yeniloji.com
Zayıflama

Basen Yapan Yiyecekler Nelerdir? Basen Nasıl Oluşur?

Henüz yorum yazılmadı
Basen Yapan Yiyecekler Nelerdir? Basen Nasıl Oluşur?
Yeniloji 4213 görüntüleme

Basen; vücuttaki yağlanma sonucunda oluşan ve kalçanın daha büyük belin daha ince gözükmesini etkileyen ve yağlı beslendikçe genişleyen bir bölgedir.

Basen Nedir? Neden Olur?

Basen bazı kadınlar tarafından sorun olarak görülürken bazı kadınlar ise basenleri olsun isterler. Basen vücuttaki yağ oranı ile yakından alakalıdır. Bu nedenle vücuttaki yağ oranı arttıkça basenler meydana gelir. Vücuttaki yağ oranı iki şekilde kendini gösterir. Birincisi bel çevresinde meydana gelen yağlanma diğeri ise basen bölgesinde meydana gelen yağlanmadır. Bel bölgesinde meydana gelen yağlanma basen bölgesinde meydana gelen yağlanmadan daha risklidir. Çünkü burası iç organlara daha yakındır ve bel bölgesinde meydana gelen yağlanma iç organlara da zarar verebilir. Basen bölgesinde meydana gelen yağlanma ise metabolik açıdan birtakım problemler yaratmaktadır.

Basen fazla kilo nedeniyle oluşabileceği gibi genetik faktörlerden dolayı da meydana gelebilmektedir.

Vücuttaki basen oluşumu eğer ki genetikse bunun erimesi daha zor olacaktır. Genetik durumlarda sporlar ve sebze, meyve gibi beslenmelerle bu durumu kontrol altına almak gerekmektedir. Su tüketimi ve hareketli yaşam sağlanmalıdır. Basen bölgesindeki genişleme hareketsizlik ve dengesiz, yağlı, yüksek kalorili beslenme gibi durumlarda da oluşabilir. Eğer ki bu tarz şikayetiniz varsa beslenme düzeninize dikkat etmeli ve spor yapmalısınız.

Basen Nasıl Oluşur? Nasıl Meydana Gelir?

Basen çevresi geniş olan kişilerde genel olarak östrojen dengesizliği ve bozukluğu olur. Östrojen kadınlık hormonudur. Östrojende meydana gelen bir düzensizlik ya da dengesizlik adet bozukluğunu ve düzensizliğini meydana getirir. Bu nedenle vücuttaki yağ oranına dikkat edilmelidir. Çünkü östrojen bir kısmı yumurtalıklardan bir kısmı vücuttaki yağlardan salgılanan bir hormondur. Vücutta yağ oranı yüzde 25'i geçtiği zaman problem olmaya başlamaktadır. Yağ hücreleri vücudun yaşam kaynağı olsa da oranı arttıkça vücudun tamamına yayılmaya başlar. Fakat bazı bölgedeler daha fazla yağlanır. Bu bahsettiğimiz bel ve basen bölgesidir. Daha sağlıklı bir yaşam için vücuttaki yağ oranı kontrol edilmeli ve aynı zamanda dikkat edilmelidir.

Basenlerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Basen Nasıl Gider?

Basenlerinden kurtulmak isteyen kişilerin genel olarak su tüketimlerine özen göstermeleri gerekmektedir. Çünkü su vücuttaki yağların dışarı atılmasını sağlamaktadır. Günde en az 2.5 litre su tüketmeli ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Diğer bir öneri ise yemekleri yavaş yavaş sindirerek tüketmenizdir. Sabah kahvaltınızı mutlaka yapmalı ara öğünlerinizi ise atlamamalısınız. Bu süreç içerisinde yediğiniz yemeklere dikkat etmelisiniz. Ara öğünlerde meyve, kepekli ekmek ya da kepekli tost, kepekli bisküvi tüketebilirsiniz.

Vücuttaki basenleri eritmek için protein içeren besinlerin haftada bir iki defa ve geç saatlerde tüketilmemesi önerilmektedir. Çünkü protein içeren besinlerin sindirilmesi zordur ve vakit alır. Bu nedenle sabah ve öğlenleri tüketilmesi ön görülmektedir. Bu süreç içerisinde spor yapmanız sizin için sağlıklı olacaktır.

Basen Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Basen her ne kadar birçok kadın tarafından sorun olarak görülse de bazı kadınlar için istektir. Bazılarında ise bu genetiktir. İsteyen bayanların genel olarak şu besinleri tüketmeleri gerekmektedir:

  • Kruvasan
  • Cips
  • Kurabiye
  • Poğaça
  • Makarna
  • Pasta
  • Mısır
  • Tatlı meyveler
  • Şerbetli tatlılar

Basen yapan yiyecekler vücudunda basen isteyen kadınlar için ihtiyaç olduğu kadar basenlerinden kurtulmak isteyenlerin ise kesinlikle uzak durması gereken yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerde yağ oranı yüksektir ve vücutta yağlanmaya yol açacaktır. Aynı zamanda karbonhidrat değeri de yüksektir. İsteyen bayanların proteinli yiyecekleri fazlaca ve istediği saatlerde tüketmelerinde sorun yoktur. Fakat hiçbir zaman unutmayın ki; yağ hücreleri her ne kadar vücut için ihtiyaç olsa da fazlası sağlığınız için risklidir. Bu nedenle yağ oranınızı hesaplayın bu tür yiyecekler tüketmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Beyaz Söğüt Kabuğu Ne İşe Yarar? Nerede Bulunur? Çayı Nasıl Yapılır?

Beyaz Söğüt Kabuğu Ne İşe Yarar? Nerede Bulunur? Çayı Nasıl Yapılır?

Beyaz söğüt kabuğu; çok eski tarihlerde Mevlana'nın Mesnevi adlı eserinde belirtmiş olduğu şifalı bir ağaç türü olan aksöğütten elde edilmektedir...

Trüf Mantarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Trüf Mantarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Trüf mantarı; meşe ağaçlarının diplerinde bulunan, toprağın yaklaşık olarak 15-20 cm altında yetişen ve Akdeniz bölgesinde yaygın bir şekilde bulunan bir mantar türüdür...

Beyin Yiyen Amip Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Beyin Yiyen Amip Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Beyin yiyen amip; naegleria fowleri isimli bakteriden dolayı ortaya çıkan, ABD başta olmak üzere son zamanlarda Türkiye'de görüldüğü belirtilen bir hastalık türüdür...

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapanlar

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapanlar

Evde cilt bakımı yapmak, kendi ortamımızda, kendimize zaman ayırdığımız bizi rahatlatıcı en güzel aktivitelerden biridir...