yeniloji.com
Yaşam

Kolonya Virüsü Öldürür mü? Virüslere Karşı Kullanılır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Kolonya Virüsü Öldürür mü? Virüslere Karşı Kullanılır mı?
Yeniloji 212 görüntüleme

İçerisinde genel olarak 0 derece alkol bulunan kolonya, virüsleri yok etme konusunda oldukça etkili olan bir üründür. Kolonya virüsü öldürür mü sorusu, artan salgınlar dahilinde oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir.

Kolonya Virüsü Öldürür mü?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan virüsler, salgın haline gelip pek çok insanın ölmesine neden olabilmektedir. Virüsler vücuda birçok şekilde enfekte olabilmektedir. Yediğimiz bir yiyecekte, dokunduğumuz bir yüzeyden, maruz kaldığımız bir ortamdan ya da hasta bir kişinin etrafa yaymış olduğu tükürük damlacıklarına temasımız olmak üzere farklı yollarla vücudumuza bulaşabilmektedir. Virüsler vücudumuza girdiği saman barınabilmek ve gelişebilmek için bir hücreye bağlanır. Eğer bağışıklık sistemi güçlü değilse kısa süre içerisinde kana karışarak hastalık meydana getirir. Eğer ki bağışıklık güçlü ise bu kanımızda bulunan akyuvarlar sayesinde virüs yok edilir. Virüsleri yok eden kolonya, içerisinde yer alkol sayesinde henüz vücuda bulaşmadan bu zararları maddelerin öldürülmesine yardımcı olmaktadır.

Kolonya hepimizin bildiği hatta kullandığı bir karışımdır. Evde kendimiz yapabileceğimiz gibi dışardan satın da alabilmektedir. Genel olarak içerisinde alkol, su ve esans bulunmaktadır. Limon kolonyası çok sık kullandığımız bir türü olsa da farklı esanslar ile farklı kokular meydana getirebilmektedir. Kolonya içerisinde bulunan alkol virüslere doğrudan yok edici bir etki sunmaktadır. Bu etki sayesinde ellerimize bulaşan bir virüsü vücudumuza bulaşmadan yok edebiliriz.

Kolonya Virüslere Karşı Kullanılır mı?

Kolonyayı serinlemek ya da güzel kokmak için kullanırken artık günümüzde virüslerden korunmak için tercih etmektedir. Etil alkol içeren kolonyalar, sadece virüsleri değil aynı zamanda mikrop ve bakterilerin yok almasına yardımcı olmaktadır. Özellikle grip benzeri hastalıklara neden olan virüslerin yayılmasını önleyen kolonya doğru bir şekilde kullanıldığı zaman ellerin dezenfekte olmasına yardımcı olmaktadır.

Kolonya virüse karşı etkilidir fakat bu konuda önemli olan içerisinde alkol oranıdır. Her kolonya aynı şekilde alkole sahip değildir. Bazı virüsler düşük alkole rağmen ölürken bazılarının yoğunluğu için bu durum yeterli değildir. Bu nedenle kullanacağınız kolonyanın ortalama 80 derece alkol barındırması gerekmektedir. Eğer ki evinizde hazırlayacaksanız belirtilen milimlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kolonya Dezenfekte Eder mi?

Virüslere karşı en güçlü silah sabun ile en az 20 saniye düzgünce ellerin yıkanmasını sağlamaktır. Kolonya kullanımı ile ellerinizi daha uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Günlük hayatta dışardayken ya da işteyken ellerinize ara sıra kolonya dökmek virüslerden korunmaya yardımcı olmaktadır. Dezenfekte eden kolonyalar ellerdeki virüslerin vücuda henüz ulaşmadan yok edilmesine yardımcı olur.

Virüsler Nasıl Yok Edilir? Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Bazı virüsler bağışıklığımızın güçsüzleşmesine neden olur ve hastalık meydana getirir. Virüsleri yok etmek için kolonya kullanımına ve el hijyenine önem vermeliyiz. Ellerimizi güzelce yıkamalıyız. Hasta kişilerle aynı ortamda bulunmamalıyız. Öksürme ya da hapşırma gibi durumlar ağzımızı mutlaka kapatmalıyız. Bazı virüsler hava yolu ile bulaşabilirken bazıları temas yolu ile bulaşır. Bu nedenle hasta kişilerle aynı ortamda bulunmamalıyız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
1000 Kalorilik Diyet Listesi Nedir? Sağlıklı mı?

1000 Kalorilik Diyet Listesi Nedir? Sağlıklı mı?

1000 kalorilik diyet listesi; kısa süre içerisinde kilo vermeye destek olan ve yağ yakan besinlerden oluşan programdır...

Bacak Korsesi Ne işe Yarar? Zararlı mı? Kullananlar Ne Diyor?

Bacak Korsesi Ne işe Yarar? Zararlı mı? Kullananlar Ne Diyor?

Bacak korsesi; sarkma problemlerinin önlenmesi ve aynı zamanda bacakların estetik görüntüsünün düzelmesi için etkili olan bir aparattır...

Termal Korse ile Zayıflanır mı?

Termal Korse ile Zayıflanır mı?

Termal korse, bölgesel zayıflama konusunda oldukça etkili olan bir modeldir ve normal korselere nazaran yağ yakıcı etkisi bulunmaktadır...

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Öldürücü mü?

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Öldürücü mü?

Domuz gribi; A tipi influenza virüsü olarak nitelendirilen, H1N1 olarak adlandırılan virüsün sebep olduğu ağır bir grip hastalığıdır...