yeniloji.com
Sağlık

Gün Kurusu Kayısı Faydaları, Kalorisi, Fiyatı Nedir? Nasıl Kurutulur?

Henüz yorum yazılmadı
Gün Kurusu Kayısı Faydaları, Kalorisi, Fiyatı Nedir? Nasıl Kurutulur?
Yeniloji 162 görüntüleme

Tatlı ve açlık krizlerini giderme konusunda oldukça başarılı olan gün kurusu kayısı; sarı kayısının tam tersi olarak kükürtlenmeden güneşte kurutulan bir kuru meyvedir. Asya kökenli olan gün kurusu kayısı, sıcak iklimleri sevmektedir.

Gün Kurusu Kayısı Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde bol miktarda bulunan gün kurusu kayısı besin değeri oldukça yüksek olan, içeriğinde A, B, C, E vitaminleri yanı sıra demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve lif barındıran ve tokluk etkisi meydana getiren bir meyvedir. Antioksidan özelliği bulunan ve kabızlık gidermek için etkili olan gün kurusu kayısı, işlem görmemiş, doğal yollarla kurutulmuş olan, glisemik indeksi yüksek bir besindir. Gün kurusu kayısı faydalarına bakacak olursak;

  • Kalbe etkisi ile bilinen gün kurusu kayısı, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Kalbi güçlendirir ve fonksiyonlarını iyileştirir.
  • Kemiklerin ve beraberin dişlerin kuvvetlenmesini sağlayan gün kurusu kayısı bunu içeriğindeki kalsiyum minerali sayesinde gerçekleştirmektedir.
  • Konsantrasyon artırıcı etkisi sayesinde odaklanmayı sağlar ve aynı zamanda stres azaltıcı etkiye sahiptir.
  • Karaciğerin onarılmasına yardımcı olur. Mideyi ve bağırsakları koruyarak hazımsızlık ve sindirim sistemi sorunlarına karşı etkilidir.
  • Kan yapıcı etkisi bulunan gün kurusu kayısı kansızlık gibi sorunların giderilmesini sağlar.
  • Kabızlık için gün kurusu kayısı bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sistemini dengeler.
  • Bol miktarda vitamin ve mineral içermesi sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirir.
  • Lif içeriği yüksek kalorisi ise düşük bir besindir. Bu özelliği le zayıflama için tercih edilebilmektedir.

Kilo vermek isteyen kişiler için aç karnına kayısı yemenin faydaları oldukça etkilidir. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olan gün kurusu kayısı farkı diğer sarısı kayısından besin değeri şeklindedir.

Gün Kurusu Kayısı Kalorisi Ne Kadar?

Yapmış olduğumuz araştırmalara göre 100 gram kadar gün kurusu kayısı kalorisi yaklaşık olarak 250 kcal'dır. Düşük kalorili besinler arasında yer alan bu kayısının 1 adeti yaklaşık olarak 29 kaloridir. Sindirim sisteminin hızlandıran ve aynı zamanda tatlı krizlerini gideren bu besin kilo verme sürecinde oldukça destekleyicidir.

Gün Kurusu Kayısı Nasıl Kurutulur?

Sarı kayısıya göre besin değeri daha yüksek olan gün kurusu kayısı kurutma yöntemi için öncelikle kayısılar güzelce temizlenir ve ardından 2-3 güneş altında bekletilir. Daha sonra içlerindeki çekirdekler çıkartılır ve güneş altına tekrar serilir. Güneş altında bu şekilde kurumaya bırakılarak işlem tamamlanır. Bu yöntem ile kurutulan kayısılar, kükürtle kayısı kurutma işlemine göre daha serttir. Ama vitamin ve mineral değeri daha yüksektir. Kuru kayısı kurtlanmaması için kurutma sonrasında serin, kuru ve havadar bir yerde saklanmalıdır.

Gün Kurusu Kayısı Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizde bol miktarda üretilen gün kurusu kayısı fiyatı çok pahalı değildir. Fakat kayısının lezzetine göre değişkenlik olabilir. Gün kurusu ile kayısı arasındaki fark aynı zaman fiyat ile de belli olmaktadır. Aktarlardan, internet üzerinden bu kayısıdan sipariş verebilirsiniz. Gerek sağlıklı zayıflamak gerekse kabızlık için bu kayısı tüketmeyi unutmayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Delirten Hastalık Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Delirten Hastalık Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Trigeminal nevralji olarak isimlendirilen delirten hastalık, kafa ve yüz bölgesinde iletkenlik taşıyan sinirlerinden biri olan 5...

Bonzai Kullanan Nasıl Anlaşılır?

Bonzai Kullanan Nasıl Anlaşılır?

Bonzai, öldürücü etkiye sahip olan bir tür uyuşturucu maddesidir ve son dönemlerde birçok insan bu madde nedeniyle hayatını kaybetmektedir...

Fasting Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Kilo Verenler

Fasting Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Kilo Verenler

Fasting diyet; aralıklı beslenme, if diyeti ya da aralıklı oruç diyeti gibi isimlerle de bilinen, ne yediğinizin değil ne zaman yediğinizin öneminin olduğu bir kilo verme yöntemdir...

Hızlı Kilo Almanın Yolları Kadınlar ve Erkekler İçin Nedir?

Hızlı Kilo Almanın Yolları Kadınlar ve Erkekler İçin Nedir?

Kadın ve erkeklerde farklı vücut yapılarının olması kilo alırken de farklılık yaratır...