yeniloji.com
Sağlık

Karnıyarık Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tozu Nasıl Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Karnıyarık Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tozu Nasıl Kullanılır?
Yeniloji 424 görüntüleme

Karnıyarık otu; pisilyum ismi ile dünya çapında bilinen, alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen, iştah kesici özelliği bulunan ve sindirim sistemi için faydalı olan bit bitki türüdür.

Karnıyarık Otunun Faydaları Nelerdir?

Tokluk hissi meydana getiren karnıyarık otu sarı ve siyah renklerde olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde bol miktarda mineral barındıran bu bitki, bağırsak duvarının yumuşamasını ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesini sağlamaktadır. Bağırsak mukozasının bozulmasını engelleyen bu bitki vücutta güçlü bir detoks etkisi meydana getirmektedir. Karnıyarık otu ne işe yarar sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz:

  • Vitamin ve mineral açısından zengin olan karnıyarık otu, sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir.
  • Bağırsak duvarının yumuşamasını ve nemlenmesini sağlayan karnıyarık otu, dışkılamayı rahatlatır.
  • Kabızlığa karşı oldukça etkili olan bu bitki, vücutta doğal bir detoks etkisi meydana getirir.
  • Vücuttaki doymuş yağ oranının düşürülmesini sağlayan bu bitki kötü kolesterolün de düşürülmesini sağlar. Böylece kalp-damar hastalıklarını önler.
  • İnsülin seviyesini dengelenmesini sağlar. Tip-2 diyabet tedavisinde tercih edilir.
  • Bağırsak ülseri ve mide ülseri tedavisinde kullanılır.
  • Bağırsaklardaki toksinlerin emilmesini sağlayan karnıyarık otu, vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
  • Vücutta şeker ve yağ emilimi sağlayan bu bitki iştahı düzenlemektedir.

Su ile temas ettiği zaman kaygan bir hal alan ve şişen karnıyarık otu içerisinde bol miktarda yağ asidi içerir. Bu bitkinin tohumunun kabuğunda kaliteli lifler barındırmaktadır.

Karnıyarık Otunun Zararları Nelerdir?

Günümüzde karnıyarık otu tozu ya da otun kendisi direkt olarak kullanılabilmektedir. Fakat karnıyarık otunun bazı yan etkileri de meydana gelebilir. Kusma, bulantı gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bağırsaklarda emilim meydana getiren bu bitki bazı ilaçların etkisini azaltabilir. Bundan dolayı bir hastalık için ilaç kullanıyorsanız eğer, tüketim öncesinde doktora danışınız. Bağırsaklarda daralma ya da ülser gibi hastalıklar varsa eğer, bu ot tüketilmemelidir. Bunlarla birlikte astım hastaları, az sıvı alan insanlar, ayrıca lif oranı yüksek beslenen kişiler bu otu yememelidir.

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır?

Bir bardak meyve suyu ya da suyun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında karnıyarık otu tozu ekleyip aç karnına tüketebilirsiniz. Midede jel kıvamına gelen bu karışım hemen tüketilmelidir. Karnıyarık otu kullanımı ise 1 bardak suyun içerisine bu ottan atıp kaynatılması ve şeklinde olmaktadır. Otun şişmemesi için bol su ile tüketilmesi gerekir. Detoks etkisi için ise doğal yağlar ya da bitkiler ile karıştırılabilir. Karnıyarık otu tohumları ise kullanımdan 1-2 saat önce suda bekletilerek yapılır.

Karnıyarık Otu Kullananlar ve Yorumlar

Günümüzde karnıyarık otu tarifleri pek çok şekilde uygulanmaktadır. Tozu, hapı da bulunmaktadır. Bu otu kullananların yorumlarına baktığımızda genel olarak olumlu dönüşler alınmaktadır. Fakat belirttiğimiz üzere hastalık, gebelik gibi durumlar söz konusu ise kullanım öncesinde mutlaka doktora gidilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Güvem Eriğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çayı, Fiyatı ve Diğer Adı

Güvem Eriğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çayı, Fiyatı ve Diğer Adı

Güvem eriği; aynı zamanda çakal eriği olarak bilinen, yüksek oranda antioksidan içeren ve bu özelliği sayesinde kansere karşı etkili olduğu bilinen, hem besleyici hem de şifalı etkiler sunan bir besindir...

Deniz Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Deniz Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Deniz suyu; vücudun ferahlamasını sağlarken aynı zamanda içeriğinde yer alan pek çok mineral ve bileşen sayesinde birçok hastalığa şifa olan bir sıvıdır...

Diyafram Yüksekliği Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Sebepleri

Diyafram Yüksekliği Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Sebepleri

Diyafram yüksekliği; nefes darlığı semptomu ile kendini gösteren, yetişkin bireyler nadir olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır...

Şampuana Şeker Koymak Ne İşe Yarar? Şampuana Şeker Katanlar ve Yorumlar

Şampuana Şeker Koymak Ne İşe Yarar? Şampuana Şeker Katanlar ve Yorumlar

Şampuana şeker koymak, saç derisinin yenilenmesini ve ölü hücrelerin arınmasını sağlayan, saçların daha sağlıklı ve canlı gözükmesini sağlayan bir yöntemdir...