yeniloji.com
Yaşam

Okaliptus Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Okaliptus Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı?
Yeniloji 104 görüntüleme

Okaliptus çayı; taze ya da kurutulmuş okaliptus yapraklarından elde edilen, grip ve soğuk algınlığı gibi bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda oluşan hastalıkların önlenmesine yardımcı olan doğal içerikli bir bitki çayıdır.

Okaliptus Çayı Ne İşe Yarar?

Ülkemizde genel anlamda üst solunum yollarının tedavi edilmesi için tercih edilen okaliptus çayı, ishal rahatsızlığının giderilmesi, mikropların öldürülmesi, boğaz iltihabının ve soğuk algınlığının önlenmesi, kan şekerinin düzenlenmesi ve balgam söktürücü özelliği için tüketilebilmektedir. Okaliptus çayı faydalarına şöyle değinebiliriz:

  • Anti-bakteriyel özelliği sayesinde geleneksel Çin tıbbında kullanılan okaliptus çayı, aynı zamanda yaraların tedavisinde tercih edilir. Dezenfekte özelliği vardır.
  • Balgam söktürücü özelliği vardır. Öksürük tedavisi ve üst solunum yollarının hastalıklarında kullanılabilir. Taze okaliptus yaprakları boğaz ağrısının hafiflemesi için de etkilidir.
  • Soğuk algınlığı sonrasında meydana gelen semptomların iyileştirilmesi için etkilidir.
  • Bakteri ve mantar enfeksiyonlarında faydalıdır. İyileştirici etki meydana getirir.
  • Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır.
  • Kan şekerini düzenleyen özelliği sayesinde diyabet hastalığında kullanılmaktadır.
  • Ağız bakımında kullanılabilir. Diş plağı ve kötü nefes gibi sorunları iyileştirmektedir.
  • Baş ağrısının hafiflemesini ve tamamen geçmesini sağlar.
  • Yüksek ateşi düşürür ve sinüzit, koah hastalığına iyi gelir.
  • Adet döneminde ağrı kesici etki meydana getiren okaliptus çayı, adet döneminin daha rahat geçmesini sağlar.

Günlük hayatta stresin azalmasını sağlayan okaliptus çayı, nefes açısı özelliği ile astım tedavisinde de tercih edilebilmektedir. Vücudun zinde kalmasını sağlar.

Okaliptus Çayı Nasıl Yapılır?

Genel olarak okaliptus çayı taze okaliptus yapraklarından elde edilmektedir. Ayrıca kuru okaliptus yaprağı ile de yapılabilir. 1 bardak kadar kaynamış suyun içerisinde bu yapraklardan bir miktar ekleyip, yaklaşık olarak 10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Günde 2 bardak tüketilmesi yeterlidir. Aşırı tüketilmesi birtakım sorunlara neden olabilir.

Okaliptus Çayı Zaraları Nelerdir?

Gereğinden fazla kullanılan okaliptus çayının yan etkileri olabilmektedir. Asıl olarak okaliptus yaprakları taze ya da kuru her ne şekilde olursa olsun oral şekilde çok fazla tüketilmemelidir. Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz, kullanım öncesinde doktora danışınız. Hamilelik söz konusu ise tüketmeyiniz. Kronik hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız, etkileşim bakımından doktorunuza danışıp kullanmanız gerekir. Eğer bir sağlık probleminiz varsa bunun için ilk önce doktora gitmelisiniz. Bitkisel alternatifler genel olarak ilaçların yanı sıra tercih edilmelidir.

Okaliptus Çayı Nerede Satılır?

İnternet üzerinden ya da aktarlardan kurutulmuş,i taze yapraklı okaliptus çayı sipariş verebilir ve satın alabilirsiniz. Fiyatı oldukça uygun olan bu çayları çok fazla içememeye özen gösteriniz. Dilerseniz okaliptus yaprağı satın alarak çayınızı demleyebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Noodle Kısır Yapar mı? Bağımlılık Yapar mı? Zararları Nelerdir?

Noodle Kısır Yapar mı? Bağımlılık Yapar mı? Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda en sık tüketilen yemeklerden biri olan noddle, lezzeti ile kendine hayran bırakırken aynı zamanda akla pek çok soru getirmektedir...

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Saç dökülmesi; farklı nedenlerden oluşan ve hemen hemen kadın ve erkek olmak üzere pek çok kişide görülen durumlardır...

Maskülen Makyaj Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Maskülen Makyaj Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Maskülen makyaj; yüz görünümünde erkeği andıran sert bir görünümün yakalanması için uygulnan bir trenddir...

Turner Sendromu Ne Demek? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Turner Sendromu Ne Demek? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda görülen bir kromozom hastalığı olarak belirtilen turner sendromu, X kromozomundaki eksiklik ya da yapısal bozukluk sonrasında oluşan bir rahatsızlıktır...