yeniloji.com
Sağlık

Gua Sha Masajı Ne Demek? Ne İşe Yarar? Yapanlar ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
Gua Sha Masajı Ne Demek? Ne İşe Yarar? Yapanlar ve Yorumlar
Yeniloji 1656 görüntüleme

Gua sha masajı; hem yüz hem de vücudun diğer bölgeleri için kullanılabilen, kan dolaşımının artmasına yardımcı olan ve hem gençleştirici etki hem de eklem bölgelerinde ağrıların hafiflemesi gibi sonuçlar meydana getiren bir tekniktir.

Gua Sha Masajı Ne Demek?

Uzak Doğu'nun sağlık ve güzellik sırrı olarak betimlenen gua sha masajı, eski zamanlarda sıkça kullanılırken günümüzde tekrardan popüler hale gelmiştir. Gua sürtmek anlamına gelirken sha kızarmış cilt demektir. Deri altında kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak iyileşmeyi hızlandıran bu masaj tekniği, gua sha taşları ile yapılır ve elin baskı kuvvetini arttırmak hedeflenir. Bu masaj tekniğini özel kılan kullanılan taşların özel olması gerekmektedir. Pembe kuvars taşı, ametist, yeşim taşı, kemik ve kristal taşlarından yapılmaktadır. Bu taşların özellikleri incelenip size uygun olanı seçmeniz ve bu şekilde masajı uygulamanız gerekmektedir.

Gua sha masajı vücudun tüm bölgeleri için uygulanabilmektedir. Genel olarak yüz bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi, gençleştirme etkisinin oluşturulması için kullanılırken aynı zamanda bacak göğüs ve sırt bölgelerinde eklem ağrılarının giderilmesi, kan dolaşımının hızlandırılarak iç organlara giden oksijen miktarının arttırılması için kullanılmaktadır. Eğer yüz bölgesine kullanılacaksa oldukça hafif hareketlerin uygulanması gerekmektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine destek olan gua sha masajı aynı zamanda ateşli hastalıkların tedavi edilmesi, soğuk algınlığının iyileştirilmesi ve karaciğer hastalıklarının önlenmesi için de uygulanmaktadır. Bu masaj tekniği, germe ve kuvvetlendirme egzersizleri için uygulanabilmektedir. Bu uygulama sırasında vücutta mor ve kırmızı renkte çürükler meydana gelir. Vücut daha sonra bu çürükleri tedavi etmek için bu bölgelere daha fazla besin ve oksijen sağlar. Ayrıca bu bölgedeki enfeksiyonların giderilmesi birtakım salgılar meydana getirir ve bakteri ve zararlı mikroorganizmaların dışarı atılmasına destek olur.

Gua Sha Masajı Ne İşe Yarar?

Vücutta kan dolaşımının dengelenmesini sağlayan gua sha masajının faydalarına baktığımızda hücrelerdeki enerjinin arttırılmasına destek olduğunu görebilmekteyiz. Sağlığa zararlı olan toksin ve patojen mikroorganizmaların dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Kas ve eklem ağrılarının giderilmesini sağlayarak ayrıca vücuttaki gerginliklerin şiddetini azalmasına destek olmaktadır.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan bu masaj yöntemi, hastalıklara karşı vücut direncini korumaktadır. Hücrelerin daha fazla oksijen almasını sağlar ve kişinin kendinin daha zinde daha sağlıklı hissetmesini sağlar. Mutluluk hormonu salgılayan gua sha masajı aynı zamanda stres azaltıcı etki meydana getirir. Kadınlarda menopoz döneminin daha rahat geçmesini sağlarken bununla birlikte boyun ve sırt ağrılarının giderilmesinde etkili olur. Cilt hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlayarak daha çok yaşlanma belirtilerinin ve kırışıkların giderilmesine etki etmektedir.

Gua Sha Masajı Nasıl Yapılır?

Bu masaj gua sha taşları ile hafif hareketler yapılarak uygulanmaktadır. Uygulama sırasında cilt üzerinde hiç boşluk kalmaması gerekmektedir. Taşı zorla sürtmeyiniz. Öncesinde mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanınız. Eğer yüzünüze uygulayacaksanız makyajınızı güzelce temizlemeye ve tonik sürmeye özen gösterin. Bu şekilde gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu masaj yöntemi ile kırışıklıkları giderebilir, cildin daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gua Sha Masajı Yapanlar Var mı? Yorumlar Nelerdir?

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen gua sha masajı yorumlarına baktığımızda pek çok kişinin memnun kaldığını görmekteyiz. Genel olarak yüz bölgesine uygulanırken aynı zamanda eklem ağrılarını gidermek için de kullanılmaktadır. Sizler de bu masaj yöntemi ve sağlıklı etkilerinden yararlanmak için kendinize uygun olan özel taşlardan seçmeniz ve hafif hareketler ile vücudunuza uygulamanız gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Göz Tembelliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Göz Tembelliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Bir gözün diğer gözden daha az görmesi anlamına gelen göz tembelliği; çocukluk döneminde gözde görmeyi sağlayan fonksiyonda meydana gelen bir anormallik sonuncunda meydana gelmektedir...

Mısır Ekmeği Tarifi Nedir? Kilo Yapar mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Mısır Ekmeği Tarifi Nedir? Kilo Yapar mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Karadeniz yöresinin en sevilen lezzetlerinden birisi olan mısır ekmeği, hem faydaları hem de yöresel bir tat oluşu ile oldukça ilgi görmektedir...

Kilo Alamama Sebebi Nedir? Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz? Hangi Doktora Gidilir?

Kilo Alamama Sebebi Nedir? Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz? Hangi Doktora Gidilir?

Kilo alamama sebebi; yemek yeme saatlerinin düzensiz olması, kötü beslenme alışkanlıkları, stres gibi etkenler nedeniyle iştahın az olması, öğün atlama ve dengesiz beslenme gibi pek çok nedene bağlı olarak oluşan bir durumdur...

Diyet kurabiye nasıl yapılır? Diyet kurabiye tarifleri ve kalorileri

Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır? Diyet Kurabiye Tarifleri ve Kalorileri

Diyet dönemlerinde tatlı ihtiyacını gidermek isteyen kişiler diyet kurabiye tarifleri ile birlikte bunda son derece başarılı olabilirler...