yeniloji.com
Yaşam

Panseksüel Ne Demek? Panseksüel ve Biseksüel Arasındaki Fark Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Panseksüel Ne Demek? Panseksüel ve Biseksüel Arasındaki Fark Nedir?
Yeniloji 1631 görüntüleme

Panseksüel bir tür cinsel eğilimdir. Cinsel kimlik anlayışları dünyada farklı şekilde algılanabilmektedir. Panseksüel ve biseksüel cinsel eğilimleri arasında birçok farklılıkların meydana çıktığı görülmektedir.

Panseksüel Nedir, Ne Demek?

Birçok cinsel eğilim arasında yer alan panseksüel, erkek ya da kadın dışında interteks, eşcinsel, transeksüel, androjen ve üçüncü cinsiyet gibi cinsel eğilimi olan kişilere de duyulan cinsel isteği ifade etmektedir. Panseksüel kişiler cinsel eğilimlerinde ayrım gözetmezler. Kadın ya da erkeğe ilgi duyma dışında farklı cinsel kimlikleri olan kişilere ilgi duyabilmektedirler.

Bir bireyin cinsel yönelimleri kişinin toplumsal hayatta sıkıntılar yaşamasına sebep olsa da bu durum aslında hormonlara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra kişinin normal cinsel eğilimi yani kadının erkeğe erkeğinde kadına yönelimi doğru olarak kabul edilse de kişinin hormon dengesi, yaşadığı travmalar ve toplumsal baskı ile cinsel eğilimleri değişiklik göstermektedir.

Biseksüel Nedir, Ne Demek?

Cinsel kimlikler arasında aslında en çok karşılaşılan durumlardan biri olan biseksüel tek bir cinse karşı ilgi duymaz. Biseksüel kişiler cinsiyeti her ne olursa olsun her iki cinse de ilgi duyabilmektedir. Cinsel olarak hem erkek hem de kadın ile birlikte olabilen biseksüel cinsel eğilimi olan kişiler genel olarak bunu gizlemeye çalışmaktadır. Cinsel eğilimini gizli tutan biseksüel kişiler genellikle her iki cins için de cinsel ve romantik ilişki kurabildiği için her iki ortamın da birlikte olmamasına dikkat edebilmektedirler. Hormonların düzenli çalışmaması ve yaşanılan herhangi bir travma sonucunda kişinin cinsel kimliğinin farklılık göstermesi kişinin depresyon halinde olmasına sebep olur. Farklı cinsel kimliklerin kişinin yaşamına etki etmesinden dolayı kişiyi tercih ettiği cinsel kimliğin kabullendiği ortamlarda bulunmasına neden olur.

Panseksüel ve Biseksüel Arasındaki Fark Nedir?

Cinsel kimlikler kişinin günlük yaşamını ve cinsel yaşamını oldukça etkilemektedir. Bu durumun sosyal hayat içerisinde kişinin çok fazla zorlamasına sebep olduğu bilinmektedir. Biseksüel ve panseksüel arasındaki en belirgin fark biseksüel kişi kadın ve erkeğe ilgi duyarken panseksüel cinsel kimliği olan kişiler kadın ve erkek dışında üçüncü cinsiyete de ilgi duyabilmektedir. Hem romantik ilişkiye hem de cinsel ilişkiye girebilmektedir. Biseksüel ve panseksüel kişilerin kendi bayrakları ve ideolojileri vardır. Her biri farklı görüş ve kimliklere sahip oldukları için toplum içinde farklı renklere de sahiptirler. Her iki cinsel kimliğe sahip olan kişiler arasında farklı düşünceler söz konusu olmaktadır.

Pankseksüeller ve Biseksüleller Neden Toplumdan Dışlanırlar?

Cinsel kimliğinin tercihini yapan kişilerin genel yapıdan farklı bir kimlik edinmesi toplum içinde dışlanmaya sebep olmaktadır. Fakat aynı düşünce ve kimliğe sahip olan topluluklar içerisinde kendilerine yer buldukları için daha çok bu kişiler ile vakit geçirmeye çalışırlar. Panseksüel ve biseksüel bu nedenler kendilerine kimlik buldukları ortamlarda takılırlar.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Erotomani Nedir? Erotomani Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Erotomani Nedir? Erotomani Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Erotomani; karşılıksız, platonik aşk olarak bilinen, sanrılı bir bozukluk olarak tanımlanan paronoid bir durumdur...

Tırnak Yemekten Nasıl Kurtulurum? Zararları Nelerdir?

Tırnak Yemekten Nasıl Kurtulurum? Zararları Nelerdir?

Tırnak yeme alışkanlığı; hemen hemen herkesin hayatının bir evresinde bilinçsizce yapmış olduğu bir davranıştır...

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

Zayıflamak için tohumları kullanmayı düşünen kişiler için en iyi tercihlerden birisi acı çehre tohumu olarak gösterilmektedir...

Zeytinyağı Limon Kürü Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zeytinyağı Limon Kürü ile Zayıflayanlar

Zeytinyağı Limon Kürü Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zeytinyağı Limon Kürü ile Zayıflayanlar

Zeytinyağı limon kürü; vücutta detoks etkisi meydana getiren bir karışımdır...