yeniloji.com
Sağlık

Burun Açma Yöntemleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Burun Açma Yöntemleri Nelerdir?
Yeniloji 76 görüntüleme

Burun tıkanıklığı; burundaki yapısal bozukluklar nedeniyle meydana gelebileceği gibi üşütme, soğuk algınlığı, grip ya da sinüzit gibi hastalıklar nedeniyle de tıkanabilmektedir. Burun açma yöntemleri sayesinde bu tıkanıklıktan kurtulmak mümkündür.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı nazal septum olarak adlandırılan kemik ve kıkırdaktan oluşmaktadır. Nazal septumda meydana gelen bir eğrilik tıkanıklık oluşumuna neden olur ve en fazla görülen nedenlerden biri budur. Bunun yanında burun çevresinde meydana gelen şişme ya da burunda olmaması gereken bir et oluşumu tıkanıklık meydana getirmektedir. Aynı zamanda bazı hastalıklar nedeniyle de tıkanıklık oluşmaktadır. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi durumlarda bağışıklık sistemi hareket geçer ve mukus üretmeye başlar. Bu durum fazla olduğunda burunda tıkanıklık meydana gelir.

Burun tıkanıklığının giderilmesi için öncelikle kaynağının saptanması gerekmektedir. Eğer ki yapısal problemlerden dolayı tıkanıklık oluştuysa ameliyat ile bu rahatsızlıkların giderilmesi gerekmektedir. Fakat soğuk algınlığı gibi sebeplerden dolayı tıkalıysa doğal birtakım yöntemler ile açılmasını sağlayabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Rahat bir nefes alabilmek ve burun tıkanıklığından kurtulmak için doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Tıkanıklığı gidermek için acı baharatlar tüketilmesi önerilmektedir. Acı bir şeyler yediğiniz sinüsler hemen açılır ve böylece nefes almaya başlarsınız. Günlük öğünlerinizde soğan, sarımsak ve acı biber tüketebilirsiniz. Ayrıca hardal yemek biber etkisi meydana getirebilmektedir. Bu besinleri öğünlerinize eklediğinizde kısa süre içerisinde burun tıkanıklığının giderilmesini sağlar.

Sinüslere masaj yapmak bir diğer burun açma yöntemidir. Burun çevresindeki alanları kapsayan sinüslerde mukus biriktiği zaman tıkanıklığa neden olmaktadır. Bunun giderilmesi için bu bölgeye hafif bastırarak masaj yapmalısınız. Bu masajı yapmak için orta ve işaret parmaklarınızı gözlerinizin altındaki bölgeye koyarak çok fazla bastırmadan oval hareketler ile masaj yapınız. Bu masajı yaklaşık olarak yarım saat süre boyunca yapınız. Burun kenarlarına ve göz altına hafif bastırmaya özen gösteriniz. Bunun sonrasında baş parmaklarınızı yanaklarınıza bastırarak dışarıya doğru oval hareketlerle masaj yapınız.

Burun Tıkanıklığına Zeytinyağı İyi Gelir mi?

Zeytinyağı burun tıkanıklığını açmak için uygulanan doğal yöntemlerden biridir. Kullanım yöntemleri için birkaç tane uygulama bulunmaktadır. İlk olarak bir miktar zeytinyağını cezvede ısıtarak ılık hale getiriniz. Daha sonra bu yağı bir damlalığa koyarak burnunuza sıkınız. Bir başka yöntem mısır kökünü bir miktar suyun içerisine atarak kaynatınız. Elde edilen suyun içerisine zeytinyağı ve nane suyu koyunuz. Bu karışımı burnunuza damlatınız. Böylece tıkanıklık açılır. Bir başka yöntem ise küçük bir tencereye su koyunuz ve kaynatınız. Kaynatmış olduğunuz suyun içerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı koyunuz. Daha sonra başınıza bir havlu koyup bu suyun buharını çekiniz. Bu yöntem burnunuzun açılmasına ve tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Burun Açmak İçin Evde çözüm Yöntemleri

Burun tıkanıklığın giderilmesi için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler bulunmaktadır. Lavanta yağı bunlardan biridir. Öncelikle 1 su bardağı suyu kaynatınız. İçine bir miktar lavanta çiçeğinin yapraklarından koyunuz. Bir süre bekledikten sonra süzün ve bu karışımı burnuna her saat başı sıkınız. Böylece burnunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz. Diğer yöntemlerde elma sirkesi ve kekik yağı da aynı şekilde tıkanıklık için faydalı olmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saçkıran Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saçkıran Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saçkıran; saç kaybına neden olan bir cilt hastalığıdır...

Doğal Antibiyotikler Nelerdir? Antibiyotik Yerine Sarımsak Kullanılırmı?

Doğal Antibiyotikler Nelerdir? Antibiyotik Yerine Sarımsak Kullanılırmı?

Antibiyotik kısaca tanımlamak gerekirse insan vücudunda barınan bakterilerin, mikropların ve zararları toksinlerin vücuda daha fazla zarar vermesini ve çoğalmasını önlemek amacıyla kullanılan bir bileşendir...

Akciğer Kanseri Son Evre Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Son Evre Belirtileri Nelerdir?

Dünya üzerinde birçok kişinin savaş verdiği akciğer kanseri farklı evrelerden oluşurken son evresi, en ölümcül olanı ve şiddetli belirtiler gösteren evresidir...

Bağışıklığı Güçlendiren Bitkiler Nelerdir?

Bağışıklığı Güçlendiren Bitkiler Nelerdir?

Bağışıklık sistemi çevredeki etkileşimler esnasında virüs, bulaşıcı hastalık ve bakterilerden kişiyi koruma görevini üstlenir...