yeniloji.com
Sağlık

Virüslerden Korunma Yolları Nelerdir? Neler Yapmalıyız?

Henüz yorum yazılmadı
Virüslerden Korunma Yolları Nelerdir? Neler Yapmalıyız?
Yeniloji 2183 görüntüleme

Virüsler; bağışıklık sistemini savunmasız hale getiren, vücuda hızlı bir şekilde yayılan ve birtakım hastalıkların oluşmasına neden olan gözle görülemeyecek kadar ufak bir yapıdır. Virüslerden korunma yolları ile vücudunuz için bir savunma sistemi yaratabilirsiniz.

Virüslerden Korunma Yolları Nelerdir?

Vücuda girdiği zaman canlı hücreler ile enfekte olan ve birtakım enfeksiyonların oluşmasına yol açan virüsler oldukça çeşitlidir. Hayatı olumsuz yönde etkileyen virüslerden korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Öncelikle el hijyeni buradaki kilit noktadır. Gün içerisinde hemen hemen her işimizi ellerimizle hallederiz. Ellerimiz devamlı olarak farklı yüzeylerle temas halindedir. Virüs ellerimize bulaştığı zaman eğer ağzımıza, burnumuza ya da gözümüze ellerimizi sürersek virüsün vücudumuza enfekte olmasına neden oluruz. Virüslerden korunmak için dikkat etmemiz gereken ilk önemli nokta budur.

Virüslerin bazıları havada kalır bazıları ise yoğunluğundan dolayı yere çöker. Hasta kişilerle aynı ortamda bulunmamak virüslere karşı korunmak için en etkili yollardan biridir. Bunun yanı sıra hasta kişilerin öksürme ya da hapşırma sırasında ağzını kapatması gerekmektedir. Tek kullanımlık mendiller kullanılmalı ve sonrasında çöpe atılması gerekmektedir. Çünkü virüslerin bazıları damla tükürükler nedeni ile bulaşmaktadır. Özellikle covid-19 gibi kütlesi ağır olan virüsler direkte olarak virüsün olduğu yere temas edilmesi şeklinde bulaşmaktadır. Virüslerden korunmak için kendimizi izole etmeli ve korumalıyız.

Virüslerden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Kişinin kendini izole etmesi, el hijyenine önem göstermesi kadar aynı zamanda beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun için antioksidan özelliği fazla olan besinler tüketilmelidir. Antioksidanlar bağışıklık sistemimizin güçlenmesini ve virüslere karşı vücudumuzun zafer kazanmasını sağlamaktadır. Yeşil çay, pancar, nar, kırmızı lahana ve yaban mersini gibi besinler antioksidan açısından zengindir ve bağışıklığı güçlendirmektedir. Bunun yanı sıra C vitamini açısından zengin olan besinlerin de tüketilmesi önerilmektedir. Hücre ve dokuların onarılmasına yardımcı olan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda en önemli vitaminidir. Bu nedenle sık sık tüketilmelidir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacak şekilde beslenmek virüslere karşı koruyucu yöntemlerin en başında gelmektedir. A vitamini bağışıklığın güçlü olması konusunda oldukça etkilidir. A vitamini açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi, hücresel farklılaşma gibi durumlar için oldukça önemlidir. Aynı zamanda çinko da bağışıklığı güçlendiren ve vücut direnicinin hastalıklara karşı artmasına destek olan önemi yapı taşlarındandır. Son olarak önemli olan etken D vitaminidir. D vitamini eksikliği virüslerin vücuda kolay bulaşmasına neden olmaktadır. D vitamini alımı için uzman doktorlardan destek alabilirsiniz.

Virüsten ve Bakterilerden Nasıl Kurtulunur?

Virüsün vücut ile temas etmemesi ve hücrelere ulaşmaması için öncelikle hijyene dikkat edilmelidir. Kalabalık ortamlarda bulunmamalı ve hasta kişilerle yakın temas kurmamak gerekmektedir. Yiyeceklerimizi güzelce yıkamalı ve bulunduğumuz yerin havalandırılmasına, dezenfekte edilmesine katkı sağlamalıyız. Bu şekilde virüslerin vücuda girmesi önlenebilir. Vücuda giren virüslerden kurtulmak için ise bağışıklık sistemi öncelikle direnmelidir. Bunun yanı sıra birtakım ilaçlar ile virüse öldürücü etkiler yaratılabilir.

Virüslerin Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

İnsan hayatını olumsuz yönde etkileyen virüsler pek çok hastalığın oluşum nedeni olarak gösterilebilir. Vücuttaki organlara zarar veren, solunum yollarını etkileyen ve kronik hastalarda ölümcül sonuçlara yol açabilen virüslerden korunma yolları açısından değerlendirme yapacağımız zaman öncelikle düzenli beslenmeye ve ellerimizi temiz tutmaya özen göstermeliyiz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pişmiş Domates Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Alerji Yapar mı?

Pişmiş Domates Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Alerji Yapar mı?

Çiğ domatese göre daha faydalı olan pişmiş domates, vücutta likopen maddesinin daha iyi emilmesini sağlamaktadır...

Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Geçer mi?

Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Geçer mi?

Çocuklarda şeker hastalığı; yetişkinlerde yaygın olduğu kadar yaygındır ve çoğunlukla 5-15 yaş arasında görülse de 1 yaş altı bebeklerde de sıklıkla ortaya çıkmaktadır...

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Ağız yaraları; beyaz ya da sarı renkte meydana gelebilen, doku bozulması sonucunda oluşan, hemen herkeste görülebilen ve aft olarak isimlendirilen bakteriyel yapılardır...

Mutasyonlu Virüs Nedir? Daha mı Tehlikeli? Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu Virüs Nedir? Daha mı Tehlikeli? Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu virüs; virüsün genetiğinde meydana gelen kalıcı değişiklik olarak nitelendirilen, RNA virüslerinde DNA virüslerine daha fazla görülen bir değişim olarak ifade edilmektedir...