yeniloji.com
Sağlık

Arpa Çimi Suyunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Henüz yorum yazılmadı
Arpa Çimi Suyunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?
Yeniloji 1776 görüntüleme

Arpa çimi suyu; antioksidan açısından oldukça zengin ve aynı zamanda içeriğinde pek çok vitamin ve barındıran bir karışımdır.

Arpa Çimi Suyunun Faydaları Nelerdir?

Hemen hemen her toprakta yetişen arpa çiminden elde edilen arpa çimi suyu, doğadaki en faydalı besinler arasında yer alır ve hem cilt sağlığı hem de sindirim sisteminin düzenli işlev görmesi için faydalı olan bir karışımdır. Bu bitki için insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar tek başına tam bir besin desteği sağlayacağı belirtilmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan arpa çimi suyu, aynı zamanda bakteri üremesini de engellemektedir. Bununla birlikte pek çok hastalığa karşı da savunma ve koruma etkisi meydana getirmektedir.

Arpa çimi suyunun içeriğine baktığımızda B12 başta olmak üzere 5 çeşit B vitamini barındırdığı belirtilmektedir. Bununla birlikte folik asit, pantotenik asit, B1, B2, B6, beta karoten, C ve E vitamini içermektedir. Yapılan incelemelere göre yaklaşık olarak %70 oranında mineral yer almaktadır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor mineralleri de bulunmaktadır.

Enzimleme bakımından oldukça etkili olan arpa çimi suyu, hücrelerin hızlı bir şekilde kana karışmasını sağlarken protein özelliklerini kaybetmelerini önler. Bağırsak florasının dengeli bir şekilde çalışmasını sağlayarak demir emiliminin gerekli düzeyde oluşmasını sağlamaktadır. Bu etki sayesinde kansızlık sorunun giderilmesine yardımcı olur. Mide asidinin dengelenmesini sağlarken yemek borusu kanseri başta olmak üzere mide hastalıklarının oluşum riskini azaltmaktadır.

Arpa Çimi Suyu Neye İyi Gelir?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan arpa çimi suyu, soğuk algınlığı ya da enfeksiyon kaynaklı hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Güçlü antioksidan özelliği bulunan bu doğal içerikli su vücuttaki serbest radikallerin giderilmesini sağlar. Vücuttaki yabancı ve zararlı maddelere karşı önleyici, temizleyici etki meydana getirmektedir. İnsan hücrelerini kanser gibi hastalıklara karşı korumaktadır. Ayrıca kanserli hücrelere karşı iyileştirici etki de meydana getirir.

Vücudu yabancı maddelerden temizleyerek adeta bir detoks etkisi meydana getiren arpa çimi suyu aynı zamanda radyasyona maruz kalmaktan da korumaktadır. Uv ışınlarına karşı etkili olmaktadır. Cilt sağlığını iyileştiren, DNA onarımı sağlayan, diyabeti engelleyen bu doğal su aynı zamanda astım gibi rahatsızlıkları da önlemektedir. Arpa çimi suyu cilt sağlığından vücudun genel sağlığına karşı koruyucu etki sunduğu söylenebilir.

Arpa Çimi Suyu Nasıl Hazırlanır?

Genel olarak arpa çimi suyu arpanın yeşil olan halinin pişirilip suyunun içilmesi şeklinde olmamaktadır. Tam aksine bu çimlerin suyunun çıkarılması ve sonrasında süzülerek tüketilmesi önerilmektedir. Doğru şekilde tüketilmesi bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Enzimleme konusunda oldukça faydalı olan bu doğal içerikli arpa çimi suyu et tüketimi yapmayanlar için sağlıklı bir protein ve besin kaynağı olma özelliği taşır. Günde 1 su bardağından fazla tüketilmemesi önerilir. Ayrıca haftada 2-3 defadan fazla tüketimi sağlanmamalıdır.

Arpa Çimi Suyu İçenler ve Yorumlar

Pek çok kişi son zamanlarda arpa çimi suyu tüketimi sağlamaktadır. Yorumlara baktığımızda bazı insanların cilt sağlığı için bazılarının ise vücut sağlığını korumak ya da iyileştirmek amacı ile kullandığı görülmektedir. Dilerseniz sizler de bu doğal şifalı sudan tüketebilirsiniz. Fakat hamileyseniz, emziren anneyseniz ya da kronik rahatsızlığınız varsa tüketmeyiniz, doktorunuzdan bilgi alınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Baobab Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Baobab Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Baobab yağı; A, D, C ve E vitaminleri açısından zengin, aminoasit, betakaroten ve tartarik asit barındıran göz çevresi ve cilt için faydalı olan kullananların oldukça memnun kaldığı bir yağdır...

Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan meyveler, diyet listelerine eklenebilen ve kalori yakımına destek olan yiyeceklerdir...

Çocuklarda Lenfoma Kanseri Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Lenfoma Kanseri Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma; çocuklarda lösemiden sonra en fazla görülen, nedeni henüz tam olarak belirlenmemiş, Hodgkin lenfoma ve Hodgkin dışı lenfoma olmak üzere iki çeşide sahip olan bir hastalıktır...

Karnıyarık Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tozu Nasıl Kullanılır?

Karnıyarık Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tozu Nasıl Kullanılır?

Karnıyarık otu; pisilyum ismi ile dünya çapında bilinen, alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen, iştah kesici özelliği bulunan ve sindirim sistemi için faydalı olan bit bitki türüdür...