve çoğalmaya başlarken tümör olarak isimlendirilmektedir. İç organlarında tümörleri bulunan kişiler de kanser hastalığına yakalanmış olan insanlardır. Akciğer kanseri, erkekler arasında en fazla görülen kanser türü olurken bunun başlıca sebebi sigara kullanımıdır. Erkeklerde sigara içmek akciğer kanseri ihtimalini 22 kat arttırmaktadır. Bu da birçok erkeğin kanser sebebiyle hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır.

Sigara Kullanımı Hangi Hastalıklara Yol Açar?

İnsanlar hayatlarında devam edebilmek için düzenli olarak nefes alıp vermek zorunda olurken bunu engelleyen hastalıklar her zaman çok zorlayıcı olmaktadır. Bronşit de kişilerde yoğun bir nefes darlığına sebep olurken insanların bulundukları ortamda rahatça zaman geçirmesinin önüne geçmektedir. Sigara kullanımında akciğerlere giriş yapan onlarca zararlı madde insanların bronşit rahatsızlığı yaşamasına sebep olabilmektedir.

Araştırmalara göre sigara tüketen kişiler kronik solunum yolu hastalıklarına çok daha fazla yakalanmaktadır. Sigara tüketmeyen kişilere göre bu hastalıklara yakalanma riski 10 kat daha fazla olan insanlar, bu süreçte çocuklarını ve etraflarındaki diğer insanları da bu riskin içerisine sokmaktadır. Sigara içmenin solunum sistemine zararları ve sonuçları her zaman uzmanlar tarafından araştırılırken araştırmaların sonucu çok büyük zararları ortaya çıkardığı ve ömrü kısalttığı olmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar? En Zararsızı ve En İyisi Hangisidir?

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar? En Zararsızı ve En İyisi Hangisidir?

Doğum kontrol hapı; istenmeyen gebeliklerin önlenmesini sağlamak amacıyla kullanılan, içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunan ağızdan alınan bir haptır...

Kilo Almak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Ne Yapmalı?

Kilo Almak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Ne Yapmalı?

Kilo vermek kadar kilo almak da bazı durumlarda çok zor olabilirken bunun için insanların doğal yöntemlere yönelim göstermesi gerekmektedir...

Korse Takmak Sağlıklı mı? Korse Giymek Vücuda Zarar Verirmi?

Korse Takmak Sağlıklı mı? Korse Giymek Vücuda Zarar Verirmi?

Korse takmak, vücudun sıkılaşmasına yardımcı olurken bunun yanında ince görünmeyi sağlar ve zayıflama konusunda destek olur...

Çiğ Köfte Kalorisi ve Tarifi

Çiğ Köfte Kalorisi ve Tarifi

Şanlıurfa yöresine özgü bir yemek tür olan çiğ köfte pişirilmeden yoğrulan bir yemek türüdür...