yeniloji.com
Yaşam

Panseksüel Ne Demek? Panseksüel ve Biseksüel Arasındaki Fark Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Panseksüel Ne Demek? Panseksüel ve Biseksüel Arasındaki Fark Nedir?
Yeniloji 289 görüntüleme

Panseksüel bir tür cinsel eğilimdir. Cinsel kimlik anlayışları dünyada farklı şekilde algılanabilmektedir. Panseksüel ve biseksüel cinsel eğilimleri arasında birçok farklılıkların meydana çıktığı görülmektedir.

Panseksüel Nedir, Ne Demek?

Birçok cinsel eğilim arasında yer alan panseksüel, erkek ya da kadın dışında interteks, eşcinsel, transeksüel, androjen ve üçüncü cinsiyet gibi cinsel eğilimi olan kişilere de duyulan cinsel isteği ifade etmektedir. Panseksüel kişiler cinsel eğilimlerinde ayrım gözetmezler. Kadın ya da erkeğe ilgi duyma dışında farklı cinsel kimlikleri olan kişilere ilgi duyabilmektedirler.

Bir bireyin cinsel yönelimleri kişinin toplumsal hayatta sıkıntılar yaşamasına sebep olsa da bu durum aslında hormonlara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra kişinin normal cinsel eğilimi yani kadının erkeğe erkeğinde kadına yönelimi doğru olarak kabul edilse de kişinin hormon dengesi, yaşadığı travmalar ve toplumsal baskı ile cinsel eğilimleri değişiklik göstermektedir.

Biseksüel Nedir, Ne Demek?

Cinsel kimlikler arasında aslında en çok karşılaşılan durumlardan biri olan biseksüel tek bir cinse karşı ilgi duymaz. Biseksüel kişiler cinsiyeti her ne olursa olsun her iki cinse de ilgi duyabilmektedir. Cinsel olarak hem erkek hem de kadın ile birlikte olabilen biseksüel cinsel eğilimi olan kişiler genel olarak bunu gizlemeye çalışmaktadır. Cinsel eğilimini gizli tutan biseksüel kişiler genellikle her iki cins için de cinsel ve romantik ilişki kurabildiği için her iki ortamın da birlikte olmamasına dikkat edebilmektedirler. Hormonların düzenli çalışmaması ve yaşanılan herhangi bir travma sonucunda kişinin cinsel kimliğinin farklılık göstermesi kişinin depresyon halinde olmasına sebep olur. Farklı cinsel kimliklerin kişinin yaşamına etki etmesinden dolayı kişiyi tercih ettiği cinsel kimliğin kabullendiği ortamlarda bulunmasına neden olur.

Panseksüel ve Biseksüel Arasındaki Fark Nedir?

Cinsel kimlikler kişinin günlük yaşamını ve cinsel yaşamını oldukça etkilemektedir. Bu durumun sosyal hayat içerisinde kişinin çok fazla zorlamasına sebep olduğu bilinmektedir. Biseksüel ve panseksüel arasındaki en belirgin fark biseksüel kişi kadın ve erkeğe ilgi duyarken panseksüel cinsel kimliği olan kişiler kadın ve erkek dışında üçüncü cinsiyete de ilgi duyabilmektedir. Hem romantik ilişkiye hem de cinsel ilişkiye girebilmektedir. Biseksüel ve panseksüel kişilerin kendi bayrakları ve ideolojileri vardır. Her biri farklı görüş ve kimliklere sahip oldukları için toplum içinde farklı renklere de sahiptirler. Her iki cinsel kimliğe sahip olan kişiler arasında farklı düşünceler söz konusu olmaktadır.

Pankseksüeller ve Biseksüleller neden Toplumdan Dışlanırlar?

Cinsel kimliğinin tercihini yapan kişilerin genel yapıdan farklı bir kimlik edinmesi toplum içinde dışlanmaya sebep olmaktadır. Fakat aynı düşünce ve kimliğe sahip olan topluluklar içerisinde kendilerine yer buldukları için daha çok bu kişiler ile vakit geçirmeye çalışırlar. Panseksüel ve biseksüel bu nedenler kendilerine kimlik buldukları ortamlarda takılırlar.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çilek Bacak Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çilek Bacak Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çilek bacak; ağda yaptıktan sonra bacak üzerinde kırmızı lekelerin oluşması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur...

Vücut Şekillendirmek İçin Göbek ve Basen Eriten Korse Kullanımı

Vücut Şekillendirmek İçin Göbek ve Basen Eriten Korse Kullanımı

Vücut şekillendirmek için korse kullanmak, yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayarak vücuttaki fazla kiloların dışarı atılması ile gerçekleşebilmektedir...

Sarı Humma Hastalığı Nedir? Tedavisi Var mı?

Sarı Humma Hastalığı Nedir? Tedavisi Var mı?

Sarı humma hastalığı; haemagogus veya aedes cinsi sivrisineklerin insanları ısırması sonucunda bulaşan, karaciğer ve böbrekler için oldukça ciddi sonuçlara yol açabilen bir virüs sonucu ortaya çıkmaktadır...

Siyanür Zehirlenmesi Nedir? Nasıl Olur? Tedavisi ve Belirtileri

Siyanür Zehirlenmesi Nedir? Nasıl Olur? Tedavisi ve Belirtileri

Siyanür; hidrosiyanik ve prussik asit olarak bilinen, insan vücudu için son derece zararlı olan, genel olarak altın madenciliğinde ve metal kaplamalarda kullanılan zehirli bir maddedir...