yeniloji.com
Sağlık

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir? Diğer Adı Nedir? Çayı Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir? Diğer Adı Nedir? Çayı Nasıl Yapılır?
Yeniloji 120 görüntüleme

Doğal antibiyotik özelliği bulunan dağ kekiği; yemeklere tat vermesi yanı sıra sağlık açısından da birçok faydası bulunan, nane familyasından gelen, besin değeri oldukça yüksek olan bir bitki türüdür.

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan dağ kekikiği, gri yeşilimsi yapraklara sahip olan bir bitki türüdür. -Yabani dağ kekiği çiçekli bir bitkidir. İçerisinde yer alan timol, kekik bitkisinin aktif maddesidir. Anti-bakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan dağ kekiğinin faydaları hakkında bilgi verecek olursak;

 • Kan basıncının dengelenmesini ve düşürülmesini sağlayan dağ kekiği yüksek tansiyonun önlenmesi için etkilidir.
 • Mantar enfeksiyonlarından kurtulmak için kullanabilirsiniz.
 • Besinlerin uzun süre bozulmadan kalabilmesini sağlar.
 • Balgam söktürücü etkisi ve aynı zamanda üst solunum yolu hastalıklarını önleme özelliği vardır. Mukusun yumuşayarak akmasını sağlar. Bronşit hastalığı için de faydalıdır. Ayrıca öksürük gibi rahatsızlıkları da giderir.
 • Kronik eflamasyon ve kardiyovasküler hastalıkları engellemektedir. Kalbe giden kan akışının hızlanmasına yardımcı olur.
 • Kolon kanserine, akciğer kanserine ve ağız boşluğu kanserine karşı etkilidir.
 • Göğüs ağrılarının hafiflemesine yardımcı olan dağ kekiği, aynı zamanda ateş düşürücü etkiye sahiptir.
 • Egzama gibi cilt problemlerinin iyileştirilmesini sağlar.
 • Yeni saç oluşumuna destek olur. ve saç kaybının azalmasını destekler.
 • Kırmızı kan hücrelerinde meydana gelen hasarın giderilmesini sağlar.
 • Sivrisinek sokmasına karşı faydalıdır ve kaşıntının azalmasını sağlar.
 • Kemik sağlığını korur ve aynı zamanda kemik gelişimine destek olur.
 • Uykusuzluk problemlerinin giderilmesini sağlayan dağ kekiği, beyin hücrelerinin sağlığını da korumaktadır. Stresle mücadele eder ve yatıştırıcı etkisi vardır.
 • İçeriğinde yer alan demir minerali sayesinde kansızlık gibi sorunları giderir.
 • Sindirim sistemi için etkili olan bu bitki gaz sancılarını, şişkinliği ve kabızlığı giderir.
 • Hafıza için olumlu etkileri sayesinde alzheimer gibi rahatsızlıkları önler.

Görüldüğü üzere pek çok konuda faydalı etkilere sahip olan dağ kekiğinin içindeki vitaminler sayesinde insan sağlığını olumlu yönde etkilediğini belirtmek mümkündür.

Dağ Kekiğinin diğer Adı Nedir? Cilde ve Dişe Faydaları Nelerdir?

Çoğunlukla dağ kekiği olarak bildiğimiz bu bitkinin diğer adı yaban kekiğidir. Hoş kokulu bir bitki olan dağ kekiğinin dişe faydaları bulunmaktadır. Diş eti çekilmesini önler ve aynı zamanda anti-bakteriyel özelliği sayesinde diş etlerinde meydana gelen iltihabı da gidermektedir. Cilde faydalarına değinecek olursak da eğer; arındırıcı etkisi sayesinde cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Ciltteki patojen bakterileri yok eder. Ayrıca sivilce ve akne oluşumunu da önler.

Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır?

Sofralarımızdaki en faydalı baharatlar arasında yer alan bu bitkinin çayı sıkıklık tüketilmektedir. Dağ kekiği çayı nasıl demlenir diye çok fazla araştırılmaktadır. Kurutulmuş kekiklerden çay yapacaksanız eğer kaynamış suyun içerisine bir miktar kekikten atıp 5-10 dakika kaynamasını bekleyiniz. Taze kekik çayı yapmak için ise kekik yapraklarını parçalara bölünüz. 2 bardak kaynar suyun içerisinde bir miktar atıp ardından 5 dakika demlenmesini bekleyiniz. Sonrasında süzerek içebilirsiniz.

Dağ Kekiği Çayı Zayıflatır mı? Ne İşe Yarar?

Vücuttaki ödemin ve şişkinliğin giderilmesini sağlayan dağ kekiği çayı; aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını destekler ve sağlıklı zayıflama etkisi sunar. Zararlı toksin maddelerden arınmayı sağlarken, aynı zamanda idrar söktürücü özelliği sayesinde yağ yakımını da destekler. Aç karnına kekik çayı içmek sindirim sistemine iyi gelir ve düzenler. Kabızlığı giderici etkisi ile bağırsakları düzenleyen bu doğal içerikli bitki çayı günde 2-3 bardak kadar tüketilebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sandal Ağacı Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt Lekelerini Geçirir mi? Kullananlar ve Yorumlar

Sandal Ağacı Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt Lekelerini Geçirir mi? Kullananlar ve Yorumlar

Sandal ağacı tozu; cildin yenilenmesine yardımcı olan aynı zamanda birtakım cilt problemlerinin giderilmesi konusunda destek olan doğal şifa özelliği bulunan bir üründür...

Ayva Çekirdeği Maskesi ve Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ayva Çekirdeği Maskesi ve Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sonbahar meyvelerinden biri olan ayvanın da çekirdeklerinin toplanarak cilt güzelliğinde ve cilt bakımında oldukça büyük etkisi bulunmaktadır...

İnfluenza Virüsü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnfluenza Virüsü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnfluenza virüsü; H1N1 virüsü olarak nitelendirilen ve bulaştığı yerde yaklaşık olarak 2-8 saat boyunca canlı kalabilen bir virüs nedeniyle oluşan hastalıktır...

Melatonin Nedir? Ne İşe Yarar? En Çok Melatonin İçeren Besin Nedir?

Melatonin Nedir? Ne İşe Yarar? En Çok Melatonin İçeren Besin Nedir?

Uyku hormonu olarak bilinen melatonin, beyinin orta kısmında yer alan ve her iki kısmında da yer alan epifiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur...