yeniloji.com
Sağlık

Bıldırcın Yumurtası Faydası Nedir? Nasıl Yenir? Kalorisi Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Bıldırcın Yumurtası Faydası Nedir? Nasıl Yenir? Kalorisi Ne Kadar?
Yeniloji 2239 görüntüleme

Bıldırcın yumurtası; vitamin ve mineral açısından tavuk yumurtasına göre daha yüksek değerlere sahip olan, protein açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Bıldırcın Yumurtası Faydası Nedir?

Diğer yumurtalara göre içerisinde yüksek oranda amino asit içeren bıldırcın yumurtası, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan etkilere ve özelliklere sahiptir. Çocuklar için oldukça besleyici olan bu yumurta aynı zamanda yetişkinler için de faydalıdır. Tavuk yumurtasın daha küçük ve hafif olan bu yumurta besin değeri açısından oldukça zengindir. Tavuk yumurtasına göre 5 kat daha fazla fosfor, yaklaşık 8 kat daha fazla demir ve 9 kat daha fazla protein içermektedir. Bir tane bıldırcın yumurtası günlük protein ihtiyacının yaklaşık olarak %13'ten fazlasını karşılamaktadır.

Bıldırcın yumurtası B vitamini açısından oldukça yüksek değerlere sahiptir ve B1 vitaminin yaklaşık olarak %140'ını karşılamaktadır.

Bıldırcın yumurtası astım ve bronşit gibi hastalıklara tedavi edici özelliklere sahiptir. Eğer ki bu yumurtaya alerjiniz yoksa bu tarz rahatsızlıklar için tüketebilirsiniz. Fakat yumurtanın organik olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yumurta ölümcül risk meydana getiren pek çok hastalık için faydalı olmaktadır. Düşük potasyum nedeni ile oluşan kalp hastalığı, kanser, felç, yüksek tansiyon ve sindirim düzensizliği gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu etki meydana getirmektedir. Bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olarak, hemoglobin seviyelerinde artış gözükmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudun savunma sistemini güçlendirdiği için hastalıklara karşı da koruyucu etki meydana getirmektedir. Cinsel isteği arttırıcı, kansızlığı önleyici, böbrek-safra kesesi-karaciğer sağlığını iyileştirdiği gibi cilt bakımı için de oldukça tercih edilir bir besin şeklinde nitelendirilir.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

Şifalı bir besin kaynağı olan bıldırcın yumurtası farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz:

Haşlama Yöntemi: Tavuk yumurtasında olduğu gibi bıldırcın yumurtasını haşlayarak tüketebilirsiniz. Bir cezvenin içerisinde su ve bıldırcın yumurtalarını koyarak haşlayabilirsiniz. Su kaynadıktan 5 dakika sonra ocaktan alınız. Uzmanlardan besin değerinin kaybolmaması açısından bu yöntemi önermektedir.

Omlet Yöntemi: Bu yumurta ile sahanda yumurta ya da sebzeli omlet yapabilirsiniz. Bu tarif için öncelikle tavaya bir miktar yağ dökünüz. Yağ ısındıktan sonra içerisine bıldırcın yumurtalarını kırıp dökünüz. Birkaç dakika pişirdikten sonra tüketebilirsiniz.

Çiğ Halde Tüketme Yöntemi: Besin değerlerinin kaybolmaması açısından bıldırcın yumurtasını çiğ halde de tüketebilirsiniz. Bu yöntemi hazırlamak için bir bardağın içerine yumurtaları kırın ve içerisine bir miktar bal ilave edin. Daha sonra karıştırıp tüketebilirsiniz. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için oldukça faydalı bir karışımdır. Bu yumurtayı dilerseniz aç karnına dilerseniz tok karnına tüketebilirsiniz. Eğer ki astım ya da soğuk algınlığı için ise aç karnına tüketmek daha faydalı olacaktır.

Bıldırcın yumurtası 2 yaşında altındaki çocuklara verilmemelidir. Böbrekleri henüz yeterli sindirim etkisine sahip olmadığı için 2 yaş altı çocukların bunları sindirmesi oldukça güçtür. 2 yaşını geçen çocuklara kahvaltıda, öğlen yemeğinde ya da çiğ tüketebileceği şekilde verebilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtası Kalorisi Ne Kadar?

A, E vitaminleri ve fosfor, demir, potasyum, kalsiyum gibi değerler açısından zengin olan bıldırcın yumurtasının kalorisi normal yumurtaya göre daha azdır. Yaklaşık olarak 5 tane bıldırcın yumurtası bir tane normal yumurta kalorisine eşittir. Fakat tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Diyetlerde vücudun bağışıklığının düşmemesi için az miktarda tüketilmesi sağlanabilir. Fakat her ne şekilde olursa olsun çok fazla tüketilmemelidir.

Bıldırcın Yumurtası Fiyatı Nedir?

Çok pahalı olmayan bıldırcın yumurtası organik şekilde satıldığında fiyat konusunda değişkenlik yaşayabilmektedir. Aşırı yüksek bir fiyata sahip olmadığı için herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Sizler de bu besleyici gıdayı hem çocuklarınız hem de kendiniz için satın alabilirsiniz.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Vişne Sapının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Zararları Var mı?

Vişne Sapının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Zararları Var mı?

Vişne sapı; vişne meyvesinin kendisi kadar faydalı, yüksek oranda antioksidan ve vitamin içeren bir besindir...

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Adet sancısı pek çok kadında hemen hemen her ay meydana gelen ve reglden yaklaşık olarak 1 hafta öncesinde kendini belli eden bir ağrıdır...

İç Kanama Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

İç Kanama Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Vücudun içerisinde meydana gelen kanamalar, iç kanama olarak tanımlanmaktadır...

Mürver Şurubu Tarifi Nedir? Nerede Satılır?

Mürver Şurubu Tarifi Nedir? Nerede Satılır?

Mürver şurubu; grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların iyileşmesine doğal bir çözüm sunan bitkisel içerikli karışımdır...

Çilek Bacak Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çilek Bacak Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çilek bacak; ağda yaptıktan sonra bacak üzerinde kırmızı lekelerin oluşması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur...

Atık Pillerin Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir? Ne Yapmalıyız?

Atık Pillerin Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir? Ne Yapmalıyız?

Atık piller; insan sağlığına zararlı olan birçok madde barındıran, çinko, lityum ve kadmiyum gibi bileşenlere sahip olan bundan dolayı çevreye de büyük zararlar veren ürünlerdir...

Brokoli Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Brokoli Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Brokoli suyu; vitamin ve mineral açısından oldukça yüksek değerlere sahip, vücuttan toksin atımı sağlayan ve bağışıklık güçlendirici etki meydana getiren bir kürdür...

Alexander Hastalığı Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Alexander Hastalığı Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Alexander hastalığı; ALS olarak bildiğimiz, çiğneme, yürüme ve konuşma gibi hareketlerden sorumlu olan istemli kaslardaki sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucunda ortaya çıka nörolojik bir rahatsızlıktır...

Kivi Maskesi Ne İşe Yarar? Sivilce ve Siyah Nokta İçin Etkili mi? Tarifi ve Yorumları

Kivi Maskesi Ne İşe Yarar? Sivilce ve Siyah Nokta İçin Etkili mi? Tarifi ve Yorumları

Kivi maskesi; içeriğinde yer alan asitler sayesinde cildin ölü tabakasını gidererek, peeling etkisi meydana getiren, cildi besleyen, yumuşatan, sivilce ve siyah noktadan arındıran bir bakım yöntemidir...

İlik Kanseri Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Yaşam Süresi ve Ölüm Oranı

İlik Kanseri Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Yaşam Süresi ve Ölüm Oranı

İlik kanseri; kemik iliğinin kök hücresi meydana getiren kök hücrelerinde oluşan bir hastalık türüdür ve akut, kronik, miyelom olarak gelişebilmektedir...